LIVE UPDATES
Bota

Me jetët e shkatërruara nga lufta, adoleshentët ukrainas ndërtojnë ëndrra të reja në vendet fqinje

Por planet dhe ëndrrat u shkatërruan shpejt nga pushtimi rus që filloi më 24 shkurt 2022, duke detyruar shumë të rinj të largohen nga shtëpitë, miqtë dhe shkollat ​​e tyre dhe të ndërtojnë një ekzistencë të re në një vend tjetër.

23 Shkurt 2024, 18:13 Nga N.F
Me jetët e shkatërruara nga lufta, adoleshentët ukrainas
Foto ilustruese

UKRAINË- Dy vjet më parë, adoleshentët ukrainas ishin të zënë me miqësinë duke provuar gjëra të reja, ashtu si moshatarët e tyre në vende të tjera. Por planet dhe ëndrrat u shkatërruan shpejt nga pushtimi rus që filloi më 24 shkurt 2022, duke detyruar shumë të rinj të largohen nga shtëpitë, miqtë dhe shkollat ​​e tyre dhe të ndërtojnë një ekzistencë të re në një vend tjetër.

Dhjetëra mijëra adoleshentë ukrainas përfunduan në shtetin fqinj, në Poloni. Disa me familjet e tyre dhe disa pa ata miliona refugjatë ikën në vende të tjera evropiane. Dy vjet nga nisja e luftës shumë prej tyre kanë nisur një jetë të re. Por disa luftojnë me ankthin, zemërimin dhe dëshpërimin ndërsa mendojnë mundësinë e kthimit në Ukrainë një ditë nëse konflikti përfundon.

Kalimi në moshën madhore mund të jetë një udhëtim i vështirë dhe rreziku dhe përçarja e shkaktuar nga lufta e ka bërë atë më të vështirë shkuan Reuters. Marharyta Chykalova, e cila mbush 17 vjeç në mars, u largua nga vendlindja e saj Kherson në Ukrainën jugore me nënën e saj në prill 2022 pasi fjeti në një bodrum për javë të tëra ndërsa trupat ruse pushtuan qytetin.

Ata ikën në Moldavi, më pas në Rumani përpara se të vendoseshin në qytetin polak të Gdynia. Ajo filloi të mësonte polonisht, duke u përpjekur shumë të përshtatej në shkollën e saj të re polake, por gjashtë muajt e parë ishin të vështirë.

“Fillova të qaja, duke qarë shumë fort sepse në atë moment kuptova se gjithçka që kisha sapo ishte zhdukur. Thjesht është zhdukur, shtëpia është zhdukur, nuk ka mbetur asgjë," tha Marharyta Chykalova.


Chykalova tha se mbante kontakte me disa nga miqtë e saj më të ngushtë por megjithatë ndihej e vetmuar. Në dhjetor 2022, asaj iu dërguan fotografi të banesës së saj në Kherson, e cila ishte shkatërruar nga një bombë. Për të ndihmuar në përballimin e depresionit, studentja iu bashkua klasave të teatrit, të cilat e lejuan atë të shprehte emocionet e saj në skenë dhe e ndihmuan të bënte miq të rinj.

Rreth 165,000 adoleshentë ukrainas midis 13 dhe 18 vjeç janë regjistruar si refugjatë në Poloni, sipas të dhënave të janarit nga Zyra për të Huajt. Disa mblidhen në Blue Trainers, një hapësirë ​​komunitare në një qendër tregtare në Gdansk, ku luajnë lojëra tavoline, bilardo dhe pingpong. Mbi të gjitha ata lidhen me bashkëmoshatarët e tyre ukrainas dhe polakë.

Ukrainasit nuk mund të mobilizohen deri në moshën 27 vjeç sipas ligjit aktual, por shumë të rinj kanë dalë vullnetarë për të shërbyer në forcat e armatosura.

15-vjeçari, Andrii Nonka nga Kharkiv mbërriti në Poloni me nënën në ditëlindjen e tij më 6 mars 2022. Babai i tij qëndroi në Ukrainë. Herë pas here, ai ndjen një dëshirë të fortë për t'u kthyer në shtëpi për të parë miqtë dhe babanë e tij.

Anëtarësimi në një klub boksi e ndihmoi atë të gjente miq të rinj dhe tani ai e shikon Poloninë gjithnjë e më shumë si një mundësi për të gjetur një punë të mirë, ndoshta në IT.

"Unë mendoj se për shkak të luftës, jam pjekur më shpejt. Për momentin, është e vështirë të them se ku është shtëpia ime. Për momentin, shtëpia ime është në Ukrainë,” tha Nonka. 

 

ukraine lufte adoleshente

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni