LIVE UPDATES
Bota

Cila është situata në Ukrainë?

Deri në prill, ajo ishte tërhequr për t'u fokusuar në marrjen e kontrollit të të gjithë rajonit lindor të Donbasit, ku separatistët e mbështetur nga Moska kanë luftuar që nga viti 2014.

8 Gusht 2022, 17:43 Nga I.A
Cila është situata në Ukrainë?
Foto nga Ukraina

UKRAINË- Lufta në Ukrainë është ndezur tashmë për më shumë se pesë muaj. Këtu është një përmbledhje e shpejtë se ku qëndrojnë gjërat dhe si arritëm këtu:

Cilat janë zhvillimet?

Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt, por dështoi në avancimin e saj drejt kryeqytetit Kiev. Deri në prill, ajo ishte tërhequr për t'u fokusuar në marrjen e kontrollit të të gjithë rajonit lindor të Donbasit, ku separatistët e mbështetur nga Moska kanë luftuar që nga viti 2014. Lufta ka krijuar një krizë humanitare - shifrat e fundit nga UNHCR, agjencia e OKB-së për refugjatët, tregojnë se mbi 6.3 milionë refugjatë nga Ukraina janë regjistruar në të gjithë Evropën.

Ukraina është zakonisht eksportuesi i katërt më i madh në botë i drithërave, por ndërprerja e të korrave dhe transportit kanë shkaktuar rritje të madhe të çmimeve - në Nigeri, për shembull, kostoja e produkteve kryesore si makaronat dhe buka është rritur deri në 50%. Ndërkohë, çmimet evropiane të gazit po rriten pasi Rusia kufizon furnizimet.

Çfarë po ndodh në Zaporizhzhia?

Rusia kapi centralin bërthamor, më të madhin në Evropë, në mars, por mbajti punonjësit e saj ukrainas. Ukraina tha se pjesë të objektit janë "dëmtuar seriozisht" nga sulmet ushtarake ruse dhe i akuzoi ata për "shantazh të gjithë botës". Rusia ka fajësuar Ukrainën për sulmet. Mbikëqyrja bërthamore e OKB-së ka bërë thirrje për një fund të menjëhershëm të çdo veprimi ushtarak në afërsi të saj, duke paralajmëruar për një "rrezik shumë real të një fatkeqësie bërthamore".

Luftimet e fundit në terren

Ukraina thotë se po planifikon një kundërofensivë në jug të vendit të pushtuar nga Rusia dhe forcat e saj kanë granatuar një urë kyçe në qytetin Kherson. Kalimi Antonivskyi është një nga vetëm dy pikat ku trupat ruse mund të kenë akses në territorin që ata kanë pushtuar në perëndim të lumit Dnipro. Në qytetin verilindor të Kharkiv, raportohet se një person është vrarë dhe një tjetër është plagosur në një sulm me raketa ruse.

lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën