LIVE UPDATES
Bota

Tërmeti në Turqi, u parashikua apo...? Kush është 'profeti i rremë' holandez që pretendon se e dallon kur 'tundet' toka (RRESHTIMI I PLANETEVE)

Videot e tij bëhen virale dhe shumë pyesnin veten nëse e gjithë kjo mund të kishte ndonjë bazë shkencore.

8 Shkurt 2023, 09:10 Nga k.m.
Tërmeti në Turqi, u parashikua apo...? Kush është
Frank Hoogerbeets

HOLANDË- Frank Hoogerbeets thotë se ai është një studiues, por nuk ka diplomë. Disa e konsiderojnë atë një 'Mesia' dhe madje Newsweek i ka dedikuar një artikull. Është bërë virale postimi në Twitter i një holandezi që “parashikoi” tërmetin në Turqi. Më 29 janar, kolegët e tij dhe ai kishin paralajmëruar në një video se "diku në javën e ardhshme do të kishte një tërmet në zonat e mëdha të purpurta të hartës që ata treguan në Azinë qendrore dhe jugore, si dhe në oqean".

Pas tërmetit vdekjeprurës, ai ka fituar miliona ndjekës. Videot e tij bëhen virale dhe shumë pyesnin veten nëse e gjithë kjo mund të kishte ndonjë bazë shkencore. Nën postimin e tij, ndeshen me dhjetëra mijëra komente nga turq të dëshpëruar, të cilët i kërkojnë t'u thotë nëse do të ketë tërmete të tjera, pasi rajoni i tyre nuk ka reshtur së lëkundur nga "pesë" të tilla. Njeriu në fjalë e deklaron veten studiues, anëtar i një grupi njerëzish që lidhin lidhjet ose rreshtimet e planetëve dhe hënave me vende të caktuara në sipërfaqen e tokës dhe arrijnë në përfundime për sizmicitetin. Ai madje ka shpikur termin "gjeometri planetare".

Frank Hoogerbeets kishte bërë një postim tre ditë më parë në të cilin thoshte se " herët a vonë një tërmet i madh ndoshta 7.5 ballë do të ndodhë në këtë zonë" dhe tregonte vendndodhjen gjeografike të tërmetit. Në zonën më të gjerë ku realisht kanë ndodhur dy tërmetet e mëdha. Me të njëjtën metodë, ai kishte parashikuar tërmete të tjera.

Ekspertët - dhe joekspertë - e konsiderojnë "ndodhinë" si një rastësi të pastër, në kuptimin që të gjithë e dinë se në çdo moment mund të ndodhë një tërmet i madh në zona me aktivitet sizmik të lartë. Nëse dikush parashikon tërmete mujore për zonat e prirura për tërmet, është e mundur të bjerë.

Në një video, ai ia atribuoi tërmetit që la pas mijëra të vdekur në Turqi dhe Siri, një lloj shtrirjeje të Hënës dhe Jupiterit dhe lidhjes së Mërkurit, Venusit dhe Marsit! Ndër të tjera ai parashikoi edhe një tërmet të madh në shkurt në Himalaje, por duke thënë se kjo mund të ndodhë edhe në Pakistan apo Turqi, por edhe në Zelandën e Re!

frank hoogerbeets termet ne turqi

Sondazh

Poll
Bota 8 Shkurt 2023, 08:32 A.B

Cilat vende “spiunon” Kina me balona?

Balona Mbi cilat vende u shfaqën balonat kineze? Incidenti në SHBA me balonën kineze nuk është një rast i izoluar. Balonat k...

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave