LIVE UPDATES
Art&Argëtim

The Weekend bën gjestin e madh: Dhuron 2.5 milionë dollarë me të cilat do të sigurohen 4 mln vakte ushqimi në Gazë

Që kur u emërua ambasador i vullnetit të mirë në tetor 2021, The Weeknd, emri i vërtetë i të cilit është Abel Tesfaye, ka dhuruar personalisht 1.8 milion dollarë për misionin global të ndihmës së urisë së WFP përmes Fondit të tij Humanitar XO të krijuar në partneritet me Programin Botëror të Ushqimit në SHBA.

1 Dhjetor 2023, 20:17 Nga r.ll
The Weekend bën gjestin e madh: Dhuron 2.5 milionë dollarë me
the weekend

SHBA- Këngëtari i njohur The Weekend ka bërë një veprim të madh për të ndihmuar përpjekjet humanitare në Gaza, duke dhuruar 2.5 milion dollarë, një shumë që do të ndihmojë për të siguruar 4 milion vakte. Këngëtari, i cili është gjithashtu një ambasador i vullnetit të mirë të Programit Botëror të Ushqimit të Kombeve të Bashkuara, bëri dhurimin përmes Fondit të tij Humanitar XO, duke përfituar nga përpjekjet e reagimit humanitar të "World Food Programe" në Gaza.

Dhurimi i The Weekend është i barabartë me katër milionë vakte urgjente, financimi i 820 tonë metrikë pako ushqimore që mund të ushqejnë më shumë se 173,000 palestinezë për dy javë, shkruajnë mediat e huaja. 

Që kur u emërua ambasador i vullnetit të mirë në tetor 2021, The Weeknd, emri i vërtetë i të cilit është Abel Tesfaye, ka dhuruar personalisht 1.8 milion dollarë për misionin global të ndihmës së urisë së WFP përmes Fondit të tij Humanitar XO të krijuar në partneritet me Programin Botëror të Ushqimit në SHBA.

Kontributi i Weekend vjen gjatë një kohe kritike gjatë përpjekjeve të reagimit të WFP për të ushqyer më shumë se një milion banorë të Gazës. Drejtoresha e WFP për Lindjen e Mesme, Afrikën e Veriut dhe Rajonin e Evropës Lindore, Corinne Fleischer, falënderon Abelin për kontributin e tij, duke thënë, "Ne falënderojmë Abelin për këtë kontribut të vlefshëm ndaj popullit të Palestinës. Shpresojmë që të tjerët të ndjekin shembullin e Abelit dhe mbështesin përpjekjet tona”.

WFP po vazhdon të sjellë kamionë çdo ditë plot me ndihma dhe shporta ushqimore, duke përfshirë bukë të freskët, ushqime të konservuara, miell gruri, makarona, paste domate dhe vaj.

the weekend gaza

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni