LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Mosmarrëveshja e Musk për blerjen e Twitter, gjyqi shtyhet për në tetor

Gjyqi mes miliardierit Elon Musk dhe Twitter shtyhet për në muajin tetor.

20 Korrik 2022, 07:29 Nga s.s
Mosmarrëveshja e Musk për blerjen e Twitter, gjyqi shtyhet për
Elon Musk dhe Twitter

SHBA- Gjyqi i miliardierit Elon Musk dhe kompanisë Twitter shtyhet për në muajin tetor nga një gjykatës amerikan. Musk u largua nga oferta e tij për blerjen e Twitter prej 44 miliardë dollarësh në fillim të korrikut, duke bërë që kompania ta padisë atë. Twitter shpreson se gjykata do të urdhërojë Musk të përfundojë blerjen me çmimin e rënë dakord prej 54.20 dollarë për aksion, raporton BBC.

Musk ka akuzuar Twitter për fshehje të informacionit rreth llogarive të rreme. Ekipi i tij ligjor ka bërë thirrje që gjyqi të mbahet në fillim të vitit të ardhshëm për shkak të kompleksitetit të tij, por Twitter kërkoi një datë të sigurt për në muajin shtator. Të martën, një gjykatës në shtetin e Delaware ra dakord me kompaninë dhe tha se një vonesë në gjyq do të krijonte një "re pasigurie". "Vonesa kërcënon dëm të pariparueshëm. Sa më e gjatë të jetë vonesa, aq më i madh është rreziku", tha kancelarja Kathaleen St Jude McCormick. Padia e akuzoi Musk për shumë shkelje përpara se të firmosnin kontratën. Në seancën dëgjimore të martën, këshilltari kryesor i Twitter, William Savitt, tha se pasiguria e vazhdueshme nëse marrja do të vazhdojë apo jo "i shkakton dëm Twitter çdo ditë". Ekziston një teori që Musk ende dëshiron të blejë Twitter, ai thjesht po përpiqet të rrëzojë çmimin. Ekipi ligjor i Musk donte që ky gjyq të ndodhte vitin e ardhshëm. Ata pretenduan se u duhej më shumë kohë për të gërmuar të dhënat në llogaritë e padëshiruara dhe se është e qartë se e gjitha kjo është një strategji me probleme të ndryshme që mund të vinë nga pas.

Ata përsëritën pohimin e Musk se Twitter mund të ketë më shumë llogari të rreme sesa pretendon. Kjo është një akuzë jashtëzakonisht e dëmshme për kompaninë. Reputacioni i Twitter tashmë ka marrë një goditje të madhe, ku të ardhurat e saj janë pothuajse tërësisht të bazuara në reklama, ku sa më pak njerëz të vërtetë të ketë platforma, aq më pak para mund të përfitojë kompania. Kjo është arsyeja pse Twitter dëshiron që ky proçes të zgjidhet sa më shpejt. Skenari më i mirë për kompaninë është që Musk ta blejë atë për 54.20 dollarë për aksion. Kjo është arsyeja pse ky gjykim është një lajm i mirë për Twitter. Kjo gjë i bën më shumë presion Elon Musk, i cili përballet me perspektivën për të blerë një kompani që nuk dëshiron më ta blejë.Një avokat i zotit Musk, Andrew Rossman, argumentoi se ai mbetet një nga aksionarët më të rëndësishëm të Twitter. Ai tha se çështja duhet të shkojë në gjyq vitin e ardhshëm në një plan "të arsyeshëm" që do t'u jepte të dyja palëve kohë për t'u përgatitur.

elon musk twitter

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra