LIVE UPDATES
Bota

Këshilltarët kryesorë të fushatës dëshmojnë për pretendime mashtruese të Trumpit për zgjedhjet

Anëtarët e Komisionit për hetimin e sulmit ndaj Kapitolit rifilluan këtë javë seancat, duke argumentuar se ish-Presidenti Donald Trump u përpoq të përmbyste rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2020…

14 Qershor 2022, 21:50 Nga I.A
Këshilltarët kryesorë të fushatës dëshmojnë
Donald Trump

SHBA- Anëtarët e Komisionit për sulmin e 6 janarit 2021 ndaj Kapitolit thanë të hënën se ish-Presidenti Donald Trump vazhdoi të përhapte pretendime të rreme për manipulim të zgjedhjeve të vitit 2020, pavarësisht paralajmërimeve nga këshilltarët e tij më të afërt. Anëtarët e Komisionit për hetimin e sulmit ndaj Kapitolit rifilluan këtë javë seancat, duke argumentuar se ish-Presidenti Donald Trump u përpoq të përmbyste rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2020…

“Ai tradhtoi besimin e popullit amerikan. Injoroi vullnetin e votuesve. Gënjeu mbështetësit e tij dhe vendin. Dhe u përpoq të qëndronte në detyrë pasi populli kishte votuar për largimin e tij dhe gjykatat mbështetën vullnetin e popullit”, tha kryetari i komisionit, ligjvënësi demokrat Bennie Thompson.

Hetuesit thanë se natën e zgjedhjeve 2020, presidenti këmbënguli të shpallte fitoren…

“Ky është një mashtrim ndaj popullit amerikan. Ne po përgatiteshim t’i fitonim këto zgjedhje - në fakt ne i fituam zgjedhjet”, tha ish-presidenti Trump.

Pavarësisht paralajmërimeve nga këshilltarët e tij kryesorë të fushatës…

"Ishte shumë herët për të deklaruar rezultatin. Fletët e votimit ende po numëroheshin. Fletët e votimit do të vazhdonin të numëroheshin për ditë të tëra. Dhe ishte shumë herët për të bërë deklarata të tilla", tha Bill Stepien, ish-menaxher i fushatës së presidentit Trump.

Vetëm një avokat i fushatës, ish-kryebashkiakut të qytetit të Nju Jorkut, Rudy Giuliani, i cili, sipas dëshmitarëve, ishte i dehur atë natë, mendonte ndryshe.

“Kryebashkiaku Giuliani po thoshte, ‘Ne i fituam zgjedhjet. Ata po na i vjedhin. Nga erdhën gjithë ato vota? Ne duhet të dalim e të themi se fituam.’ Dhe në thelb ai po thoshte se kushdo që nuk ishte dakord me këtë qëndrim, ishte i dobët”, tha Jason Miller, ish-këshilltar i lartë i fushatës së presidentit Trump.

Ish-Prokurori i Përgjithshëm Bill Barr, zyrtari më i lartë i zbatimit të ligjit në vend në kohën e zgjedhjeve të vitit 2020, dëshmoi se presidenti kishte vazhduar të këmbëngulte me pretendime të rreme për mashtrim në javët pas natës së zgjedhjeve, edhe pasi ishte e qartë se ai kishte humbur.

“Isha disi i demoralizuar sepse mendova, ‘nëse ai i beson vërtet këto, ai ka është shkëputur nga realiteti. Kur i thashë se sa të çmendura ishin disa nga këto akuza, pashë se nuk kishte asnjë interes për faktet reale”.

Zyrtarët zgjedhorë nga tre shtete kryesore dhe një avokat zgjedhor nga Partia Republikane thanë gjithashtu se përpjekjet e mëpasshme të fushatës së ish-presidentit për të provuar mashtrimin në gjykatë, ishin të pabaza.

"Fakti është se fushata e Trumpit nuk e bëri këtë", tha avokati i Partisë Republikane Ben Ginsberg.

Ligjvënësit e komisionit thanë se fushata e ish-presidentit Trump përfitoi nga përhapja e këtyre pretendimeve të rreme, duke mbledhur miliona dollarë që shkuan për organizatat pro tij.

“Ne gjetëm prova se fushata e ish-presidentit Trump dhe bashkëpunëtorët e tij mashtruan donatorët se ku do të shkonin fondet e tyre dhe për çfarë do të përdoreshin. Pra, jo vetëm që ishte ‘gënjeshtër e madhe’, ishte ‘shkatërrim i madh’. Donatorët meritojnë të dinë se ku po shkojnë realisht fondet e tyre”, tha ligjvënësja demokrate Zoe Lofgren.

Pothuajse të gjithë republikanët e Kongresit e kanë quajtur të paligjshme punën e komisionit të 6 janarit dhe kanë vazhduar të mbështesin ish-presidentin. Seancat dëgjimore do të rifillojnë të mërkurën dhe të enjten këtë javë me një vështrim më të gjerë mbi përpjekjet e zotit Trump për të përdorur Departamentin e Drejtësisë për të pretenduar në mënyrë të rreme se ai fitoi zgjedhjet.

Marrë nga VOA

donald trump

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra