LIVE UPDATES
Bota

VIDEO/ Rusia pranon gabimet e mobilizimit, mes kundërshtimit në rritje të publikut

Kremlini ka pranuar se janë bërë gabime në përpjekjen e tij për të mobilizuar rezervistët e ushtrisë ruse për të luftuar në Ukrainë, në mes të kundërshtimit në rritje të publikut. Ai tha se të gjitha gabimet do të korrigjohen.

27 Shtator 2022, 07:16 Nga s.s
VIDEO/ Rusia pranon gabimet e mobilizimit, mes kundërshtimit në rritje
Rezervistë

RUSI- Kremlini ka pranuar se janë bërë gabime në përpjekjen e tij për të mobilizuar rezervistët e ushtrisë ruse për të luftuar në Ukrainë, në mes të kundërshtimit në rritje të publikut. “Ka raste kur shkelet dekreti”, tha zëdhënësi i presidentit rus Vladimir Putin, duke shtuar se “të gjitha gabimet do të korrigjohen”.

Dekreti i mobilizimit i javës së kaluar ka shkaktuar tashmë protesta të gjera. Presidenti Putin njoftoi mobilizimin e pjesshëm më 21 shtator, me ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu që më vonë tha se 300,000 rezervistë do të thirreshin. Raportet në mediat opozitare ruse sugjeruan se deri në një milion njerëz mund të thirreshin, duke vënë në dukje se një paragraf që besohet të jetë në lidhje me numrin e saktë të rezervistëve të kërkuar ishte klasifikuar në versionin e publikuar të dekretit të Putinit mbi faqen zyrtare të Kremlinit, raporton BBC.

Një numër ekspertësh ushtarakë në Perëndim dhe Ukrainë thonë se vendimi i Putinit për të thirrur rezervistët tregon se trupat ruse po dështojnë keq në fushën e betejës në Ukrainë, më shumë se shtatë muaj pasi Moska filloi pushtimin e saj. Që nga shpallja e mobilizimit, më shumë se 2,000 njerëz janë arrestuar në protestat në të gjithë Rusinë. Në një konferencë të hënën, zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov, pranoi se po bëheshin gabime. Ai tha se në disa rajone "guvernatorët po punojnë aktivisht për të korrigjuar situatën".

Peskov tha gjithashtu se ai nuk ishte në dijeni të ndonjë vendimi për të mbyllur kufijtë e Rusisë dhe për të vendosur ligjin ushtarak në vend. Raportet e medias sugjeruan më herët se kjo mund të bëhej për të ndaluar rekrutët e mundshëm që të arratiseshin jashtë vendit. Që nga shpallja e mobilizimit, shumë të rinj rusë kanë kërkuar të largohen nga vendi.
Imazhet satelitore tregojnë radhë të gjata makinash ruse në kufirin me Gjeorgjinë.

VIDEO/ Rusia pranon gabimet e mobilizimit, mes kundërshtimit në rritje
Bllokimi i trafikut pranë kufirit të Rusisë me Gjeorgjinë

Gjatë protestës publike, një burrë plagosi një oficer të rekrutimit të ushtrisë në qytetin siberian Ust-llimsk të hënën. Pamjet janë shfaqur në rrjetet sociale që me sa duket tregojnë sulmuesin duke iu afruar oficerit dhe më pas duke e qëlluar atë. Njerëzit më pas shihen duke bërtitur dhe duke vrapuar në panik pasi personi i armatosur u bërtiti atyre që të iknin. Gjatë fundjavës, njerëzit në republikën e Dagestanit të Rusisë në Kaukazin e Veriut u përleshën me policinë gjatë lëvizjes së mobilizimit. Më shumë se 100 persona u arrestuan gjatë protestave në kryeqytetin rajonal, Makhachkala, tha OVD-Info, një monitorues i pavarur rus i të drejtave të njeriut. Ka pasur gjithashtu raporte për një sërë sulmesh me zjarrvënie në qendrat e rekrutimit dhe ndërtesa të tjera administrative në të gjithë Rusinë.

Në njoftimin e tij për mobilizimin javën e kaluar, Putin nuk specifikoi se sa rezervistë do të thirreshin. Por duke folur menjëherë pas presidentit, z. Shoigu tha se 300,000 rezervistë, njerëz që kanë pasur përvojë ushtarake dhe kërkonin aftësi të specializuara do të regjistroheshin. Ministri tha se kjo ishte pak më shumë se 1% e potencialit 25 milionë rezervë ushtarak të Rusisë. Procesi do të shtrihej në disa muaj. Do të zbatohen disa kufizime të moshës dhe aftësisë së kufizuar, thuhet në dekretin e mobilizimit. Ai nuk dha detaje të mëtejshme. Besohet se meshkujt e moshës 18-60 vjeç dhe në disa raste edhe më të vjetër mund të mobilizohen. Disa komentues rusë hodhën menjëherë dyshime serioze mbi premtimet e presidentit dhe ministrit të tij të mbrojtjes se thirrja do të ishte e kufizuar. Ata theksuan se dekreti nuk thoshte asgjë për përjashtime, si mosrekrutimi i studentëve apo rekrutëve. Ata sugjeruan se kjo do t'u lihej krerëve të rajoneve për të vendosur se kë të telefononin për të përmbushur kuotat. Më 24 shtator, zoti Putin nxori një dekret të ri duke deklaruar në mënyrë specifike se studentët do të shtyheshin nga drafti. Përpara se të fillonte pushtimin e saj më 24 shkurt, Rusia kishte grumbulluar rreth 190,000 trupa përgjatë kufijve të Ukrainës.

rusi kremlini putin ukraine lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS