LIVE UPDATES
Bota

'Ne mund të jetojmë së bashku', kisha që ndihmon për të kapërcyer ndarjet e thella të Bosnjës

Ende në ndërtim e sipër, vendi i adhurimit katolik në qytetin qendror të Bosnjës po ndërtohet në tokën e dhuruar nga Husejn Smajic, një banor mysliman 68-vjeçar, pasi ai zbuloi themelin e një kishe mesjetare në pronën e tij.

12 Gusht 2022, 15:00 Nga d.a.
'Ne mund të jetojmë së bashku', kisha që ndihmon
Kisha ne Bosnje

BOSNJE-HERCEGOVINE- Dekada pasi luftimet e përgjakshme mes katolikëve dhe myslimanëve shkatërruan Bugojnon e Bosnjës, një kishë e re ka ofruar një mundësi të rrallë për të kapërcyer ndarjet në vendin thellësisht të thyer ballkanik.

Sipas France24, ende në ndërtim e sipër, vendi i adhurimit katolik në qytetin qendror të Bosnjës po ndërtohet në tokën e dhuruar nga Husejn Smajic, një banor mysliman 68-vjeçar, pasi ai zbuloi themelin e një kishe mesjetare në pronën e tij. Për Smajic, kisha e re përfaqëson një hap të vogël në një përpjekje për të rindërtuar harmoninë e përbashkët të përbashkët në Bosnje para luftës në vitet 1990.

"E bëra këtë që njerëzit të shohin se ne të gjithë mund të jetojmë së bashku. Nuk mund të ketë bukuri të jetës këtu pa përzierjen e komuniteteve. Është pasuria jonë," i tha Smajiç.

Mes shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë, Bosnja shpërtheu në një luftë të egër civile që vuri kundër njëri-tjetrit serbët ortodoksë të vendit, kroatët katolikë dhe myslimanët boshnjakë në një konflikt që vrau rreth 100,000 njerëz. Bugojno u godit rëndë gjatë luftës që u përcaktua nga periudhat e spastrimit etnik, shpërnguljet masive dhe mizoritë e kryera nga të gjitha palët.

Shumica e kroatëve katolikë të qytetit, të cilët përbënin më shumë se një të tretën e 47,000 banorëve të Bugojnos, u dëbuan nga forcat myslimane boshnjake.

Jeta pas lufte

Gati tre dekada më vonë, shumë nga ndarjet që u përkeqësuan nga konflikti janë ashpërsuar kryesisht, me tre grupet kryesore të Bosnjës që rrallë përzihen.

Një marrëveshje paqeje që arriti t'i japë fund luftës e ka lënë vendin të ndarë dhe të kontrolluar nga partitë politike etno-fetare që kanë shfrytëzuar ndarjet e Bosnjës në një përpjekje për të ruajtur pushtetin. Me pak mundësi ekonomike, qindra mijëra janë shpërngulur jashtë vendit në kërkim të një të ardhmeje më të mirë dhe më të qëndrueshme.

Thyerja e Bosnjës ka qenë veçanërisht e dhimbshme për njerëz si Smajic, i cili është në një martesë të përzier me gruan e tij katolike. Para luftës, martesat e përziera dikur ishin të zakonshme në të gjithë Bosnjën, por si shumë aspekte të jetës, ato po bëhen gjithnjë e më të rralla.

Por zbulimi i kishës mesjetare në tokën e tij, e cila ka të ngjarë të ishte plaçkitur në shekullin e 15-të gjatë pushtimit osman të Bosnjës, ofroi një mundësi në sytë e Smajiç. Pasi dhuroi një pjesë të pronës së tij për Kishën Katolike, Smajiç ka dhënë një dorë udhëzuese për të ndihmuar në përfundimin e projektit, duke dëshmuar se komunitetet e vendit mund të punojnë ende së bashku për të ndërtuar, në vend që të shkatërrojnë.

Smajiç, i cili zotëron një sharrë aty pranë dhe dy hidrocentrale të vegjël, ka financuar një pjesë të madhe të operacioneve, ndërsa anëtarët e komunitetit kroat, mysliman dhe serb kanë dhuruar gjithashtu para dhe furnizime.

"Ne mund të jetojmë së bashku"

Gjatë një ceremonie të fundit për shenjtërimin e kishës, qindra ndoqën kremtimin dhe festimet që pasuan, duke përfshirë një Barbecue me salcice tradicionale boshnjake dhe vallëzim.

"Ne mund të jetojmë së bashku nëse respektojmë njëri-tjetrin," tha Vinko Puljic, ish-udhëheqësi i Kishës Katolike në Bosnje, i cili mbikëqyri shenjtërimin e kishës së re.

Përpjekjet e Smajic kanë provuar të jenë frymëzim për të tjerët.

"Po të ishim të gjithë si ai, sikur të kishim këtë dashuri për njëri-tjetrin, mendoj se ky vend do të ishte kaq i lumtur dhe askush nuk do të lëvizte më në Gjermani, Austri apo Zvicër. Do ta bënim Zvicrën këtu", tha banori Mihovil Klisanin.

"Njerëz si Husejn janë të rrallë në Bosnje, veçanërisht pas këtyre konflikteve tragjike. Ai ka një zemër të madhe sa një mal," shtoi Frano Glavas, një kroat 58-vjeçar nga Bugojno, i cili tani jeton në Kroaci.

Për Smajic, rindërtimi i Bosnjës dhe lidhjeve që dikur e lidhnin kombin kërkon vigjilencë dhe ndjeshmëri, ndërsa shmang skenën politike përçarëse të vendit që ka vazhduar të ndezë flakët e separatizmit.

Nëse e doni këtë vend dhe nëse e doni këtë popull, dua të them të gjithë njerëzit e tij, duhet të punoni kundër politikanëve”, tha Smajiq.

kisha ne bosnje husejn smajic

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN