LIVE UPDATES
Bota

Irlanda synon uljen me 25% të emetimeve në bujqësi, haset me kundërshtinë e fermerëve: Goditet ekonomia rurale

Qeveria e koalicionit njoftoi të enjten objektiva sektoriale të detyrueshme për të ulur emetimet e përgjithshme të karbonit me 51% deri në vitin 2030, një sfidë e frikshme për një vend që vazhdimisht ka humbur objektivat klimatike, duke e bërë atë për frymë një nga emetuesit më të lartë në botë.

29 Korrik 2022, 16:10 Nga e.k
Irlanda synon uljen me 25% të emetimeve në bujqësi, haset me
Një treg bagëtish në Ennis, Irlandë

IRLANDË- Irlanda është zotuar për një ulje prej 25% të emetimeve të gazeve serrë nga bujqësia deri në vitin 2030 pas një beteje të ashpër politike midis fermerëve, grupeve të biznesit dhe ambientalistëve.

Qeveria e koalicionit njoftoi të enjten objektiva sektoriale të detyrueshme për të ulur emetimet e përgjithshme të karbonit me 51% deri në vitin 2030, një sfidë e frikshme për një vend që vazhdimisht ka humbur objektivat klimatike, duke e bërë atë për frymë një nga emetuesit më të lartë në botë.

Eamon Ryan, ministri i mjedisit dhe udhëheqësi i partisë së Gjelbër, e quajti njoftimin "shumë domethënës". Sektori më i kontestuar ishte bujqësia. Ai shkakton rreth 37% të emetimeve të Irlandës, por grupet e fermave lobuan fort për trajtim të veçantë, duke përmendur rolin e tij tradicional në shoqëri dhe sigurinë ushqimore. Shkurtimet e bujqësisë do të jenë të stimuluara dhe vullnetare, në vend të mandatit, por fermerët e bagëtive do të përballen me presion për të prerë bagëtinë.

Tim Cullinan, drejtuesi i Shoqatës së Fermerëve Irlandezë (IFA), tha se objektivi ishte mbi mbijetesën e qeverisë dhe jo mbijetesën e Irlandës rurale. 

"Kjo është një goditje potencialisht shkatërruese për bujqësinë irlandeze dhe ekonominë rurale," tha ai.

Megjithatë, sektorë të tjerë përballen me objektiva më të larta, pjesërisht për të kompensuar dispensimin e bujqësisë. Transporti duhet të reduktojë emetimet me 50%, ndërtesat tregtare dhe publike me 40% dhe industria me 35%. 

Grupet e biznesit akuzuan qeverinë e cila ka në përbërje shumë deputetë të parlamentit rural nga partitë Fianna Fáil dhe Fine Gael për tërheqje në lobin e bujqësisë. 

“Bujqësia përbën 1% të të ardhurave tona kombëtare. Edhe në zonat rajonale efekti i krijimit të vendeve të punës është margjinal. Megjithatë, bujqësia është një pjesë e madhe e emetimeve tona të CO 2 ,” tha Shane Conneely, nga organizata e biznesit Chambers Ireland.

Edhe nëse të gjithë sektorët arrijnë objektivat e tyre, Irlanda do të ketë turp nga reduktimi prej 51% që është i mandatuar me ligj. Njëzet e gjashtë milionë tonë reduktime të karbonit janë "të pashpërndara" në pritje të studimeve të mëtejshme të përdorimit të tokës. Autoritetet shpresojnë se përparimet teknologjike do të ndihmojnë në plotësimin e hendekut, shkruan Thë Guardian.

irlandë

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE