LIVE UPDATES
Bota

'Kemi frikë se do na vrasë', prindërit kërkojnë ndihmën e autoriteteve që t’i marrin fëmijën 13-vjeçar

13-vjeçari u diagnostikua me çrregullim depresiv. Nëna dhe babai iu drejtuan një avokati dhe paditën punonjësin social të komunës së banimit, duke e akuzuar për mosndërhyrje, mungesë dokumentesh zyrtare dhe lëndime nga pakujdesia.

12 Gusht 2022, 16:20 Nga e.k
'Kemi frikë se do na vrasë', prindërit
Foto ilustruese

ITALI- Një çift nga Bolonja ka kërkuar që autoritetet të marrin djalin e tyre 13-vjeçar, pasi kanë frikë nga ai.

Siç raportohet në mediat italiane 13-vjeçari plagosi me thikë vëllanë e tij në krah, ndërkohë sjellja e tij përkeqësohet çdo vit.

“Ne flemë me dyer të mbyllura dhe ndihemi në rrezik. Është e kotë ta mohojmë, kemi marrë edhe kërcënime nga djali ynë që tha se do të na vriste në gjumë ose se do t’i vinte flakën shtëpisë”, ka treguar babai.

13-vjeçari u diagnostikua me çrregullim depresiv. Nëna dhe babai iu drejtuan një avokati dhe paditën punonjësin social të komunës së banimit, duke e akuzuar për mosndërhyrje, mungesë dokumentesh zyrtare dhe lëndime nga pakujdesia.

Avokati shpjegoi se gjithçka filloi rreth dy vjet e gjysmë më parë, kur djali i vogël – 11 vjeç në atë kohë – filloi të shfaqte sjellje të dhunshme. Dy prindërit e frikësuar kërkuan ndihmë. Fëmija filloi të merrte ilaçe qetësuese dhe u shtrua për trajtimin psikologjik që i nevojitej.

Më pas, punonjësja sociale e këshilloi familjen që t’i kushtonte një hapësirë ​​të mbyllur vetëm djalit në garazh, në mënyrë që ai të heshtte. Por situata është përkeqësuar: në atë hapësirë ​​13-vjeçari ka nisur të shfryjë inatin duke i shkaktuar 9 mijë euro dëm.

Kohët e fundit ka degjeneruar: duket se i mituri ka të plagosur me thikë vëllain e vogël, për të kërcënuar se do t’i marrë jetën dhe do të vrasë gjithë familjen.

Me kalimin e viteve, i njëjti djalë denoncoi dhunën në familje, duke thënë se ishte rrahur nga i ati, aq sa punonjësit social kishin krijuar idenë për t’u hequr fëmijën tjetër dy prindërve dhe duke ia besuar një familjeje tjetër.

“Djali im nuk pranon jo. Unë dhe gruaja ime prej 20 vitesh jetojmë të lumtur bashkë, nuk kemi qenë kurrë të dhunshëm me fëmijët tanë. Djali ynë merr terapi të rënda dhe madje edhe neuropsikiatër e kanë kuptuar se është një angazhim që është përtej kapacitetit tonë dhe duhet ndjekur 24 orë në ditë”, ka thënë babai.

itali

Sondazh

Poll

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…