LIVE UPDATES
Bota

Marrëveshjet e biznesit në Ukrainë, Prokuroria nuk do të ngrejë akuza ndaj Rudy Giulianit

Prokurorët federalë ka shqyrtuar veprimet e zotit Giuliani, ish-kryetar i bashkisë së Nju Jorkut, ndër të tjera edhe nëse kishte shkelur ligjet për lobizmin në Shtetet e Bashkuara duke shërbyer si një agjent i huaj i paregjistruar, ndërkohë që punonte për ish-Presidentin Donald Trump.

15 Nëntor 2022, 11:16 Nga d.a.
Marrëveshjet e biznesit në Ukrainë, Prokuroria nuk do të
Giuliani

SHBA – Nuk do të ngrihen akuza nga hetimi penal për marrëveshjet e biznesit në Ukrainë të Rudy Giulianit, ish-avokati personal i ish-Presidentit Donald Trump, shprehet prokuroria e Manhatanit në një dokument të dorëzuar në gjykatë të hënën.

Prokurorët federalë ka shqyrtuar veprimet e zotit Giuliani, ish-kryetar i bashkisë së Nju Jorkut, ndër të tjera edhe nëse kishte shkelur ligjet për lobizmin në Shtetet e Bashkuara duke shërbyer si një agjent i huaj i paregjistruar, ndërkohë që punonte për ish-Presidentin Donald Trump.

Agjentët federalë kontrolluan në prill 2021 apartamentin dhe zyrën e zotit Giuliani në Manhattan, duke sekuestruar celularë dhe kompjutera në kuadrin e një hetimi mbi përpjekjet e zotit Giuliani për të gjetur informacion të dëmshëm mbi kandidatin e atëhershëm demokrat për president, Joe Biden, përpara zgjedhjeve të vitit 2020.

Duke sinjalizuar se hetimi po mbyllej, agjentët e FBI-së i kthyen zotit Giuliani pajisjet elektronike të sekuestruara, tha avokati i tij në gusht. Zoti Giuliani ka mohuar të ketë bërë shkelje.

"Hetimi i jurisë së madhe që çoi në lëshimin e urdhrave të lartpërmendur ka përfunduar", shkruajti Damian Williams, prokuror në Manhattan, në një dokument të paraqitur në gjykatë të hënën. “Bazuar në informacionet që aktualisht disponon qeveria, kallëzime penale nuk do të ketë”.

Sipas një urdhri kontrolli, hetuesit amerikanë kishin kërkuar të rishikonin komunikimet e zotit Giuliani me mbi dymbëdhjetë persona, përfshirë një prokuror të rangut të lartë në Ukrainë dhe ish-presidentin e atij vendi, Petro Poroshenko.

Ata po kërkonin gjithashtu komunikime me ndonjë zyrtar apo punonjës të qeverisë amerikane në lidhje me ambasadoren e Shteteve të Bashkuara në Ukrainë, Marie Yovanovitch, e cila u shkarkua nga ish-Presidenti Trump në vitin 2019 pasi u vu në qendër të kritikave nga zoti Giuliani.

Prokurori Williams i kërkoi gjithashtu gjykatësit të qarkut Paul Oetken të ndërpresë emërimin e gjyqtares federale në pension Barbara Jones si një eksperte e pavarur që do të rishikonte komunikimet e zotit Giuliani për t'u siguruar që hetuesit nuk kishin informacionin e mbrojtur nga konfidencialiteti i marrëdhënies avokat-klient.

Avokatët e zotit Giuliani nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese për koment.

Përpjekja e zotit Giuliani për të gjetur informacion të dëmshëm për zotin Biden u përqendrua pjesërisht tek djali i tij Hunter Biden, i cili kishte qenë anëtar i bordit të kompanisë ukrainase të gazit natyror Burisma. Ata kanë mohuar të ketë patur ndonjë shkelje.

Zotit Giuliani, 78 vjeç, gjithashtu përballet me një hetim penal në nivel shteti në Xhorxhia, lidhur me përpjekjet e ish-Presidentit Trump dhe aleatëve të tij për të zhbërë humbjen e tij në zgjedhjet e vitit 2020 ndaj Presidentit Biden. Zoti Giuliani në vitin 2020 u kërkoi ligjvënësve të këtij shteti të mos çertifikonin fitoren e zotit Biden në Xhorxhia. Në gusht, zoti Giuliani dëshmoi para një jurie të madhe të Qarkut Fulton pasi një gjykatës e urdhëroi atë të zbatonte fletëthirrjen për paraqitje./VOA/

rudy giuliani donald trump

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM