LIVE UPDATES
Bota

Planet e Putin për luftën në Ukrainë, Hetimi i Reuters: Donte që gjithçka të përfundonte brenda pak ditësh

Ata publikuan prova se shumë kohë përpara fillimit të pushtimit, Kremlini filloi një operacion për të futur agjentët e tij sekretë në aparatin shtetëror të Ukrainës.

29 Korrik 2022, 16:00 Nga I.A
Planet e Putin për luftën në Ukrainë, Hetimi i Reuters:
Vladimir Putin

RUSI- Agjencia e lajmeve Reuters publikoi rezultatet e një hetimi në shkallë të gjerë mbi planet e Vladimir Putin për të pushtuar Ukrainën. Ata publikuan prova se shumë kohë përpara fillimit të pushtimit, Kremlini filloi një operacion për të futur agjentët e tij sekretë në aparatin shtetëror të Ukrainës.

Pesë persona të njohur me përgatitjet e Kremlinit për luftë i thanë Reuters se Vladimir Putin dhe ndihmësit e tij më të afërt besonin se Rusisë do t'i duhej vetëm një forcë e vogël ushtarake dhe disa ditë për të rrëzuar qeverinë e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dhe për të marrë kontrollin e Ukrainës.

Alexey Danilov, sekretari i përgjithshëm i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, tha se Rusia kishte agjentë në ushtrinë, shërbimet e sigurisë dhe policinë ukrainase përpara pushtimit. Një burim tjetër i tha Reuters se agjentët e Putinit u dërguan në termocentralin bërthamor të Çernobilit vitin e kaluar për të korruptuar zyrtarët ukrainas dhe për të përgatitur gjithçka që nevojitet për të marrë nën kontroll centralin pa luftë.

Sipas dokumenteve të gjykatës dhe deklaratave të dëshmitarëve, kreu i sigurimit të Çernobilit në Ukrainë, Valentin Vitter, është në paraburgim dhe nën hetim për shpërdorim detyre. Sipas informacioneve nga dokumentet para hetimore, Vitera dyshohet edhe për tradhti, ndonëse avokati i tij thotë se kjo akuzë është e pabazuar.

Burime të njohura me planet e Kremlinit i thanë Reuters se Moska priste të aktivizonte një seri të tërë të të ashtuquajturave agjentët e gjumit të vendosur në aparatin e sigurisë të Ukrainës. Ata gjithashtu konfirmuan raportet e mëparshme se Putin planifikoi të emëronte hotelierin pro-rus Oleg Tsarev për të udhëhequr një qeveri pro-ruse në Kiev pasi Zelensky u rrëzua.

vladimir putin lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!