LIVE UPDATES
Bota

Qeveria ra, po tani? HAP PAS HAPI, si veprohet për zgjedhjet e jashtëzakonshme në Bullgari

Vendimi u mor sot në orën 19:00 të pasditës, 6 muaj pasi koalicioni katërpartiak i Petkov mori detyrën, vetëm për t'u shpërbërë në fillim të këtij muaji lidhur me mosmarrëveshjet mbi shpenzimet buxhetore dhe nëse në lidhje me VETO-n e Bullgarisë. 

22 Qershor 2022, 19:43 Nga k.m.
Qeveria ra, po tani? HAP PAS HAPI, si veprohet për zgjedhjet e
Foto nga seanca e sotme

SOFJE- Rrëzohet qeveria e kryeministrit Kiril Petkov! Me 121 vota pro, Kuvendi ka rrëzuar qeverinë në Bullgari duke çuar vendin në zgjedhje të jashtëzakonshme. Ky vendim vjen në një moment kur Bullgaria pritet të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut për të ecur përpara me negociatat me Bashkimin Evropian. Vendimi u mor sot në orën 19:00 të pasditës, 6 muaj pasi koalicioni katërpartiak i Petkov mori detyrën, vetëm për t'u shpërbërë në fillim të këtij muaji lidhur me mosmarrëveshjet mbi shpenzimet buxhetore dhe nëse në lidhje me VETO-n e Bullgarisë. Nga votimi, doli se deputeti i MRF-së Ramadan Atalay votoi gabimisht në mbështetje të qeverisë, duke e deklaruar vetë gabimin e tij.

"Ishte një nder për mua të drejtoja një qeveri që u rrëzua nga z. Peeski, z. Borisov, z. Trifonov dhe znj. Mitrofanova. E bëj të qartë se ky votim është vetëm një hap i vogël në një rrugë shumë të gjatë. Ne premtojmë se do të vazhdojmë ta rifitojmë vendin tonë në këtë betejë dhe një ditë do të kemi një vend pa prapaskenë, pa mafia, një shtet normal evropian,”- tha kryeministri Kiril Petkov menjëherë pas shpalljes së rezultateve. Fjalët e tij u pritën me duartrokitje nga seanca plenare. Mocioni i mosbesimit u depozitua në 15 qershor nga grupi më i madh parlamentar i opozitës.

Por çfarë e pret Bullgarinë?

Sipas Kushtetutës, në rast të një mocioni mosbesimi, kryeministri jep dorëheqjen nga qeveria. Mirëpo, konstitucionalistët komentuan për Dnevnik se ky akt do të ishte i panevojshëm, pasi supozohet se me votën, Kuvendi Kombëtar praktikisht i heq mandatin për qeverisje, të cilin ai ia dha Këshillit të Ministrave në zgjedhjen e tij. Megjithatë, qeveria do vazhdojë të qeverisë derisa të miratohet pasardhësja.

Një situatë e tillë e detyron presidentin Rumen Radev të nisë një procedurë të re kushtetuese për zgjedhjen e një kabineti, e cila do tentohet të bëhet me tre përpjekje brenda Asamblesë aktuale Kombëtare. Ligji bazë parashikon se kreu i shtetit do të nisë konsultimet me forcat parlamentare dhe më pas do t'i japë një shans të dytë grupit më të madh - "Vazhdojmë ndryshimin" - për të emëruar një ekip drejtues.

Kushtetuta nuk përcakton një afat për fillimin apo përfundimin e konsultimeve. I takon presidentit të vendosë nëse do të jetë i ndarë apo do të japë për të gjithë të njëjtën kohë. Nuk ka një afat fiks për mandatin e parë, por ka një kufi për zbatimin e saj - pas marrjes së mandatit, kandidati për kryeministër ka shtatë ditë kohë për të propozuar një qeveri ose për ta lënë vendin bosh.

Burime nga Presidenca komentuan për Dnevnik se Radev do të japë një “afat të arsyeshëm” për mandatin e parë dhe as nuk do ta vonojë pa nevojë dhe as nuk do të ngutet shumë. Koha e zakonshme për këto procedura vitin e kaluar ishte rreth një javë. Nëse ai respektohet tani, kryeministri Kiril Petkov do të ketë kohë për të nisur Planin e tij B, i cili përfshin kërkimin e të paktën gjashtë ligjvënësve të tjerë për të mbështetur qeverinë. Aktualisht, koalicioni qeverisës i "Ndryshimeve të vazhdueshme", BSP dhe "Bullgaria Demokratike" ka 115 vota - nga 109 deputetët e tij dhe gjashtë të majtë nga "Ka një popull të tillë", por shumicës i nevojiten të paktën 121.

Të martën (21 qershor), Petkov shprehu se ka shpresë që mund të gjejë mbështetës të tjerë. Por përfaqësues të “Vazhdojmë ndryshimin” tashmë kanë komentuar se me këtë mandat do të tentojnë të propozojnë një qeveri me horizont më të shkurtër – p.sh. zgjedhjet lokale vitin e ardhshëm dhe detyra shumë specifike për të përfunduar.

Nëse Petkov dhe Vassilev nuk arrijnë të sigurojnë një shumicë, mandati do t'i shkojë grupit të dytë parlamentar më të madh të GERB. Sërish nuk ka afat për shërbim, por edhe ish-pushtetarët do të kenë një javë kohë për të propozuar. Ish-kryeministri Bojko Borisov tashmë ka treguar se me cilat parti do të negociojë për qeverisjen e ardhshme të vendit. Vetëm “Vazrazhdane” nuk përshtatet në kriteret e vendosura. Por edhe partia e Kostadin Kostadinov gjithsesi nuk do të kishte interes të mbështeste një qeveri të re në parlamentin aktual, sepse është e vetmja parti në të cilën socialistët kanë rritje elektorale. Megjithatë, përderisa qeveria aktuale mohon çdo mundësi për të mbështetur qeverinë e GERB-it, e vetmja mënyrë për ta bërë këtë është të marrë mbështetjen e MRF-së.

Nëse GERB gjithashtu dështon, presidenti do të vendosë se kujt t'i japë mandatin e tretë për negociata. Në dy parlamentet e shkurtra vitin e kaluar, ai zgjodhi dy herë BSP-në, por të dyja palët kanë treguar kohët e fundit një përkeqësim gjithnjë e më serioz në marrëdhëniet, duke përfshirë sulmet personale midis Radev dhe udhëheqëses së krahut të majtë Cornelia Ninova. Megjithatë, një burim në presidencë është i mendimit se janë socialistët ata që do të merrnin një mandat të tretë nëse kjo ndodh.

Nëse mandati i tretë dështon, presidenti emëron një kabinet “kujdestar”, shpërndan Asamblenë e 47-të Kombëtare dhe cakton një datë për zgjedhjet për një parlament të ri.

kiril petkov rrezohet qeveria ne bullgari

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE