LIVE UPDATES
Bota

Kim Jong Un dështon me photoshop-in, ekspertët rrëzojnë avionët e tij të stërvitjes

Pheniani tha se 150 avionë morën pjesë në stërvitje të enjten e kaluar, duke demonstruar fuqinë e forcave ajrore të popullit me trimëri të pashoqe dhe shpirt të paepur luftarak.

13 Tetor 2022, 22:42 Nga I.A
Kim Jong Un dështon me photoshop-in, ekspertët rrëzojnë
Kim Jong Un

ANGLI- Ekspertët sugjerojnë se në imazhet propagandistike që synojnë të shfaqin forcën e forcave ajrore të Koresë së Veriut është ndërhyrë për të shtuar më shumë avionë luftarakë. Pheniani tha se 150 avionë morën pjesë në stërvitje të enjten e kaluar, duke demonstruar fuqinë e forcave ajrore të popullit me trimëri të pashoqe dhe shpirt të paepur luftarak.

Por ekspertët kanë menduar se disa foto nga ekspozimi ushtarak, të cilin Kim Jong Un e ka mbikëqyrur personalisht, zbulojnë avionë shtesë të cilët janë kopjuar dhe ngjitur për të rritur numrat. Thorsten Beck, ekspert i analizës së fotografive në Qendrën HEADT në Berlin, Gjermani, hetoi imazhet duke përdorur softuerin e zbulimit të kloneve.

“Ai analizon elementë identikë ose të ngjashëm në imazhe dhe tregon mjaft bukur disa nga ngjashmëritë. Unë mendoj se supozimi se, në një numër imazhesh, elementët janë klonuar është i saktë. Kushdo që krijoi ose manipuloi këto foto, sigurisht që kishte njëfarë kontrolli të Photoshop-it. Nuk duket amatore, por përbërja, qëllimi dhe natyra e manipulimit flasin një gjuhë tjetër. Pjesërisht për shkak se imazhet dramatizojnë fuqinë e forcave ajrore të Koresë së Veriut, ato duken disi shumë të mira për të qenë të vërteta dhe kjo krijon një efekt qesharak në disa nga imazhet," tha ai.

Kim Jong Un dështon me photoshop-in, ekspertët rrëzojnë
Fotomontazhi

kim jong un

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha