LIVE UPDATES
Aktualitet

Atraksion apo një problem më shumë? Ç’duhet bërë më autobusin e ngecur në Lanë

1 Maj 2022, 18:02 Nga DOSJA

TIRANË– Dy ditë më parë, një aksident për pak sa nuk përfundoi në tragjedi. Një autobus i linjës urbane “Unaza” u përplas me një mjet, e si pasojë të dy përfunduan në lumin Lana. 5 persona u lënduan nga e gjithë ngjarja, por duket se të gjithë e kishin mendjen tek mënyra shumë e veçantë sesi ngeci urbani në Lanë, duke u kthyer në një farë “ure” lidhëse me dy brigjet e lumit.

E gjithë instalacioni natyral u kthye në një atraksion për njerëzit dhe kalimtarët, që mbushën rrjetet sociale me shkrepje nga vendi kur ndodhi ngjarja, aq sa kryebashkiaku i Tiranës, Erion Velaj hapi një sondazh.

Ai kërkon të dijë nga qytetarët, duke kopjuar Këshillimin Kombëtar të kryeministrit Edi Rama, nëse autobusi duhet që të qëndrojë aty ku është për t’u kthyer në atraksion turistik. Por me dy pika shi vere që ra, solli dhe rrëzimin e të gjithë propagandës.

Niveli i ujit të Lanës është rritur për shkak të reshjeve të shiut dhe rrezikon që të spostojnë mjetin, duke sjellë edhe rreziqe të tjera.

Megjithatë Veliaj, pa u konsultuar me askënd, as me inxhinerë apo ekspertë të fushës, për t’u bërë më shumë “qejfin” atyre që postuan, ndoshta dhe për të minimizuar tragjedinë që mund të kishte ndodhur, vendosi që ta lërë aty. Ndërkohë që trajtohet si një ngjarje krejt rastësore, pa asnjë interes, shumë atraktive për turistët dhe kaq! Ndonjë mësim do të nxirret nga kjo ngjarje? Për më tepër, që nuk janë pyetur as të përfshirët në aksident. Po nëse skena që ndoshta do t’u duhet që ta shohin çdo ditë u shkakon trauma? Po nëse ngjall frikë dhe mosbesim tek qytetarët që të përdorin transportin urban? Këto janë marrë parasysh?

Megjithatë sipas sondazhit, deri më tani qytetarët me shumicë votash kërkojnë që autobusi të qëndrojë aty ku është si kujtesë për kujdes! Në fakt më shumë do të shpërbejë si kujtesë që të pastrohen kanalet dhe brigjet e lumit. 

(k.m/dosja.al)

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

aktualitet aktualitet erion veliaj shmanget tragjedia me autobusin ne tirane erion veliaj shmanget tragjedia me autobusin ne tirane

Sondazh

Poll

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom- Abilekaj: Media në Shqipëri boton me porosi nga pronari, gazetari ngelet hallka e fundit

Newsroom- Cukali: Komisioni për Diskriminimin veproi me dy standarte për Këlliçin

Newsroom- Abilekaj: Aksioni për Këlliçin u amplifikua nga Rama, u përdor stereotipi për romët

Newsroom- Dizinformimi për Këlliçin, tregoi fuqinë e Veliajt në media

Newsroom- Cukali: Media serioze ka emër dhe pronarë, kërkon falje kur gabon

Newsroom/ Batuta e Cukalit: Nëse do ishin mbjellë 1 mln pemë, do na hante ujku në Myslym Shyri

Newsroom- Pse politikanëve i duhet dizinformimi? Abilekaj: Shmangin filtrin mediatik

Newsroom- Cukali: "Specialistët" e Bashkisë Tiranë bëjnë dizinformim në rrjet

Newsroom, Ep1, P3 - Dizinformimi me sfond politik.

Newsroom, Ep1, P2- Dizinformimi, media botërore di të përgjigjet

Newsroom, Ep1, P1 - Dizinformimi: Kush dizinformon? Politika, media dhe faktorë të tretë

Newsroom/ Abilekaj: Media në botë e lufton dizinformimin, ne kemi media tradicionale të pabesueshme

Newsroom, Episodi 1- Dizinformimi, "arma" e politikës dhe medias

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

'Mos u bëj protagonist'/ debat Shehu-Kodhelin, socialistja: Keni nga 10 vite që keni mbetur në klasë

Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!