LIVE UPDATES
Bota

Dosjet e gjykatës tregojnë prova që Trump ka mbajtur dokumente të shënuara të klasifikuara pas presidencës së tij

Ish-presidenti amerikan mbante në sirtarin e zyrës së tij në pronën Mar-a-Lago një dokument të shënuar "sekret" dhe një "konfidencial" së bashku me tre komunikime nga një autor libri, një udhëheqës fetar dhe një anketues, të datuara pasi ai u largua nga Shtëpia e Bardhë.

14 Nëntor 2022, 11:18 Nga d.a.
Dosjet e gjykatës tregojnë prova që Trump ka mbajtur dokumente
Trump

SHBA- Donald Trump mbajti dokumente që mbanin shenja klasifikimi, së bashku me komunikimet pas presidencës së tij, sipas dosjeve gjyqësore që përshkruanin materialet e sekuestruara nga FBI si pjesë e hetimit penal në vazhdim nëse ai keqpërdori informacionin e sigurisë kombëtare.

Sipas Guardian, osh-presidenti amerikan mbante në sirtarin e zyrës së tij në pronën Mar-a-Lago një dokument të shënuar "sekret" dhe një "konfidencial" së bashku me tre komunikime nga një autor libri, një udhëheqës fetar dhe një anketues, të datuara pasi ai u largua nga Shtëpia e Bardhë.

Të dhënat e përziera mund të jenë prova se Trump ka mbajtur me dashje dokumente të shënuara të klasifikuara kur ai nuk ishte më president, pasi departamenti i drejtësisë heton posedimin e paautorizuar të materialeve të sigurisë kombëtare, fshehjen e të dhënave qeveritare dhe pengimin.

Statusi i klasifikimit të dy dokumenteve është në mosmarrëveshje pasi Trump pretendoi se të gjitha dokumentet në Mar-a-Lago ishin deklasifikuar përpara se ai të largohej nga detyra, megjithëse asnjë provë e tillë nuk ka dalë dhe avokatët e tij nuk e kanë përsëritur atë në gjykatë.

Detaje të reja në lidhje me dokumentet e përziera erdhën në një dosje me tetë faqe të dorëzuar nga departamenti i drejtësisë të shtunën për Raymond Dearie, mjeshtri i posaçëm që shqyrton nëse 103 dokumentet e sekuestruara nga FBI duhet të përjashtohen nga depozita e provave.

Trump e ka sulmuar hetimin si një përpjekje partizane të krijuar për ta dëmtuar atë politikisht, pasi analistët spekulojnë se ai do të shpallë fushatën e tij të vitit 2024 të martën.

Departamenti i drejtësisë është përpjekur gjithashtu javët e fundit të detyrojë Trumpin të kthejë më shumë dokumente qeveritare që beson se i ka, duke bërë që disa nga avokatët e Trump të diskutojnë ide të tilla si të ketë një firmë të jashtme që të vërtetojë se nuk ka më të dhëna, thonë njerëz të afërt për çështjen.

donald trump fbi kontrollon shtepine e trump hetimet ndaj trump

Sondazh

Poll

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës