LIVE UPDATES
Bota

Lutje dhe protesta/ Gjithçka që duhet të dini për funeralin e Shinzo Abe ditën e sotme (FOTO)

Askush nuk shërbeu më gjatë në zyrën e kryeministrit dhe, me siguri, asnjë politikan tjetër i pasluftës nuk pati një ndikim të tillë në pozicionin e Japonisë në botë.

27 Shtator 2022, 08:26 Nga s.s
Lutje dhe protesta/ Gjithçka që duhet të dini për
Shinzo Abe

JAPONI- Ditën e sotme do të bëhet varrimi i ish-kryeministrit të Japonisë, Shinzo Abe i cili u qëllua gjatë një takimi elektoral më 8 korrik në rajonin Nara. Vrasësi i tij u ndalua në vendngjarje dhe besohet se kishte shënjestruar Abe-n sepse mendonte se ishte i lidhur me Kishën e Unifikimit.

Funerali i tij është i rëndësishëm për shkak të mënyrës se si vdiq, i cili u qëllua për vdekje në një tubim zgjedhor në korrik. Ai kurrë nuk kishte qenë popullor, sipas sondazheve të opinionit, pra, vendimi për të bërë një varrim shtetëror për të është gjithashtu një reflektim i shtatit të tij. Askush nuk shërbeu më gjatë në zyrën e kryeministrit dhe, me siguri, asnjë politikan tjetër i pasluftës nuk pati një ndikim të tillë në pozicionin e Japonisë në botë.

Pjesëmarrës do të jenë: zëvendëspresidentja e SHBA Kamala Harris, kryeministrin e Indisë Narendra Modi, kryeministrin e Singaporit Lee Hsien Loong, kryeministrin australian Anthony Albanese, presidentin vietnamez Nguyen Xuan Phuc, kryeministrin e Koresë së Jugut Han Duck-soo, Zëvendës Presidentin e Filipineve Sara Duterte-Carpio, Zëvendës Indonezia Presidenti Maruf Amin dhe Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel.

Sipas The Guardian, ata do të jenë në mesin e rreth 700 personave nga jashtë, duke përfshirë 50 ish-udhëheqës dhe aktualë, të cilët pritet të marrin pjesë në funeralin në Tokio të martën, pothuajse tre muaj pasi Abe u qëllua për vdekje gjatë një fjalimi në fushatë, raporton BBC.

Rreth 4,300 të ftuar do të marrin pjesë në funeralin, që do të mbahet në Nippon Budokan, një arenë e famshme sportive dhe koncertesh në qendër të Tokios. Ceremonia do të fillojë në orën 14:00 me orën lokale (05:00 GMT), por anëtarët e publikut do të ftohen të vendosin lule dhe homazhe të tjera në stendat e caktuara jashtë nga ora 10:00 me orën lokale. Deri në 1000 ushtarë do të kryejnë detyra ceremoniale në ceremoni. Një roje nderi ushtarake do të qëllojë 19 fishekë bosh për të përshëndetur Abe.

Rrugët përreth të Budokanit ku do të bëhet funerali shtetëror janë mbyllur që në mëngjes, siguria e oficerëve është shumë e lartë dhe e rreptë, ku shumica e oficerëve kanë ardhur edhe nga pjesë të tjera të vendeve të Japonisë. Niveli i sigurisë është i njëjtë me kurorëzimin e Perandorit në tetor 2019. Mijëra njerëz janë vendosur në radhë për ta nderuar ish-kryeministrin, një zonë e ndarë është ngritur pranë vendit të sallës së funeralit Budokan për anëtarët e publikut që të lënë lule dhe homazhe. Shumë përkulin kokën dhe luten para fotografisë së Abe, përpara se t'i afrohen varrit dhe të vendosin lulet e tyre në tryezë.

Lutje dhe protesta/ Gjithçka që duhet të dini për
Njerëzit lënë lule dhe i bëjnë nderimet e tyre ish-kryeministrit japonez Shinzo Abe

Por, gjithashtu kanë shpërthyer dhe protestat të cilët janë kundër varrimit të ish-kryeministrit. Dhjetra protestues janë mbledhur në zonat përreth arenës Budokan për të shprehur pakënaqësinë e tyre për ngjarjen shtetërore. "Unë jam kundër funeralit shtetëror të Abe", tha njëri prej tyre për BBC, duke vënë në dukje faktin se funeralet shtetërore zakonisht rezervohen për familjen Perandorake të Japonisë. Ai tha se arsyet për mbajtjen e një funerali shtetëror duhet të "bazohen në kontributin dhe politikat e tij", jo "vetëm kohëzgjatjen e kohës së tij si kryeministër".

Lutje dhe protesta/ Gjithçka që duhet të dini për
Një turmë mban një pankartë duke protestuar ndaj funeralit shtetëror jashtë Nippon Budokan në Tokio

Varrimi shtetëror ka filluar në orën 07:09 me orën lokale, ku mijëra persona janë ulur në arenë. Një bandë ushtarake ka filluar të luajë një këngë të këndshme ndërsa personalitetet e larta japoneze hynë brenda. Kryeministri Fumio Kishida ka marrë hirin, i cili duket se ndodhet në një kuti ceremoniale. Më pas ai ua dorëzoi zyrtarisht oficerëve ushtarakë të cilët e vendosën kutinë në qendër të altarit, të vendosur në pjesën e përparme të dhomës.

Teksa filluan procedurat për funeralin shtetëror për ish-kryeministrin Shinzo Abe, e veja e tij Akie Abe mbërriti në vendin e Budokan duke mbajtur hirin e tij, të mbuluar me një leckë ceremoniale. Autokolona që mbante eshtrat e tij kishte udhëtuar nga shtëpia e vejushës së tij në kryeqytet. Trupat ushtarake të veshura me të bardha ishin të parët që hynë në arenë, duke përshëndetur ish-kryeministrin dhe të gjithë ata që ishin prezent qëndruan në këmbë teksa luhej himni. Vajtuesit kanë parë një video homazhe për Abe që shfaq momente kyçe nga karriera e tij, dhe gjithashtu shfaq një këngë instrumentale të luajtur nga ish-kryeministri. U shfaqën edhe shumë fotografi të Abe me liderë të tjerë botërorë, në samitet globale dhe duke iu drejtuar OKB-së.

Lutje dhe protesta/ Gjithçka që duhet të dini për
E veja e ish-kryeministrit japonez Shinzo Abe, Akie Abe me hirin e bashkëshortit
Lutje dhe protesta/ Gjithçka që duhet të dini për
Oficerët ushtarak mbajnë hirin e Shinzo Abe

Ish-kryeministri Suga ka punuar ngushtë me Abe, në ekipin e tij kryeministror për më shumë se shtatë vite. Në fjalimin e tij ai vlerësoi arritjet e Abe si politikan, në marrëdhëniet me Korenë e Veriut dhe duke udhëhequr një fushatë që bën thirrje për kthimin e japonezëve të rrëmbyer. Ai vuri në dukje gjithashtu udhëheqjen e Abe në marrëveshjet e politikës së jashtme si Partneriteti Trans-Paqësor. "Faleminderit shumë për gjithçka që keni bërë. U prehtë në paqe", tha ai.

Lutje dhe protesta/ Gjithçka që duhet të dini për
Ish-kryeministri Suga

Gjithashtu familja perandorake i ka bërë homazhe ish-kryeministrit. Të veshur me të zeza zie, disa anëtarë duke përfshirë Fumihito, Princi i Kurorës së Japonisë dhe Kiko, Princesha e Kurorës Akishino iu afruan altarit ku vendosën lule.

Lutje dhe protesta/ Gjithçka që duhet të dini për
Familja perandorake e Japonisë

japoni qellohet shinzo abe varrimi i shinzo abe shinzo abe

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë