LIVE UPDATES
Bota

Greqia në grevë kombëtare kundër ligjit të ri të punës, si do të kryhet lëvizja dhe transporti

Në tubim do të marrin pjesë edhe punonjësit e spitalit dhe mjekët e spitaleve, të cilët në njoftimet e tyre theksojnë se “ligji përcakton dispozita që heqin punën 8-orëshe pesëditore dhe kriminalizojnë veprimtarinë sindikaliste”. Në grevë marrin pjesë edhe mësuesit.

21 Shtator 2023, 09:59 Nga r.ll
Greqia në grevë kombëtare kundër ligjit të ri të
foto ilustruese

GREQI- Greqia është në grevë kombëtare për 24 orë, kundër projektligjit të ri të punës nga qeveria. ADEDY, EKA, PAME dhe sindikatat e tjera të punëtorëve iu bëjnë thirrje punëtorëve të marrin pjesë në protestë.

Në tubim do të marrin pjesë edhe punonjësit e spitalit dhe mjekët e spitaleve, të cilët në njoftimet e tyre theksojnë se “ligji përcakton dispozita që heqin punën 8-orëshe pesëditore dhe kriminalizojnë veprimtarinë sindikaliste”. Në grevë marrin pjesë edhe mësuesit. Megjithatë, fluturimet drejt dhe nga aeroportet greke do të funksionojnë normalisht sot pas vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë të Athinës, e cila e shpalli të paligjshme grevën e Unionit të Kontrollorëve të Trafikut Ajror të Greqisë (EEKE), i cili kishte njoftuar se do të merrte pjesë në grevën 24 orëshe të ADEDY-së. Shërbimi i Aviacionit Civil dhe Ministria e Transporteve kishin ankimuar grevën në Gjykatën e Shkallës së Parë të Athinës, raporton "Protothema".

Si do të lëvizin mjetet e transportit?

Ndalesa e punës e paralajmëruar nga punëtorët e autobusëve të Athinës që nga fillimi i turnit në orën 5 të mëngjesit u shpall gjithashtu e paligjshme. Kështu autobusët e OASA-s do të qarkullojnë normalisht pasi sindikata pezulloi ngritjen e tyre në protestë. Megjithatë, sindikalistët u bëjnë thirrje kolegëve të tyre të marrin pjesë në grevë dhe në protestat që ka paralajmëruar Qendra e Punës e Athinës. Autobusët e Selanikut nuk do të lëvizin që nga nisja e turnit deri në përfundim të turnit.

Ndryshe, publiku i pasagjerëve sot do të lëvizë me pengesa për shkak të ndërprerjeve të punës të paralajmëruara nga punonjësit e Metrosë dhe Tramvajit

Në veçanti, Linja 1 (elektrike) dhe Linja 2 dhe 3 e Metrosë do të imobilizohen për shkak të aksionit të grevës nga punëtorët. Tramvaji do të funksionojë nga fillimi i qarkullimit deri në orën 13:30 në kuadër të ofrimit të shërbimit minimal të garantuar pasi gjykata nuk e cilësoi të paligjshme pjesëmarrjen e punëtorëve në grevë.


Përveç kësaj, Shoqata e Përçuesve të Tramvajit Elektrik Attica shpalli ndërprerjen e punës nga ora 13:30 deri në përfundim të turnit. Anijet do të qëndrojnë të lidhura edhe në portin e Pireut. Detarët do të mblidhen në orën 10:00 jashtë qendrës së punës në Pire. Linjat bregdetare të trageteve drejt dhe nga portet e tjera të vendit, si dhe ato me destinacion Pireun do të kryhen normalisht.

Tubimet

Në Athinë, sot në orën 10:30 do të zhvillohet tubimi në sheshin Sintagma. Në Selanik, në orën 10:30, në Statujën e Venizelos. Në Patra, në orën 10:30, jashtë zyrave të Qendrës së Punës (Kolokotroni 20). Në Aliveri, në orën 10:00, në Statujën Lignitorichos. Në Veri, në orën 10:30, në sheshin e Bashkisë. Në Janinë, në orën 10:30, në Qendrën e Punës.

Gjithashtu, në orën 10:00 do të zhvillohet një tubim në Heraklion të Kretës. në. Në Istiae, në orën 11:00, në sheshin kryesor. Në Mantoudi, në orën 10,30 në shesh. Në Naousa, në orën 10.30, në sheshin kryesor. Në Kalkidë, në orën 10.30, në Qendrën e Punës. Në Chania, në orën 10:00.

greve ne greqi

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren