LIVE UPDATES
Art&Argëtim

'Ulen gjakrat' pas 13 vitesh! HISTORIA e sherrit mes grupeve, nga plagosja deri te pajtimi i Noizy-t dhe Stresit

Stresi dhe Noizy kanë krijuar përçarje në industrinë e hip hopit prej disa vitesh mirëpo pajtimi i tyre solli një qetësim gjakrash. 

15 Gusht 2022, 09:10 Nga A.B
'Ulen gjakrat' pas 13 vitesh! HISTORIA e sherrit mes grupeve, nga
Noizy dhe Stresi

TIRANË- Pas 13 vitesh, Rigels Rajku i njohur si Noizy dhe Arkimed Lushaj i njohur si Stresi i kanë dhënë fund armiqësisë së tyre. 'Liderët' e grupeve rivale në hip hopin shqiptar dhuruan mbrëmjen e djeshme për të rinjtë shqiptarë përqafime dhe puthje gjatë koncertit 'Alpha Show', të organizuar nga Noizy. 

Teksa interpretoi disa nga këngët më të suksesshme, Stresi mori një moment për të treguar një të vërtetë që nuk e ka ditur askush.

“13 vite më parë po tek ky shesh këtu jemi zënë për herë të parë dhe po tek ky shesh sot këtu jemi më të fortë se kurrë”– u shpreh reperi, deklarata e të cilit u prit me brohorima të mëdha nga fansat e tyre të flaktë.

Stresi dhe Noizy kanë krijuar përçarje në industrinë e hip hopit prej disa vitesh mirëpo pajtimi i tyre solli një qetësim gjakrash. 

SI NISI SHERRI MES STRESIT E NOIZYT?

Ishte viti 2010. Në një emsion televiziv një nga pjestarët e grupit TBA, kërcënoi Rigels Rajkun (Noizy). Kjo deklaratë bëri që mes grupeve të nisin konfliktet. Sherri fizik nisi në rrugën "Bardhok Biba", ku edhe ndodhi plagosja e Denis Dollapit. Në konfliktin mes fansave të grupeve muzikore mbeti i plagosur dhe një person tjetër, si dhe u bënë disa arrestime, mes tyre dy pjestarë të grupit të Noizyt.

Kulmi i konflikteve ka qenë përplasja me armë në bulevardin "Dëshmorët e Kombit", përballë pallatit të Kongreseve në fund të muajit maj të 2010-ës.

Dy drejtuesit e grupeve, Rigels Rajku, "Noyzi" i OTR dhe Arkimed Lushaj, "Stresi" si dhe fansat e tyre u konfliktuan me armë më 23 maj 2010 në bulevardin "Dëshmorët e Kombit", para se të fillonte një spektakël i organizuar nga një televizion privat. Gjatë ngjarjes, nuk pati persona të plagosur, por përplasja soli panik mes banorëve, nga përdorimi i armës, pranë selisë së Presidencës dhe disa institucioneve të tjera. Policia mundi të arrestonte në flagrancë njërin prej të dyshuarve të ngjarjes, Jetnis Dollapajn, 24 vjeç, banues në Tiranë, i cili dyshohet se qëlloi me armë. Ndërkaq, dy drejtuesit e grupeve, Rigels Rajku, ose "Noizy" dhe Arkimed Lushaj, ose "Stresi", pohuan në polici pas ngjarjes tek pallati i Kongreseve se janë pajtuar, duke sheshuar mosmarrëveshjet midis tyre.

Pak kohë pas kësaj ngjarje, ato u shfaqën të dy në një shoë televiziv. Në 'Mos u nxeh', Stresi dhe Noizy ishin në hapat e parë të karrierës në Shqipëri mirëpo secili kishte krijuar 'fan bazën' e tij. Në atë emision, Stresi tregoi se sapo kishte publikuar albumin e parë, ndërsa Noizy albumin e dytë. Secili prej tyre dha mesazhe për fansat e tyre, duke 

'Arkimedin e njoh para se të jetë i njohur, ia njoh dhe familjen, ai është shtyrë nga persona të tjerë, çfarëdo që ka bërë kundra meje ia kam falur'.- tha Noizy.

'I drejtohem fansave të mi në radhë të parë, çfarë ka bërë Stresi, nuk duhet të më ndjekin mua.'- tha Stresi në atë kohë, duke shtuar: 'Ka ndodhur gjëja më e papranueshme mes nesh, ka pasur të shtëna armësh, kemi rreziku burgun. Unë kam marrë shumë mësim, të paktën nga ana ime.'

Intervista e përbashkët u shoqërua me shtrëngim duarsh e duartrokitje nga publiku.

Vitet kaluan por kunjat dhe deklarata për njëri tjetrin nuk ndaluan. Asnjë nuk u përshkallëzua deri në konflikt fizik siç ndodhi në fillim të karrierës së tyre mirëpo në rrjetet sociale dhe në intervista nuk ndaluan akuzat e deklaratat ofenduese, shpesh herë dhe kërcënuese. 

'Lufta ime me Noziyn nuk ka mbaruar, nuk di kur do përfundojë'- deklaroi në vitin 2019 Stresi. 

SI U PAJTUAN?

Një vit më parë, Stresi konfirmoi se janë qetësuar gjakrat mes tij dhe Noizyt. Teksa ishte në një video-live në Instagram, Stresi tregoi se në fund do të jenë të gjithë bashkë, për shkak të asaj që është thënë brenda Drejtorisë së Policisë së bashku me Noizyn. 

Unë nuk e njof me atë emër që e njihni ju, por i them Rigels Rajkut ne jemi një për inat të gjithëve. Kur vjen fundi e mban mend çka kemi folur në Drejtori të Policisë, kur të vijë momenti do të jemi të gjithë bashkë. Askush nuk mundet të na rrëzojë neve në Shqipëri”, është shprehur Stresi.

Në atë kohë, Noizy tha se në 12 vite kanë ndodhur shumë gjëra megjithëse së bashku me grupin kanë vendosur t’i rregullojnë raportet me palën tjetër.

Kanë ndodhur shumë gjëra këto 12 vite dhe nuk është se i përmbledh të gjitha me një live. Kështu që sa i përket historisë midis meje dhe tjetrit nuk mjafton një live. Ideja është që janë falë gjakra më të mëdhaja në Shqipëri të paktën dhe nuk do jetë një çudi e madhe me falë tjetri tjetrin. Unë si kam bërë ndonjëherë ‘diss’, por ka ndodhur e kundërta janë bërë shumë ‘diss-a’ ndaj meje janë sharë shumë njerëz të afërm të mi, mbaj mend në një këngë ‘diss’ atëherë mu ka përmend goca. Kjo është edhe betimi im që u bë që nuk do kem më punë me palën tjetë, as shok as armik. Prandaj, më janë sharë shumë njerëz nëpër ‘diss-e’ dhe nuk mund ta merrja vendimin i vetëm. Pas shumë përpjekjesh nga Arkimedi, pas shumë përmendje emrash ka thënë që jam i talentuar disa herë ka thënë që është ndër repistat më të mirë dhe në fund bëri atë videon. Kështu që nëse nuk do jemi shokë të paktën të mos jemi armiq. Jeta vazhdon nuk kam frikë dhe nuk falë nga frika, por falë se jam burrë. Mbi të gjitha, jemi të gjithë shqiptarë duhet të bëjmë pak më shumë me njëri-tjetrin. Sa i përket gjërave tjera, ia lëmë kohës”, ka deklaruar një vit më parë Noizy.

U desh vite që grupet e hip hopit në Shqipëri të sheshonin gjakrat e të linin pas konfliktet. Shembullin e OTR dhe TBA shpresojmë ta ndjekin dhe grupet e tjera të hip hop në Shqipëri, para se të jetë shumë vonë e para se situata mes tyre të agravojë në sherr me thika apo armë.

rigels rajku stresi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE