LIVE UPDATES
Bota

Ish-ndihmësja e Shtëpisë së Bardhë: Trump donte të shkonte drejt Kapitolit me mbështetësit e tij

Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës Katherine Gypson, zonja Hutchinson tha se ish-Presidenti Trump ishte përpjekur, por pa rezultat, t’i bashkohej turmës së mbështetësve të tij, që marshuan drejt Kapitolit dhe për këtë kishte patur një moment tensioni mes tij dhe një punonjësi të Shërbimit Sekret.

29 Qershor 2022, 18:45 Nga I.A
Ish-ndihmësja e Shtëpisë së Bardhë: Trump donte të
Cassidy Hutchinson

SHBA- Dëshmia të martën në Komisionin që po heton sulmin e 6 janarit 2021 në Kapitol, e ish-ndihmëses së lartë të Shtëpisë së Bardhë Cassidy Hutchinson, zbuloi disa nga detajet më të rëndësishme të ofruara deri më sot lidhur me ngjarjen, si dhe përpjekjet e ish-presidentit për të mbajtur me pushtetin. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës Katherine Gypson, zonja Hutchinson tha se ish-Presidenti Trump ishte përpjekur, por pa rezultat, t’i bashkohej turmës së mbështetësve të tij, që marshuan drejt Kapitolit dhe për këtë kishte patur një moment tensioni mes tij dhe një punonjësi të Shërbimit Sekret.

Prej disa javësh, në seancat dëgjimore publike në komisionin që po heton ngjarjet e 6 janarit të vitit 2021 në Kapitol, janë ngritur pretendime se përpjekjet e ish-Presidentit Donald Trump për të minuar demokracinë amerikane, çuan në sulmin e dhunshëm të asaj dite.

Kjo ishte një fushatë trysnie shumëplanëshe, e drejtuar nga ish-presidenti, me synimin për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 dhe bllokuar transferimin e pushtetit. Ne kemi treguar se kjo përpjekje bazohej në një gënjeshtër, në gënjeshtrën se zgjedhjet u vodhën dhe u ndotën nga manipulimet në shkallë të gjerë. Gënjeshtra e madhe e Donald Trump-it", tha ligjvënësi demokrat Bennie Thompson.

Por nga një dëshmi e dhënë të martën u zbuluan disa nga detajet më të rëndësishme të ofruara deri më sot. Cassidy Hutchinson, një ish-ndihmëse e lartë e Shtëpisë së Bardhë, zyra e së cilës ndodhej vetëm disa hapa larg Zyrës Ovale (zyra e presidentit të SHBA-ve), tha se zoti Trump dhe këshilltarët e tij më të afërt, mes tyre shefi direkt i saj, Mark Meadows, me detyrën e shefit të Personelit në Shtëpinë e Bardhë, ishin në dijeni të mundësisë për dhunë.

Gjërat mund të shkojnë shumë keq më 6 janar”, tha zonja Hutchinson para ligjvënësve të komisionit, duke dëshmuar se ish-Presidenti Trump ishte plotësisht në dijeni, se mbështetësit e tij ishin të armatosur dhe do të marshonin drejt Kapitolit.

Dëgjova presidentin të thoshte diçka të tillë: Nuk më intereson fare që ata kanë armë. Ata nuk kanë ardhur këtu për të më bërë mua keq. Hiqeni atë dreq pajisje kontrolli (detektorë). Lërini njerëzit e mi të hyjnë dhe ata mund të marshojnë drejt Kapitolit prej këtej”, tha ajo.

Zoti Trump i ka kritikuar hetimet që po kryen komisioni dhe po kështu edhe aleatët e tij republikanë në Dhomën e Përfaqësuesve, të cilët duke iu referuar dëshmisë së zonjës Hutchinson, thanë se ajo po përsëriste histori të thëna nga dikush tjetër. Por zonja Hutchinson, e cila rrezikon ndjekjen penale, nëse gënjen nën betim, dha hollësi nga dëshira e zotit Trump për të marshuar drejt Kapitolit me mbështetësit e tij, edhe pse juristi kryesor i Shtëpisë së Bardhë e kishte paralajmëruar se një gjë e tillë kishte gjasa të ishte e paligjshme.

"Zoti Cipollone tha diçka të tipit: Të lutem, Cassidy merr masa që askush të mos shkojë në Kapitol. Më njofto për çdo gjë. Nëse dikush shkon, do të akuzohemi për çdo shkelje të ligjit që mund të ta marrë mendja”.

Gjatë dëshmisë së saj zonja Hutchinson foli dhe rreth një momenti tensioni të krijuar brenda makinës presidenciale, mes një punonjësi të Shërbimit Sekret dhe ish-Presidentit Trump, pasi ky i fundit përfundoi fjalimin përpara mbështetësve të tij më 6 janar. Debatet, sipas zonjës Hutchinson, kulmuan me një përpjekje të zotit Trump për të kapur me forcë timonin e makinës presidenciale që drejtohej nga një punonjës i Shërbimit Sekret.

Presidenti tha pak a shumë: ‘Unë jam presidenti. Më ço në Kapitol, urgjent’, por Bobby iu përgjigj: ‘Jo, ju duhet të ktheheni në Shtëpinë e Bardhë’. Presidenti më pas iu afrua pjesës së përparme të automjetit për të kapur timonin”.

Në një dëshmi të mëparshme zonja Hutchinson ka thënë se shumë ligjvënës republikanë i kërkuan Presidentit Trump, që në përfundim të mandatit, t’u jepte atyre falje presidenciale, duke i mbrojtur nga ndjekje të mundshme ligjore në të ardhmen, të shqetësuar mesa duket nga roli i tyre në minimin e procesit zgjedhor. Të martën, ajo zbuloi se edhe avokati i zotit Trump, Rudy Giuliani si dhe shefi i saj, Mark Meadows, kishin kërkuar gjithashtu falje presidenciale.

Pyetjes së ligjvënëses republikane Liz Cheney, nëse zoti Meadows ishte interesuar të siguronte një falje presidenciale lidhur me 6 janarin, zonja Hutchinson iu përgjigj:

"Po, zoti Meadows kërkoi falje presidenciale".

Vetë Komisioni i 6 janarit nuk mund të ngrejë akuza penale, por mund t’ia rekomandojë një gjë të tillë Departamentit të Drejtësisë. Ligjvënësit pritet të rifillojnë seancat dëgjimore publike në muajin korrik.

cassidy hutchinson liz cheney mark meadows

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre