LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Studimi: Ky është parashikuesi më i besueshëm i vdekjes në moshë të re

Raporti mes belit dhe ijeve konsiderohet një tregues më i besueshëm i shëndetit dhe jetëgjatësisë sesa BMI.

24 Shtator 2022, 19:00 Nga k.m.

Studimi: Ky është parashikuesi më i besueshëm i vdekjes

SUEDI- Vlera më e madhe e raportit bel-ije si një tregues i vdekjes së parakohshme krahasuar me Indeksin e Masës Trupore (BMI). Kështu është mësuar nga hulumtimet e reja nga shkencëtarët kanadezë të paraqitur në Konferencën vjetore të Shoqatës Evropiane të Diabetit (EASD) në Stokholm.

BMI përdoret gjerësisht për të vlerësuar peshën e një personi, e llogaritet duke pjesëtuar kilogramët me katrorin e lartësisë (kg/m2), nëse është midis 18.5 dhe 24.9 kg/m2, pesha konsiderohet normale.

“Megjithatë BMI nuk e merr parasysh shpërndarjen e yndyrës. Ky indeks nuk merr parasysh se ku dhjami është i përqendruar rreth ijeve ose belit, kështu që BMI nuk parashikon me saktësi rrezikun e sëmundjes ose vdekshmërisë," thotë Irfan Khan, një student i mjekësisë në Departamentin e Shëndetit të Kolegjit Universitar Cork në Irlandë, i cili kreu hulumtimin në bashkëpunim me shkencëtarët nga Kanadaja.

Studiuesit donin të përcaktonin nëse raporti i mesit dhe ijeve (WHR) ose indeksi i masës yndyrore (FMI) mund të parashikonte më me besueshmëri vdekshmërinë në lloje të ndryshme të shpërndarjes së yndyrës.

Së pari, studiuesit analizuan të dhënat nga Biobank në Mbretërinë e Bashkuar dhe dokumentuan se nivelet më të larta të yndyrës shkaktojnë rritje të vdekshmërisë. Hulumtuesit më pas aplikuan masa të përcaktuara gjenetikisht të obezitetit – domethënë informacion në lidhje me gjenet që lidhen me treguesit e mësipërm (BMI, WHR, FMI) – në të dhënat për 25,297 burra dhe gra, shëndeti i të cilëve ishte monitoruar si pjesë e studimit të Biobank në Mretërinë e Bashkuar. Mosha mesatare e pjesëmarrësve ishte 61.6 vjeç dhe 59.3% ishin meshkuj.

Ky krahasim tregoi se rreziku i vdekjes së parakohshme ishte më i ulët për ata me raportin më të ulët dhe rritej me rritjen e shifrave të raportit. Për shembull, çdo rritje me një njësi në WHR rriti gjasat e vdekjes së parakohshme dy herë më shumë.

Siç shpjegon Irfan Khan, përparësia e madhe e raportit 'bel me ijë' është se merr parasysh depozitimin e yndyrës në bark, një faktor kyç për jetëgjatësinë dhe rrezikun e vdekjes nga sëmundjet kardiometabolike, por që nuk merret parasysh gjatë llogaritjes së masës trupore.

Për studiuesit, mesazhi është i qartë: raporti i belit ndaj ijeve duhet të zëvendësojë indeksin e masës trupore si një mjet i thjeshtë për të llogaritur një peshë të shëndetshme.

Për ta llogaritur ju matni belin në lartësinë e kërthizës dhe më pas kaloni shiritin nga pika më e gjerë e perimetrit të ijeve. Pastaj pjesëtoni numrin e parë me të dytin. Nëse, për shembull, perimetri juaj i belit është 60 cm dhe ijet tuaja janë 80 cm, atëherë raporti është 60/80= 0,75. Për meshkujt preferohet që ky raport të mos kalojë 0,95, ndërsa femrat 0,80.

raporti bel-ije

Sondazh

Poll

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM