LIVE UPDATES
Bota

Analiza e DW: Kohë e akullt diplomatike tek ministrat e Jashtëm të G20-s

Perëndimi dhe Rusia akuzojnë njëri-tjetrin. Lufta e Ukrainës pengoi marrjen e vendimeve të përbashkëta në takimin e ministrave të Jashtëm të G20-s në Bali. Ende nuk ka zgjidhje për krizën e furnizimit me ushqime.

10 Korrik 2022, 07:55 Nga d.a.
Analiza e DW: Kohë e akullt diplomatike tek ministrat e Jashtëm
Samiti G20

INDONEZI- Asnjë vendim me rëndësi nuk u mor në takimin e ministrave të Jashtëm në samitin e G20-s në Bali të premten (08.07.). Vetëm një deklaratë përfundimtare, si gjithmonë pas takimit të ministrave të 19 vendeve më të rëndësishme të industrializuara dhe atyre në ekspansion. Lufta e Rusisë në Ukrainë u dënua qartë nga shtetet e G7-s. India, Kina dhe shtete të tjera në jugun global u rezervuan në kritikën e tyre ndaj Rusisë.

Mikpritësja e takimit, ministrja e Jashtme e Indonezisë, Retno Marsudi pas takimeve të punës gjatë së premtes, u shpreh, se lufta në Ukrainë ka ndikime të forta në çmime dhe furnizimin me artikuj ushqimorë dhe energji në botë. Shumë pjesëmarrës në takim ishin të mendimit, se lufta duhet të marrë fund përmes negociatave. "Të paktën të gjithë anëtarët e G20-s u ulën në një sallë së bashku. Ne u përpoqëm për një atmosferë të mirë, që të krijohen ura dhe jo mure", tha Marsudi para shtypit, por pyetje nuk u lejuan për median e akredituar.

Lavrov u largua nga salla

Rusinë ministrja e Jashtme indoneziane nuk e përmendi me asnjë fjalë. Ndërkohë që ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov mundi ta paraqiste qëndrimin rus për luftën sa të donte. Ai këmbënguli, se Rusia është duke "çliruar" rusët etnikë në Ukrainë dhe është duke e "denazifikuar" shtetin fqinj. Lavrov akuzoi perëndimin, se po e vënë nën presion Ukrainën të përdorë armët, me të cilat ata furnizojnë vendin. Nuk përshtatet me faktet në vend ta paraqesësh Rusinë si agresore apo pushtuese, pretendoi Lavrov. Fjalimin që mbajti ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, Lavrov as nuk e dëgjoi, por u largua demonstrativisht nga salla. Kur mikpritësja indoneze kërkoi fundin e luftës, Lavrov lexoi në letrat para tij dhe nuk e ngriti kokën.

Baerbock nuk sheh shans për dialog

Annalena Baerbock ashtu si vendet e tjera të G7-s bëri të qartë, se Rusia po zhvillon një luftë ilegale kundër Ukrainës dhe vret çdo ditë njerëz të pafajshëm. Lavrov nuk ishte prezent edhe në fjalën e Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken dhe lidhjes me video me ministrin e Jashtmë ukrainas, Dmitro Kuleba. Blinken iu drejtua me fjalë të ashpra delegacionit rus. Në një kohë që brenda zhvillohej konferenca, minsitri i Jashtëm rus para hotelit të konferencës në Bali, shprehej se perëndimi nuk ka interes për dialog me Moskën. Nuk pati asnjë takim bilateral mes Lavrovit dhe shteteve të G7-s.

Lavrovi me një pamje të fyer tha se nuk do të rendte pas këtyre takimeve. Kurse ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock iu drejtua palës ruse se ajo nuk ka interes për "një dialog të arsyeshëm". "Që ministri i Jashtëm rus një pjesë të madhe të bisedimeve nuk i ndoqi në sallë, por jashtë saj, tregon se nuk ka asnjë milimetër gatishmëri për bisedime nga qeveria ruse", u shprehBaerbock në lidhje me sjelljen e homologut rus. Shtetet e G7-s kishin vendosur të merrnin pjesë në takimin e ministrave të Jashtëm të G20-s për të mos ia lënë vetëm Rusisë skenën diplomatike.

"Më pak gjeste diplomatike, më shumë punë bindëse"

Profesori John Kirton nga Universiteti i Torontos, i cili i ndjek prej vitesh samitet e G20-s, e sheh si të rëndësishme që aleatët perëndimorë ishin të përfaqësuar në Bali dhe nuk e bojkotuan atë, si takimin e Fondit Monetar Ndërkombëtar në prill. "Efekti i largimit demonstrativ nga salla e negociatave po bëhet gjithnjë e më i vogël. Ky ishte si sinjal i qartë në takimin e ministrave të Financave në Uashington. Aty ishte një simbol i fortë, se u përdor për herë të parë pas luftës. Nëse ministrat e Jashtëm do kishin bërë të njëjtën gjë tani, efekti nuk do të ishte aq i madh, sepse ne i njohim ndërkohë ndjenjat që kanë ata për Rusinë."

Eksperti i G20-s Kirton rekomandon më pak gjeste diplomatike dhe më shumë punë bindëse. "Shansi për të refuzuar narrativin e Lavrovit u përdor. Qëndrimi i G7-s për Ukrainën nuk pati ndonjë jehonë aq të madhe në jugun global si në veri. Takimi në Bali, në jugun global ofroi një shans për të formuluar qartë mesazhin."

G20-me Putinin?

Ministrja e Jashtme indoneziane, Retno Marsudi pranoi, se lufta në Ukrainë dhe pasojat e saj globale sunduan takimin në Bali. Takimi u errësua nga atentati ndaj ish-kryeministrit japonez, Shinzo Abe dhe dorëheqja e kryeministrit britanik, Boris Johnson si kryetar i partisë konservatore. As foto tradicionale të takimit nuk pati. Në samitin e krerëve të shteteve e qeverive të G20-s në nëntor, presidenti i Indonezisë ka ftuar si pushtetmbajtësin rus, Putin edhe presidentin ukrainas. Se kush do të vijë në Bali e kush do të jetë prezent vetëm me video nuk është e qartë.

Marrë nga DW.

samiti i g20 ne indonezi sergei lavrov retno marsudi

Sondazh

Poll

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!