LIVE UPDATES
Bota

Analiza e DW: Si qëndronte Trumpi i mbërthyer pas pushtetit

Seancat dëgjimore për sulmin në Kapitol zbuluan se ish-presidenti amerikan Trump e përdori dhunën me vetëdije për të qëndruar në pushtet. Një pasqyrë e gjetjeve të komisionit hetimor më 6 janar 2021.

23 Korrik 2022, 17:59 Nga d.a.
Analiza e DW: Si qëndronte Trumpi i mbërthyer pas pushtetit
Trump

SHBA- Trumpi 'i hodhi zjarrit benzinë' gjatë sulmit kundër Kapitolit. Këto janë fjalët e dy dëshmitarëve, të cilët nuk mund t'i quash "Kurrë Trumpistë", siç quhen kritikët e fiksuar të Trumpit në Shtetet e Bashkuara: Matthew Pottinger ishte zëvendëskëshilltar për sigurinë për katër vjet nën Trumpin, Sarah Matthews ishte zëvendëszëdhënëse e qeverisë. Të dy republikanë, të dy krenarë për arritjet e viteve të Trumpit. Megjithatë, më 6 janar të dy hoqën dorë, të tmerruar që presidenti nxiti turmën e Kapitolit të sulmonte Zëvendëspresidentin Mike Pence me një postim në Twitter, në vend që të kërkonte deeskalim.

Sulmi në Kapitol ishte pjesë e një fushate më të madhe

Deri tani nuk njihej regjistrimi i një video-mesazhi të bërë një ditë pas sulmit në Kapitol. Trumpi fillimisht lexon në teleprompter frazën "këto zgjedhje tani morën fund" që shkruesit e fjalimit të tij kishin përgatitur paraprakisht për të. Pastaj ai e ndërpret regjistrimin, i pakënaqur dhe thotë se zgjedhjet nuk kanë marrë fund. Ai deri sot nuk e ka pranuar humbjen dhe përhap pretendimin e paargumentuar se në fakt ka fituar "në mënyrë dërrmuese”. Një shumicë e qartë e shokëve të partisë së tij mendojnë po kështu, pavarësisht mungesës së provave.

Komiteti i Kongresit që heton sulmin e turmës në Kapitolin e SHBA tha në seancën e tij të fundit se ish-presidenti refuzoi të merrte masa për të arrestuar mbështetësit e tij, pavarësisht lutjeve të ndihmësve të tij.

Seanca gjurmoi veprimet e Trumpit për më shumë se dy orë gjatë trazirave

Komiteti i Kongresit që hetoi trazirat e 6 janarit të enjten paraqiti prova të reja që akuzojnë ish-presidentin e SHBA-së, Donald Trump, se kishte zgjedhur qëllimisht të mos vepronte, ndërsa mbështetësit e tij plaçkitën Kapitolin e SHBA dhe kërcënuan ligjvënësit me dhunë.

Në atë që ka të ngjarë të jetë seanca dëgjimore e fundit deri në shtator, komisioni dokumentoi periudhën kohore midis kohës kur Trumpi dërgoi mbështetësit e tij në Capitol Hill pas një mitingu 'ndalo vjedhjen', dhe kur presidenti u shfaq në një video jashtë Shtëpisë së Bardhë për t'i kërkuar turmës të shpërndahej, ndërsa i vlerësoi si "shumë të veçantë", rreth 187 minuta më vonë.

Gjatë dy muajve të fundit, një panel dypartiak ka mbajtur disa seanca dëgjimore televizive që përfshinin dëshmi të drejtpërdrejta nga dëshmitarët kryesorë dhe deponime të regjistruara paraprakisht, si dhe dokumente dhe pamje që paraqesin prova të rolit të Trumpit në sulmin ndaj Kapitolit të SHBA.

Trumpi "zgjodhi të mos veprojë"

Gjatë seancës dëgjimore të së enjtes, e cila u transmetua në televizionet kryesore në Shtetet e Bashkuara, kryetari i komitetit Bennie Thompson tha se Trumpi kishte bërë "gjithçka në fuqinë e tij për të përmbysur zgjedhjet".

"Ai gënjeu, ai ngacmoi, ai tradhtoi betimin e tij," tha Thompsoni.

Rep. Adam Kinzinger, një nga dy republikanët në Komitetin e Përzgjedhur të Dhomës së Përfaqësuesve, tha se turma po "përmbushte objektivin e Presidentit Trump, kështu që sigurisht që ai nuk ndërhyri".

Pamjet video të shfaqura gjatë debateve treguan se si ish-zëvendëspresidenti Mike Pence u fsheh në zyrën e tij ceremoniale në katin e dytë të Senatit, ndërsa rebelët shtyheshin nëpër sallat e Kapitolit.

Ku shkon hetimi prej këtu?

Paneli tha se do të sigurojë prova shtesë në lidhje me konfrontimin e Trump me agjentët e Shërbimit Sekret, të cilët refuzuan ta çonin atë në Kapitol. Paneli tha se Trump nuk bëri asgjë për të ndaluar trazirat vdekjeprurëse, pavarësisht nga lutjet e ndihmësve, aleatëve dhe familjes së tij.

Zyrtarë të rangut të lartë, përfshirë këshilltarin e atëhershëm të Shtëpisë së Bardhë, Pat Cipollone, dëshmuan në një video të regjistruar paraprakisht se Trumpi shikonte televizor për orë të tëra në dhomën e ngrënies së Shtëpisë së Bardhë gjatë trazirave të Kapitolit.

Dëshmitarët thanë se nuk e panë Trump duke bërë telefonata me shefat e shtabit, gjë që mund të kishte ndihmuar në përfundimin e dhunës.

Komisioni pritet të rifillojë seancat në shtator me më shumë dëshmitarë dhe informacione. Komisioni nuk mund të ngrejë kallëzime penale, megjithëse Departamenti Amerikan i Drejtësisë monitoron punën e tij. Për momentin, është e paqartë nëse Trumpi ose ndihmësit e tij të lartë do të përballen me akuza serioze./DW/

donald trump sulmi ne kapitol

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra