LIVE UPDATES
Bota

BE: Do të vazhdojmë ta mbështesim të bashkuar Ukrainën

Më shumë se kurrë, ne mbetemi të bashkuar dhe besnikë ndaj premtimit tonë për të mbështetur Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme. BE do të vazhdojë të forta dhe të palëkundura politike, ushtarake, ekonomike, financiare, diplomatike dhe humanitare. mbështetje për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet, të mbrojë njerëzit e saj, qytetet dhe infrastrukturën kritike, të ridosë integritetin e saj territorial, të kthejë mijëra fëmijë të dëbuar dhe t'i japë fund luftës". Më shumë se kurrë, ne mbetemi të bashkuar dhe besnikë ndaj premtimit tonë për të mbështetur Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme. BE do të vazhdojë të forta dhe të palëkundura politike, ushtarake, ekonomike, financiare, diplomatike dhe humanitare. mbështetje për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet, të mbrojë njerëzit e saj, qytetet dhe infrastrukturën kritike, të ridosë integritetin e saj territorial, të kthejë mijëra fëmijë të dëbuar dhe t'i japë fund luftës". Bashkimi Evropian do të mbështesë gjithmonë pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht.

23 Shkurt 2024, 18:33 Nga S.N
BE: Do të vazhdojmë ta mbështesim të bashkuar Ukrainën
Foto Ilustrim

BRUKSEL- Presidentët e Këshillit Evropian, Komisionit Evropian dhe Parlamentit Evropianë thanë se BE-ja do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën.

"Bashkimi Evropian do të vazhdojë mbështetjen e tij të fortë dhe të palëkundur politike, ushtarake, ekonomike, diplomatike dhe humanitare për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet," u tha në deklaratën e tyre të përbashkët pasi ditën e sotm shënohen 2 vite nga fillimi i luftës Në Ukrainë.

Charles Michel, Ursula von der Leyen dhe Roberta Metzola theksojnë se sot është një "përvjetor tragjik", ai i "luftës në shkallë të plotë të agresionit të Rusisë kundër Ukrainës në shkelje flagrante të ligjit ndërkombëtar dhe Kartës së OKB-së". Ata flasin për dy vjet dhunë, brutalitet, terror dhe shkatërrim. “Nuk do ta harrojmë kurrë tronditjen fillestare të sulmit, tmerrin e ngjarjeve në Borodyanka, Bukha, Mariupoli”, theksojnë ata. Megjithatë, ata shtojnë se pavarësisht mizorive të vazhdueshme në të gjithë vendin, "Ukraina mbetet e palëkundur" dhe "populli heroik ukrainas po tregon guxim dhe vendosmëri në mbrojtjen e atdheut të tij dhe duke luftuar për lirinë e tyre dhe vlerat tona të përbashkëta evropiane".

Në vazhdim, presidentët e tre institucioneve evropiane theksojnë: Bashkimi Evropian do të mbështesë gjithmonë pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht.

Të tre presidentët nënvizojnë:Më shumë se kurrë, ne mbetemi të bashkuar dhe besnikë ndaj premtimit tonë për të mbështetur Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme. BE do të vazhdojë të forta dhe të palëkundura politike, ushtarake, ekonomike, financiare, diplomatike dhe humanitare. mbështetje për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet, të mbrojë njerëzit e saj, qytetet dhe infrastrukturën kritike, të ridosë integritetin e saj territorial, të kthejë mijëra fëmijë të dëbuar dhe t'i japë fund luftës".

Deklarata e përbashkët vuri në dukje se BE-ja vendosi së fundmi të fillojë negociatat e anëtarësimit me Ukrainën dhe ta ndihmojë atë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE, duke theksuar se "e ardhmja e Ukrainës qëndron në Bashkimin Evropian". Theksohet gjithashtu paketa e ndihmës financiare prej 50 miliardë eurosh për periudhën 2024-2027 që do të ndihmojë Ukrainën të përmbushë nevojat e saj imediate, të rindërtojë ekonominë dhe shoqërinë e saj, të modernizojë institucionet e saj dhe të konsolidojë demokracinë dhe sundimin e ligjit.

Më tej nënvizohet se BE-ja do të vazhdojë të adresojë nevojat urgjente ushtarake dhe të mbrojtjes të Ukrainës, duke përfshirë dërgesat e nevojshme urgjente të municioneve dhe raketave.

"Rusia dhe liderët e saj do të paguajnë një çmim në rritje për veprimet e tyre," theksojnë më pas presidentët e tre institucioneve evropiane. “Së bashku me partnerët tanë, ne kemi vendosur sanksione të paprecedentë kundër Rusisë dhe atyre që janë bashkëpunëtorë në luftë, dhe ne mbetemi të gatshëm të rrisim presionin ndaj Rusisë për të kufizuar aftësinë e saj për të bërë luftë. Ne kemi marrë gjithashtu hapat e parë konkretë në drejtim të të ardhurave të papritura nga asetet e ngrira ruse për të mbështetur Ukrainën”, theksojnë ata.

Së fundi, theksohet se BE-ja mbështet Formulën e Paqes të Ukrainës për një paqe të drejtë, gjithëpërfshirëse dhe të qëndrueshme bazuar në parimet e Kartës së Kombeve të Bashkuara dhe të drejtën ndërkombëtare, si dhe të gjitha përpjekjet për një Samit Botëror të Paqes me mbështetjen më të gjerë të mundshme ndërkombëtare.

 

 

 

be komisioni europian

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni