LIVE UPDATES
Bota

Marrëdhëniet SHBA-Francë dhe pritshmëritë për vizitën e Presidentit Macron në Uashington

Vizita e 1 dhjetorit, pas zgjedhjeve për Kongresin në SHBA dhe Ditës së Falenderimeve, do të jetë vizita e dytë shtetërore në Uashington e presidentit Macron, i cili fitoi një mandat të dytë në fillim të këtij viti. Presidenti Macron zhvilloi vizitën e tij të parë shtetërore në Uashington gjatë mandatit të Presidentit Trump.

27 Shtator 2022, 08:00 Nga d.a.
Marrëdhëniet SHBA-Francë dhe pritshmëritë për
Biden dhe Macron

SHBA- Presidenti francez Emmanuel Macron do të udhëtojë në Uashington në fillim të dhjetorit për vizitën e parë shtetërore gjatë mandatit të Presidentit Joe Biden.

Vizita e 1 dhjetorit, pas zgjedhjeve për Kongresin në SHBA dhe Ditës së Falenderimeve, do të jetë vizita e dytë shtetërore në Uashington e presidentit Macron, i cili fitoi një mandat të dytë në fillim të këtij viti. Presidenti Macron zhvilloi vizitën e tij të parë shtetërore në Uashington gjatë mandatit të Presidentit Trump.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre njoftoi vizitën të hënën, duke thënë se kjo do të "theksojë marrëdhënien e thellë dhe të qëndrueshme me Francën, aleatin tonë më të vjetër". Kjo do të jetë hera e parë që Shtëpia e Bardhë do të presë një udhëheqës botëror për një vizitë shtetërore që nga fillimi i koronavirusit.

Ftesa shihet si një shenjë se marrëdhëniet midis zoti Biden dhe zotit Macron janë përmirësuar. Marrëdhëniet mes tyre u dëmtuan vitin e kaluar pasi Shtetet e Bashkuara njoftuan një marrëveshje për t’i shitur Australisë nëndetëse bërthamore. Vendimi amerikan minoi një marrëveshje të Francës për t'i shitur Australisë nëndetëse që operojnë me naftë.

Pas njoftimit të marrëveshjes, e cila lindi nga një marrëveshje e re e sigurisë midis Shteteve të Bashkuara, Australisë dhe Britanisë, Franca tërhoqi shkurtimisht ambasadorin e saj në Uashington, Philippe Etienne. Presidenti Biden gjithashtu u përpoq të rregullonte situatën me Francën duke e pranuar përfundimisht para zotit Macron se administrata e tij kishte qenë "e ngathët" në mënyrën se si e trajtoi çështjen.

Administrata e Presidentit Biden që atëherë ka lavdëruar Presidentin Macron duke e cilësuar atë ndër aleatët perëndimorë më aktivë në dënimin e luftës 7-mujore të Rusisë në Ukrainë dhe vendosjen e sanksioneve të gjëra ekonomike kundër Rusisë dhe zyrtarëve të afërt me presidentin Vladimir Putin.

Në qendër të përpjekjes së Presidentit Bidenit ishte një premtim për të rikhyer udhëheqjen në nivel global të Amerikës pas katër viteve të politikës "Amerika e Para" të ish presidentit Donald Trump. Por, Presidenti Biden e ka pranuar se zoti Macron dhe aleatët e tjerë mbeten skeptikë në lidhje me realizimin e premtimit të tij për një udhëheqje më të fortë të Shteteve të Bashkuara në mbarë botën.

Biden shpesh tregon historinë e një takimi të udhëheqësve botëror menjëherë pas marrjes së detyrës së Presidentit, në të cilin ai kishte deklaruar se "Amerika është kthyer". Ai thotë se homologët e tij, duke filluar me Presidentin Macron, u kundërpërgjigjën duke pyetur: "Për sa kohë?"

Presidenti Macron ishte gjithashtu udhëheqësi i parë botëror që fitoi një vizitë shtetërore gjatë mandatit të Presidentit Trump, megjithëse marrëdhëniet mes tyre më vonë u dëmtuan.

Udhëheqësi francez kishte kërkuar të kultivonte një partneritet të ngushtë me zotin Trump dhe e priti republikanin në 2017 për festimet e Ditës së Bastiljes në Paris. Zoti Trump iu përgjigj atij me një ftesë për vizitë shtetërore në Uashington.

Por marrëdhëniet mes tyre u përkeqësuan pasi zoti Trump tërhoqi trupat amerikane nga Siria pa u koordinuar me Francën dhe aleatët e tjerë të NATO-s. Zoti Trump shpesh e kritikonte NATO-n.

Në një nga takimet e tyre të fundit ballë për ballë, në një mbledhje të udhëheqësve të NATO-s në Londër në vitin 2019, presidentët Trump dhe Macron nuk arritën të fshihnin zhgënjimin e tyre me njëri-tjetrin./VOA/

emmanuel macron joe biden marredheniet shba-france

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë