LIVE UPDATES
Bota

50 mijë dollarë për tu argëtuar/ 37-vjeçarja që shpenzon paratë në mënyrë të pazakontë, nis të ndërtoj tunel nëntokësor

Që atëherë ajo ka shpenzuar 50,000 dollarë për krijimin e bunkerit 30 metra të gjatë dhe 22 metra të thellë, të cilin ajo synon ta përdorë si një strehë gjatë stuhive.

17 Nëntor 2023, 19:54 Nga h.k
50 mijë dollarë për tu argëtuar/ 37-vjeçarja që
Foto ilustruese

SHBA-Një grua 37-vjeçare, e cila ka ndërtuar një ‘sistem tuneli’ nën shtëpinë e saj për më shumë se një vit, është bërë sensacion viral në TikTok. Kala me bazë në SHBA, e cila nuk ka përvojë formale në inxhinieri, filloi projektin e pazakontë në gusht 2022.

Që atëherë ajo ka shpenzuar 50,000 dollarë për krijimin e bunkerit 30 metra të gjatë dhe 22 metra të thellë, të cilin ajo synon ta përdorë si një strehë gjatë stuhive.

Kala, e cila tha se e mori përsipër ndërtimin për të mbajtur ‘ta preokupuar dhe argëtuar’, tani është bërë e njohur në platformën e ndarjes së videove si ‘vajza e tunelit’ dhe krenohet me më shumë se 332,000 ndjekës. Kala, e cila studioi biznes dhe financë, shpjegoi se si e filloi projektin duke gërmuar në murin e nënbodrumit të saj, thuhet në Daily


Më pas ajo gdhendi në shkëmbin e fortë dhe ndërtoi një ashensor për të ngritur mbeturinat në sipërfaqe. Ndërtuesja e vetë-mësuar më pas vendosi qindra blloqe betoni duke përdorur beton të përzier me dorë për të krijuar një tunel hyrje 30 metra.

Në listën e saj ishte instalimi i një kanali ajri për ventilim dhe çimentimi i strukturës për të krijuar një tavan të harkuar.

Duke folur për NBC për përfundimin e pothuajse të gjithë punës vetë, ajo tha: “Nuk më duhet shumë për të fituar një aftësi. Shpesh mund të mësoj aftësi vetëm duke marrë udhëzime minimale.”

Duke diskutuar për motivet, ajo tha: “Unë nuk do të thosha bunkerin e fundit të botës, sepse nuk jam me të vërtetë nuk besoj dhe nuk jam e shqetësuar fare për këtë lloj gjëje, por thjesht mendova se do të ishte e bukur të kisha një si mbrojtje të vogël, zonë strehimi. Dhe kështu fillova të punoja për këtë. Dhe gjithashtu është një sfidë dhe unë jetoj për sfidat. Më mban të preokupuar dhe më argëton”, deklaroi ajo.

tuneli

Sondazh

Poll

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES