LIVE UPDATES
Bota

Firmoset marrëveshja mes qeverisë dhe opozitës, Venezuela bën hapin e parë për të dalë nga ngërçi politik

Marrëveshja vjen pas vitesh përpjekjesh të dështuara për të zgjidhur një bllokim politik. Në përgjigje, SHBA tha se do të lejonte kompaninë amerikane të naftës Chevron të rifillonte disa aktivitete në Venezuelë.

27 Nëntor 2022, 14:56 Nga d.a.
Firmoset marrëveshja mes qeverisë dhe opozitës, Venezuela
Venezuele

VENEZUELË- Qeveria e Venezuelës dhe opozita kanë nënshkruar një marrëveshje paraprake për të gjetur një rrugëdalje nga kriza politike në vend. Gjatë bisedimeve në Meksikë, të dy lëshuan një deklaratë të përbashkët duke kërkuar që miliarda dollarë të ngrira jashtë vendit të liroheshin për të ndihmuar në financimin e projekteve sociale.

Sipas BBC, marrëveshja vjen pas vitesh përpjekjesh të dështuara për të zgjidhur një bllokim politik. Në përgjigje, SHBA tha se do të lejonte kompaninë amerikane të naftës Chevron të rifillonte disa aktivitete në Venezuelë.

Pas zgjedhjes së Presidentit Nicolás Maduro në 2013, ai është bërë gjithnjë e më autoritar. Goditja e tij ndaj aktivistëve të opozitës përfundimisht çoi në vendosjen e sanksioneve të SHBA-së ndaj regjimit të tij dhe njohjen e liderit të opozitës Juan Guaidó si president të përkohshëm në 2019 pas zgjedhjeve të kontestuara.

Që atëherë, disa raunde bisedimesh që synonin gjetjen e një rrugëdaljeje nga bllokimi politik nuk kanë shkuar askund - me negociatat e fundit që dështuan pak më shumë se një vit më parë.

Por tani, qeveria dhe opozita, me ndihmën e Norvegjisë si ndërmjetëse, kanë hartuar një marrëveshje që synon të sigurojë që miliarda dollarë të ngrira jashtë vendit do të lirohen gradualisht nga një fond i menaxhuar nga OKB-ja, për t'u vënë për kujdesin shëndetësor, arsimin. dhe ndihma ushqimore.

Fondet u bllokuan nga bankat e huaja për parregullsitë e supozuara në zgjedhjet e 2018-ës. Progresi i bërë të shtunën është mirëpritur nga SHBA, të cilat e cilësuan atë si një hap në drejtimin e duhur. Ai tha gjithashtu se kompania e naftës Chevron do të jetë në gjendje të rifillojë disa aktivitete në Venezuelë, duke përfshirë importimin e naftës së papërpunuar venezueliane në SHBA.

"Marrëveshja përfaqëson shpresën për të gjithë Amerikën Latine", tha Ministri i Jashtëm meksikan Marcelo Ebrard.

Asnjë përparim nuk është bërë deri më tani në një çështje kritike - zgjedhjet presidenciale të vitit 2024. Opozita venezueliane po bën thirrje për zgjedhje të lira, ndërsa presidenti Maduro po kërkon njohjen e plotë të sundimit të tij nga SHBA dhe vendet evropiane. Venezuela është kapur në një spirale në rënie prej vitesh me pakënaqësi politike në rritje të nxitur më tej nga hiperinflacioni në rritje, ndërprerjet e energjisë elektrike dhe mungesat e ushqimit dhe ilaçeve.

 

nicolas maduro ngerci politik ne venezuele juan guaido

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN