LIVE UPDATES

skulptor

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Skandali i radhës me sigurinë ushqimore, në krye të AKU Gjirokastër emërohet një skulptor. Çuçi nis fushatën elektoral - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

Skandali i radhës me sigurinë ushqimore, në krye të AKU Gjirokastër emërohet një skulptor. Çuçi nis fushatën elektoral

11 Shtator 2020, 10:26 Nga DOSJA

Skandalet në lidhje me sigurinë ushqimore në Shqipëri, duket se nuk kanë të sosur. Më i fundit ka ndodhur në Gjirokastër, kur jo më larg se dje, në krye të këtij institucioni rajonal, është vendosur një person, me profesion skulptor, ish-kandidat i Partisë Socialise për Këshillit Bashkiak po në këtë qytet, në votimet e vitit 2019.

Bëhet fjalë për Armand Hilaj, i cili është emëruar në vend të Z.Besim Ibrahimi, i cili për shkak të mbushjes së viteve dhe daljes në pension, është detyruar të lërë këtë detyrë që e mbante prej vitit 2013.

Alert.al dhe Qendra Alert, duke e konsideruar një skandal dhe papërgjegjshmëri në lidhje me të gjithë zinxhirin e sigurisë ushqimore, veçanërisht dhe në kuadër të Kapitullit 12, ka mundur të mësojë CV e Hilajt, në të cinën thuhet se, ka kryer studimet të Akademinë e Arteve, dega Skuplturë, ndërsa si eksperienca pune ka shënuar, “Kryetar i Këshillit të Qarkut” dhe “Drejtor” (pa e specifikuar se ku, në komuninale, ujësjellës-kanalizime, në ndonjë subjekt privat apo ofiçinë ose muze).

Ndërkohë, edhe te kualifikimet ka shkruar në CV e firmosur nga vet ai, se ka kryer një masker shkencor, pa specifikuar degën, profilin, universitetin etj. Gjithësesi, e sigurt është që nuk e ka bërë këtë mastër për asnjë prej degëve që lidhen me bujqësinë, blegtorinë, apo asgjë që lidhet me ushqimin. Dhe e fundit në CV e tij, tek rubrika “aktivitete shoqërore e politike”, Hilaj shkruan se, ka qenë Kryetar i PS, Antigone.

Emërimi i Hilajt në krye të këtij instituciioni rajonal mjaft të rëndësishëm tregon qartazi që, siguria ushqimore nuk është aspak prioritet. Veç të tjerash, pa llogaritur operatorët e biznesit ushqimor në Qarkun Gjirokastër, prodhues, tregtues e importues, kompani të mëdha, numrin e lartë të fermave etj, drejtoria që Z.Skupltor ka marrë për të drejtuar, ka në varësi dhe Pikat e Inspektimit Kufitar Kakavijë dhe 3 Urat në Përmet. Pikërisht këto PIK-e, kanë qenë dhe vazhdojnë të funskionojnë si vende fitimprurëse për inspektorët e aq më tepër drejtuesit e tyre, pasi çdo produkt ushqimor që importohet (dihet që me Greqinë kemi marrëdhënie të mëdha tregtare e importi produktesh ushqimore), kalon në kontrollin e AKU.

Për emërimin më të fundit në krye të AKU Gjirokastër, morëm dhe mendimin e një eksperti, në profesion Mjek veteriner, Z.Ervin Resuli. Sipasj tij, ky emërim tregon qartë që, në Qarkun Gjirokastër ka nisur fushata zgjedhore. “Përveçse është një skandal në lidhje me sigurinë ushqimore, ky emërim tregon se, Ministri Çuci, deputet i këtij qarku, ka nisur fushatën elektorale në Gjirokastër. Ndyrshe nuk ka si spjegohet, emërimi i një personi mjaft politik në këtë detyrë, i cili nuk ka asnjë lidhje, si në formim e si në eksperienca pune, me sigurinë ushqimore apo veterinarinë. KJo është dhe shpërndarje benefitesh, pasi edhe ministri i Bujqësisë është deputet i kësaj zone”. Madje, nga infot që kam unë, edhe stafeve të Ministrisë së Bujqësisë, kujtdo që ka sadopak akses në zonat e Qakut Gjirokastër, apo është nga ajo zonë, të nisë sigurimin e votave”, tha Resuli për Alert.al. Marrë nga Qendra ALERT . Alert.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet armand hilaj drejtori i aku ne gjirokaster armand hilaj drejtori i aku ne gjirokaster

Sondazh

Poll
Aktualitet 11 Shtator 2020, 09:48

TIRANË– Partia Demokratike ka denoncuar kryeministrin Edi Rama publikisht. Përmes Luan Baçit, i cili ka publikuar një formular, PD-ja pretendon se t...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë