LIVE UPDATES
Bota

Edhe 48 ORË kanë mbetur! 21 Nëntori është afër, ende s'ka marrëveshje për targat, pritet takimi Kurti-Vuçiç

Frika nga përshkallëzimi në veri të Kosovës nuk ndalet për këtë arsye dhe mesazhe të tilla vijnë nga të gjitha anët: nga BE-ja, nga Beogradi në Prishtinë.

19 Nëntor 2022, 09:34 Nga k.m.
Edhe 48 ORË kanë mbetur! 21 Nëntori është afër,
Albin Kurti dhe Aleksandër Vuçiç

PRISHTINË- Vetëm 48 orë kanë mbetur deri më 21 nëntor – dita që Prishtina ka caktuar për fillimin e vendosjes së gjobave për ata që nuk riregjistrojnë targat dhe nuk i vendosin shenjat "RKS". Nëse ajo datë do të jetë ditë me trazira, apo nëse mund të arrihet ndonjë zgjidhje, askush nuk mund ta konfirmojë.

Frika nga përshkallëzimi në veri të Kosovës nuk ndalet për këtë arsye dhe mesazhe të tilla vijnë nga të gjitha anët: nga BE-ja, nga Beogradi në Prishtinë. Dje nga Brukseli kanë mbërritur ftesa për presidentin serb Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti për dialog.

"Ne i ftuam të dy në Bruksel për të gjetur një zgjidhje evropiane, një rrugëdalje evropiane nga situata aktuale, e cila është një nga më seriozet që nga viti 2013. Dhe ky është qëllimi. Ne i ftuam ata në Bruksel. Shpresojmë që ata të vijnë shumë shpejt, që ne ta zgjidhim çështjen, para 21 nëntorit dhe jo më pas," - tha zëdhënësi i BE-së, Peter Stano.

Takim për fundjavë?

Praktikisht kjo do të thotë se takimi mund të bëhet këtë fundjavë, nëse Vuçiç dhe Kurti pranojnë të përgjigjen. Presidenca serbe ka konfirmuar se Vuçiç ka marrë një ftesë, por se ende nuk dihet nëse dhe kur do të shkojë në atë takim.

Nga ana tjetër, akuzat vijnë nga Kurti dhe nga Estonia. Ai është, siç thotë ai, optimist, por drejton gishtin nga Beogradi me vlerësimin se është janë shkatërrues se çdo mundësi kompromisi. Në përgjithësi, gjithçka është e pavendosur, thirrja për dialog është bërë, nuk dihet se kur do të zhvillohet. Dyshohet se ka propozime për zgjidhjen e problemit të targave dhe se BE-ja po ndërmjetëson sërish, vetëm se këtë herë ka shpresa se do të ketë më shumë sukses se më parë.

albin kurti aleksandër vuçiç dialogu kosove-serbi

Sondazh

Poll
Bota 19 Nëntor 2022, 07:56

Paradoksi i plakjes

Foto Ilustruese Popullsia e moshuar kërkon më shumë shpenzime qeveritare. Gjithashtu do të sjellë norma të ulëta interes...

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve