LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Vila në Jug, pushime e darka! Si Rama e Veliaj ‘joshën’ familjen Lipa, bota me sytë nga Tirana

Fotot e Duas krah Zahos e Gregut, dy djemve të kryeministrit Rama treguar se dy familjet ishin afruar e miqësuar mjaftueshëm.

14 Qershor 2022, 21:42 Nga F.M
Vila në Jug, pushime e darka! Si Rama e Veliaj ‘joshën’
Familjet Lipa e Rama në Jug

TIRANË- Për 3 netë me radhë “Sunny Hill Festival” do e kthejë Tiranën në kryqendrën e Europës, duke sjellë vëmendjen e të gjitha mediave të huaja tek kryeqyteti shqiptar. Kjo, pas prishjes së marrëveshjes së themeluesit të festivalit, Dukagjin Lipa me qeverinë e Kosovës e kryebashkiakun e Prishtnës, Përparim Rama. Këtë vit do të vijnë edhe emra të mëdhenj si Mahmood, Kamal, Dj Diplo, Skepta, Madona e shumë të tjerë.

Por a është ky një vendim i momentit të fundit? A erdhi vendimi i Dukagjin Lipës pas zvarritjes së proçedurave nga Prishtina apo ishte e planifikuar? Dhe nga kush?

Ylli i skenave botërore Dua Lipa, ndryshe nga vitet e mëparshme i kaloi pushimet e verës së vitit 2021 në Shqipëri. Ajo u pa krah familjes së kryeministrit Edi Rama në Jug të Shqipërisë, por nuk mungoi as takimi me kryebashkiakun Erion Veliaj. Fotot e Duas krah Zahos e Gregut, dy djemve të kryeministrit Rama treguar se dy familjet ishin afruar e miqësuar mjaftueshëm. Madje në media u përhap dhe lajmi që Dua Lipa do të bëhej me vilë në Jug të Shqipërisë. Gazetarja Klotilda Harka thoshte një vit më parë se Duas i është dhuruar një rezidencë në jug të Shqipërisë, një vilë rezidenciale, kundrejt nj reklamimi.

“Nuk ishte kaq surprizë, në fakt, sepse që verën e kaluar kam marrë informacion që Duas i është dhuruar një rezidencë në jug të Shqipërisë, një vilë rezidenciale dhe përgatitjet për ardhjen e saj kanë filluar që vitin e kaluar. Siç duket, një bashkëpunim që është mbajtur sekret, mes biznesit, mes pronarëve. I kanë dhuruar kundrejt reklamimit, natyrisht për të rritur vlerën, sepse normalisht që edhe të huajt do ta shohin me një sy tjetër, e ndoshta do të jenë turistët e ardhshëm. Ka një vit që bëhen përgatitjet për Duan, nuk ishte kaq surprizë, veçse është mbajtur sekret për të qenë vërtet një lajm surprizues kur Duan ta shihnim në Tiranë apo në jug,”- thoshte gazetarja Klotilda Harka.

Por ky reklamim u kthye në një dhuratë për Tiranën….

Sot, qeveria shqiptare dhe bashkia Tiranë kanë arritur që familjen Lipa ta sjellin sërish në Tiranë. Dhe këtë herë, bashkë me frytet e Sunny Hill Festival dhe yjet e skenës botërore që pritet të marrin pjesë në fillim të muajit gusht, nga data 4 deri në 7.

Dukagjin Lipa e kishte paralajmëruar

Në vitin 2020, në një prononcim për “A Shoë” me Adi Krastën, Lipa foli për një ndarje të Sunny Hill mes Prishtinës dhe Tiranës.

“Për vitin 2021, do të bëjmë tri ditë në Kosovë dhe dy ose tri netë do t’i bëjmë në Shqipëri. Do ta vazhdojmë festivalin edhe në bregdet. Shpresojmë të kemi mbështetjen e qeverisë shqiptare. Qëllimi kryesor është promovimi i vendit. Nuk e di sa e keni parë, por përmes festivalit kemi dalë me lajme pozitive në The New York Times, The Guardian, The Economist.”

Dukagjin Lipa, për të tretin vit ishte në pritje për përgjigje përfundimtare për dhënien e një hapësire në shfrytëzim të platformës së festivalit. Ai kërkonte 17 hektarë truall në Prishtinë për 99 vite. Por, qeveria i zvarriti procedurat dhe duke mos pasur një dakortësi me Prishtinën, Lipa lajmëroi përmes një letre, largimin drejt Tiranës.

“Jam i detyruar, por shpresoj të kthehemi në Prishtinë”- shkruante Dukagjin Lipa.

dua lipa sunny hill ne tirane edi rama erion veliaj

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE