LIVE UPDATES
Bota

Macron thyen heshtjen pas krizes parlamentare: Nuk mund të injoroj ndarjet

Kreu i shtetit iu drejtua kombit në TV live këtë mbrëmje tre ditë pasi humbi shumicën në Asamblenë Kombëtare.

22 Qershor 2022, 22:15 Nga I.A
Macron thyen heshtjen pas krizes parlamentare: Nuk mund të injoroj ndarjet
Emmanuel Macron

FRANCË- Presidenti francez Emmanuel Macron theu sot heshtjen e tij për krizën parlamentare që ka përfshirë administratën e tij, duke sugjeruar se grupet e opozitës janë të gatshme të punojnë me të, por duke pranuar se ai nuk mund të injorojë bllokimin politik dhe ndarjet në vendin. 

Kreu i shtetit iu drejtua kombit në TV live këtë mbrëmje tre ditë pasi humbi shumicën në Asamblenë Kombëtare. Duke shprehur zhgënjimin e tij për rezultatin e zgjedhjeve parlamentare të së dielës kur koalicioni i tij Together ishte 44 vende nën shifrën e nevojshme prej 289 për një shumicë, Macron tha: Fatkeqësisht jo të gjithë dolën për të votuar dhe tani nuk mund të injoroj bllokimin politik dhe ndarjeve në vendin tonë. Frakturat janë shumë të qarta – në zonat tona të brendshme të qytetit dhe në zonat rurale. Ne kemi 577 vende në parlamentin tonë dhe tani duhet të bëjmë një zgjedhje se si do të formojmë shumicën. Unë shoh se vendi po kërkon ndryshim, sepse është roli im si përgjegjës i institucioneve, unë jam personi që mund ta kërkoj këtë kompromis në Asamblenë Kombëtare.

Ai vazhdoi duke thënë se liderët e partive opozitare ishin të hapur për avancimin e temave kryesore si kostoja e jetesës, krijimi i vendeve të punës, energjia, ndryshimet klimatike dhe shëndeti publik, por ai përjashtoi çdo përpjekje për të krijuar një qeveri kombëtare. Presidenti foli gjithashtu për 'projektin e tij ambicioz' për vendin, i cili tha se do të kërkojë të forcojë industrinë, bujqësinë dhe sigurinë e Francës, por këmbënguli se kjo nuk do të financohet nga taksat më të larta apo borxhi kombëtar.

Përkundrazi, ai deklaroi se do të konsolidonte pasurinë e kombit duke krijuar më shumë vende pune dhe duke nxitur inovacionin. Macron e mbylli fjalimin e tij duke i thënë kombit: Kam besim sepse kemi kapërcyer kaq shumë kriza dhe vështirësi së bashku në vitet e fundit dhe së bashku do të gjejmë rrugën drejt një suksesi kolektiv. Faleminderit - rroftë Republika, rroftë Franca.

emmanuel macron

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS