LIVE UPDATES
Bota

'Më kishte trajtuar si një copë mish qenve'! Flet për herë të parë vajza jashtëmartesore e mbretit Albert

Mbreti nuk ishte i panjohur për të renë, pasi deri në moshën 16-vjeçare monarku belg i përkiste mjedisit të ngushtë miqësor të familjes. Por një biograf i mbretit zbuloi të vërtetën në një libër që shkroi për mbretëreshën Paola në fund të viteve 1990.

13 Gusht 2022, 12:03 Nga e.k
'Më kishte trajtuar si një copë mish qenve'! Flet
Familja mbretërore gjatë një aktiviteti

BELGJIKË- Gjatë gjithë fëmijërisë së saj, Delphine Boel besonte se burri i nënës së saj aristokrate, industrialisti i pasur Jonquier Jacques Boel, ishte babai i saj. Ajo mësoi se ai është fëmija i paligjshëm i mbretit Albert II të Belgjikës me të cilin nëna e saj kishte një lidhje prej 18 vitesh dhe ndërsa monarku ishte i martuar me mbretëreshën Paola, nënë e tre fëmijëve të tij. Kwtw ajo e mori vesh vetwm nw moshwn 17-vjeçare.

Mbreti nuk ishte i panjohur për të renë, pasi deri në moshën 16-vjeçare monarku belg i përkiste mjedisit të ngushtë miqësor të familjes. Por një biograf i mbretit zbuloi të vërtetën në një libër që shkroi për mbretëreshën Paola në fund të viteve 1990.

Në qershor të vitit 2013, Delphine nisi një betejë ligjore për të provuar se ajo ishte vajza e paligjshme e mbretit dhe kërkoi një test të ADN-së, të cilin monarku e refuzoi me kokëfortësi. Por, pas shtatë vitesh dhe pasi Gjykata e Apelit e Brukselit e detyroi Albertin t’i nënshtrohej testit të atësisë në maj 2019, vetë belgu gjakblu në janar 2020 njoftoi në një konferencë shtypi se Delphine Boel është fëmija i tij biologjik. Që nga korriku 2013, Alberti kishte hequr dorë nga froni në favor të djalit të tij të madh Philip, duke përmendur probleme shëndetësore.

Pas pranimit publik të ish-mbretit, Delphine fitoi titullin e princeshës, mori emrin e familjes mbretërore (Delphine de Saxe-Coburg) dhe fitoi të drejta për pasurinë e Albertit, por jo sponsorizimin shtetëror, siç kanë tre fëmijët e gjakut blu belg, Mbreti Philippe, Princi Laurent dhe Princesha Astrid.

Gjithashtu, dy fëmijëve të Delphine-s, Josephine 19-vjeçare dhe Oscar-it 14-vjeçar, iu dhanë përkatësisht titujt princeshë dhe princ. Më 15 tetor 2020, Princesha Delphine e Belgjikës takoi për herë të parë gjysmëvëllain e saj Mbretin Philippe në Kështjellën Laeken, rezidenca zyrtare e monarkut belg dhe familjes së tij.

54-vjeçarja Delphine dha intervistën e saj të parë si princeshë këtë javë për revistën britanike Tatler, “biblën” e aristokracisë angleze. Princesha Delphine nuk hezitoi të tregojë se si u ndje kur babai i saj biologjik u përpoq të ndërpriste çdo kontakt me të pasi u publikua libri që tregon të vërtetën. “Unë kam qenë e befasuar. Më kishte trajtuar si një copë mish qenve”.

Në vitin 2013, kur babai i saj abdikoi, Delphine vendosi që duhej të merrte masa.

“Nuk të dua dhe kam ndërmend të luftoj për jetën time. Tani jemi unë dhe fëmijët e mi. E ardhmja jonë. Jo më gënjeshtra. Kjo histori duhet të dalë në dritë”, tha princesha e re belge për vendimin e saj për të kërkuar testin e atësisë nga Alberti dhe për ta sjellë para drejtësisë.

Siç pretendon ajo tani, marrëdhënia e saj me të atin dhe gjysmëvëllezërit është normalizuar. Princesha belge përshkruan në Tatler takimin e parë me ish-mbretin Albert, pas vendimit të dhënë nga Gjykata e Apelit të Brukselit, e cila e shpall atë fëmijën e tij legjitim.

Princesha Delphine e Belgjikës është ende duke punuar si skulptore dhe në shtator po përgatit ekspozitën e saj të re me titull:

“Ajo që do të vijë është më e mirë se ajo që ishte më parë”. Pasi u njoh zyrtarisht si fëmija biologjik i Albertit, Princesha Delphine tani shfaqet në ngjarjet e pallatit së bashku me pjesën tjetër të familjes mbretërore.

Më 21 korrik, festën kombëtare të Belgjikës, Delphine u shfaq në festimet zyrtare me bashkëshortin e saj amerikan James O’Hare së bashku me gjysmë-vëllezërit e saj Princ Laurent dhe Princeshë Astrid.

delphine boël

Sondazh

Poll

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet