LIVE UPDATES
Bota

Gruaja e parë britanike dhe fëmija i saj riatdhesohen në Angli nga kampi sirian

Zyra e Jashtme tha se politika britanike ndaj atyre që mbahen në Siri mbeti e pandryshuar dhe se ajo shqyrtoi kërkesat për ndihmë "rast pas rasti", por aktivistët thanë se ishte një hap i parë i rëndësishëm.

13 Tetor 2022, 22:32 Nga I.A
Gruaja e parë britanike dhe fëmija i saj riatdhesohen në Angli
Foto Ilustruese

ANGLI- Një grua britanike dhe fëmija i saj janë riatdhesuar nga një kamp sirian. The Guardian shkruan se kjo është hera e parë që një i rritur lejohet të kthehet në Mbretërinë e Bashkuar nga paraburgimi që nga përfundimi i luftës tokësore kundër Shtetit Islamik.

Zyra e Jashtme tha se politika britanike ndaj atyre që mbahen në Siri mbeti e pandryshuar dhe se ajo shqyrtoi kërkesat për ndihmë "rast pas rasti", por aktivistët thanë se ishte një hap i parë i rëndësishëm. Reprieve, një grup i të drejtave të njeriut që kishte monitoruar rastin, tha se gruaja ishte viktimë e trafikimit, e çuar në Siri nga një i afërm mashkull kur ajo ishte një vajzë e re dhe se ajo dhe fëmija i saj kanë pësuar trauma ekstreme.

Identiteti i gruas nuk u bë i ditur menjëherë dhe Reprieve kërkoi që emri i saj të mbrohet. Njoftimi fillestar nga Ministria e Jashtme ishte edhe më pak specifik dhe u bë në heshtje në një postim brenda natës në Twitter. Jonathan Hargreaves, përfaqësuesi special i Mbretërisë së Bashkuar për Sirinë, shkroi në Twitter të mërkurën mbrëma: Zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar kanë lehtësuar riatdhesimin e dy shtetasve britanikë nga Siria. Në përputhje me politikën e kahershme, ne shqyrtojmë çdo kërkesë për ndihmë konsullore në Siri rast pas rasti, duke marrë parasysh të gjitha konsideratat përkatëse, përfshirë sigurinë kombëtare.

Vlerësohet se rreth 60 britanikë, përfshirë 35 fëmijë, po mbahen në paraburgim të pacaktuar në Siri. Më e njohura është Shamima Begum, e cila iku nga Bethnal Green dhe udhëtoi për në Siri kur ishte 15 vjeç. Shumica u kapën nga forcat kurde siriane në ditët e fundit të luftës tokësore në fillim të vitit 2019 dhe janë mbajtur në paraburgim të pacaktuar në kampe të përhapura si p.sh. al-Haël në veri-lindje të Sirisë.

riatdhesohet gruaja britanke nga siria

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë