LIVE UPDATES
Bota

Dëshmitarë të rinj për të detajuar se si Trumpi e shtyu Departamentin e Drejtësisë të hetonte mashtrimin në zgjedhje

Komisioni i Kongresit që po heton shkaqet e trazirave të 6 janarit të vitit të kaluar në Kapitolin e SHBA-së po dëgjon të enjten dëshmi se si ish-presidenti Donald Trump i nxiti zyrtarët e Departamentit të Drejtësisë të hapnin hetime rreth akuzave për mashtrime në zgjedhjet e vitit 2020, që ai shpresonte se do të përmbysnin rezultatin e humbjes së tij ndaj demokratit Joe Biden.

23 Qershor 2022, 22:42 Nga k.m.
Dëshmitarë të rinj për të detajuar se si Trumpi e shtyu
Donald Trump

Mediat amerikane njoftojnë se organet federale të rendit kanë kontrolluar shtëpinë e një zyrtari të Departamentit të Drejtësisë, i cili punonte gjatë kohës kur vendi drejtohet nga Presidenti Trump. Roli i zoti Jeff Clark, i cili mbrojti përpjekjet e zotit Trump për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020, pritet të jetë pjesë e seancës dëgjimore që po heton sulmin e dhunshëm të 6 janarit në Kapitol.

Komisioni i Kongresit që po heton shkaqet e trazirave të 6 janarit të vitit të kaluar në Kapitolin e SHBA-së po dëgjon të enjten dëshmi se si ish-presidenti Donald Trump i nxiti zyrtarët e Departamentit të Drejtësisë të hapnin hetime rreth akuzave për mashtrime në zgjedhjet e vitit 2020, që ai shpresonte se do të përmbysnin rezultatin e humbjes së tij ndaj demokratit Joe Biden.

Kryetari i Komisionit të Përzgjedhur të Dhomës së Përfaqësuesve, Bennie Thompson tha se paneli do të shqyrtojë "përpjekjen e Trumpit për të korruptuar organin më të lartë të zbatimit të ligjit në vend", ashtu siç dëshmuan të martën zyrtarët shtetërorë të Arizonës dhe Xhorxhias, se Trumpi u përpoq pa sukses t'i detyronte ata të emëronin elektorë fals për ta ndihmuar atë të qëndronte në detyrë për katër vjet të tjera, ose të skualifikonte votat që tregonin se Joe Biden kishte fituar.

Seanca dëgjimore e së enjtes pritet të përqëndrohet pjesërisht në përpjekjet e supozuara të ish Ndihmës Prokurorit të Përgjithshëm Jeffrey Clark, për të nxitur në mënyrë të përsëritur zyrtarët e Departamentit të Drejtësisë, që të hetonin pretendimet për mashtrime zgjedhore dhe për të detyruar disa shtete të kthenin mbrapsht rezultatet e tyre zgjedhore që tregonin se Joe Bideni kishte fituar.

Ndihmësit thonë se ish Presidenti Trump mendoi të emëronte zotin Clark si Prokuror të Përgjithshëm në vend të Prokurorit të Përgjithshëm në detyrë, Jeff Rosen, i cili, ashtu si paraardhësi i tij, ish-Prokurori i Përgjithshëm William Barr, tha se nuk kishte prova mashtrimi të mjaftueshme për të përmbysur fitoren e zotit Biden.

Në një videoklip të shkurtër të shfaqur në fund të seancës dëgjimore të së martës, Richard Donoghue, i cili shërbeu si Zëvendësprokuror i Përgjithshëm nga dhjetori 2020 deri në janar 2021, tha se ai do të kishte dhënë dorëheqjen menjëherë nëse ish presidenti do të kishte emëruar zotin Clark si prokuror të përgjithshëm në javët e fundit të tij në detyrë.

Seanca dëgjimore e së enjtes është e pesta e këtij muaji, ndërsa komisioni i Kongresit po heton rolin e zotit Trump në nxitjen e sulmit në Kapitol, ndërsa ligjvënësit ishin mbledhur për të çertifikuar fitoren e presidentit Joe Bidenit në Kolegjin Zgjedhor.

Rreth 2,000 mbështetës, të nxitur nga zoti Trump për të shkuar drejt Kapitolit, hynë me forcë në ndërtesën e Kongresit, duke u përplasur me policinë, duke shkaktuar dëme në ndërtesë dhe duke plaçkitur zyrat brenda.

Më shumë se 800 nga protestuesit janë akuzuar për një sërë veprash penale dhe rreth 300 prej tyre kanë pranuar fajësinë, ose janë shpallur fajtorë nga gjykata dhe po vuajnë dënime, që shkojnë nga disa javë në më shumë se katër vjet burg.

Zoti Trump e ka kritikuar ashpër komisionin hetimor, të përbërë nga shtatë demokratë dhe dy republikanë, duke thënë se ai është i njëanshëm.

Seancat dëgjimore do të përfundojnë të enjten. Komisioni pritet t’i publikojë gjetjet e tij në fund të verës.

Ligjvenësi demokrat Jamie Raskin, anëtar i komisionit, u tha gazetarëve se "ne po marrim prova të reja të përditshme me një shpejtësi të madhe dhe po përfshijmë vazhdimisht informacionin e ri që po del."

"Ka prova që vijnë nga burime të ndryshme tani," tha ai, "dhe mendoj se njerëzit kanë parë se ne po drejtojmë një hetim serioz, që është i një natyre dypartiake, që është i përqëndruar vetëm në marrjen e fakteve të asaj që ndodhi, dhe shumë njerëz po vijnë tani me informacione të reja”.

Disa zyrtarë kryesorë në administratën e ish presidentit Trump kanë bashkëpunuar me hetimet e komisionit. Por të tjerët kanë refuzuar, duke shfrytëzuar në mënyrë të përsëritur të drejtën e tyre kushtetuese për të mos dëmtuar veten përmes dëshmisë, dhe nuk kanë pranuar t'u përgjigjen pyetjeve në lidhje me veprimet e ish presidentit Trump, si dhe veprimet e tyre në periudhën paszgjedhore dhe më 6 janar. Dy ish-këshilltarët e Trumpit, Steve Bannon dhe Peter Navarro, refuzuan të paraqiten në seanca dhe u paditën për mosbindje ndaj kërkesës së Kongresit./VOA

jeff clark donald trump

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra