LIVE UPDATES
Bota

AUDIO me zërin e Messina Denaro, mallkon dhe shan Falconen: A është e drejtë të lyp dashuri? Ndihem i braktisur

Përmbajtja e bisedave përmes Whatsapp do të dëgjohet sonte në televizionet italiane por disa tashmë janë publikuar.

5 Shkurt 2023, 12:51 Nga A.B
AUDIO me zërin e Messina Denaro, mallkon dhe shan Falconen: A
Bossi i Cosa Nostras

ITALI- “Dhe unë kam ngecur këtu me të katër gomat në tokë, të ngecura në asfalt. Dhe nuk lëviz për përkujtimet e këtij m*ti”

Kështu bosi i Cosa Nostra-s Matteo Messina Denaro, më 23 maj, ditën e përkujtimit të masakrës së mafias ‘Capaci’, që i mori jetën gjyqtarit Giovanni Falcone, është shprehur në një bisedë me disa pacientë të njohur gjatë terapisë së kancerit. Bezdisja e tij ishte se për shkak të kremtimeve kishte ngecur në trafik.

“Botë e fëlliqur”, mallkonte ai në mesazhin e regjistruar që është publikuar sot.

Ndërkohë që të tjera biseda të tij pritet të publikohen sonte. Frika nga sëmundja, vetmia, por edhe pika urrejtjeje që të bëjnë të dridhesh. Këto janë mesazhet që merr nga transkriptimi i bisedave të tij dhe imazhi që merr për Denaron, që del nga biseda me një grua me të cilën ishte lidhur për një vit e gjysmë, nga viti 2021.

Përmbajtja e bisedave përmes Whatsapp do të dëgjohet sonte në televizionet italiane por disa tashmë janë publikuar.

VIDEON DËGJOJENI KËTU

“E takova këtë grua në një qytet buzë detit midis Trapanit dhe Palermos - shpjegon gazetari që pritet t’i publikojë sonte bisedat e plota, dhe nga historia e saj kuptova se mes tyre kishte lindur një marrëdhënie intensive, ajo që lind mes njerëzve që ndajnë një dramë dhe harmonizohen. Ata folën për gjithçka: për jetën, për familjen, për sëmundjen dhe në një moment filluan të takoheshin, të bënin takime edhe përtej klinikës”.

Gruaja nuk dyshonte. Messina Denaro i kishte thënë se ishte një sipërmarrës i suksesshëm, kishte tre vajza, ishte i divorcuar, i pasur, kishte jetuar jashtë vendit. Por nuk i jepte ndjenjën e dëshirës për t'u fshehur: frekuentonin restorante, madje edhe jashtë, ai shkoi ta merrte me makinën e tij, Giulietta-n e famshme, pa shofer, të cilën e përdorte vetëm për terminet në klinikë.

Në një prej bisedave duket lidhja e ngushtë që ata kishin me njëri-tjetrin, besimi i madh, pasi rrëfimet janë shumë intime, sidomos kur flet për dashurinë për nënën e tij.

«Ana, vajza (kujdestare, ed) që rri me nënën time, mbrëmë më kërkoi. Ajo gjeti një fletë të shkruar nga nëna ime në dorën e saj. Nëna ime nuk është më mirë, por ka shkruar shumë gjëra. Gjëra të ndjeshme: “Ajo kthehet nga unë duke më thënë se kur të vdesë në funeralin e saj, ajo dëshiron grup muzikor. Dhe duhet të luajë gjithmonë një melodi të vetme: ‘Marshin Radetzky’. Por kush tha që unë vdes pas saj? Ajo nuk e di, por unë e di. Megjithatë, meqë ajo e do këtë gjë, unë do ta bëj, sepse vullneti i popullit ruhet. Nëna ime ishte e tillë, një tip i çuditshëm”.

Bosi dërgon herë pas here disa mesazhe, ku më së shumti i flet si një mik i vërtetë:

«E dashur, kam pasur momente të tmerrshme në jetën time, edhe nëse nuk mund t'i shohësh. Dhe nuk po flas për kancerin”

Dhe ka momente në të cilat ai i beson asaj brishtësinë e tij.

“Ndihem i braktisur. Si një endacak me këmbë të thyer në një pellg këtë natë Krishtlindjesh. E gjithë kjo është e pavlerë për mua (siç e përcakton ai spitalin, ed), kam nevojë për dashuri. Por a është e drejtë të lutesh për dashuri?

Burimi: Palermotoday

matteo messina denaro arrestohet matteo messina denaro

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave