LIVE UPDATES
Bota

“Ndërprit luftën dhe Zelenskyy nuk e merr fjalën”/ Mediat ndërkombëtare jehonë debatit të Ramës me përfaqësuesin rus në OKB

Kryeministri Edi Rama vendosi që t'i jepte fjalën presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, ndërkohë që delegacioni rus kërkoi baza mbi këtë vendim të tij.

21 Shtator 2023, 12:10 Nga r.ll
“Ndërprit luftën dhe Zelenskyy nuk e merr fjalën”/
edi rama

SHBA-Mbledhja e djeshme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së në New York nisi  me debate mes kryeministrit Edi Rama dhe delegacionit rus. Kjo pasi, Rama vendosi që t'i jepte fjalën presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, ndërkohë që delegacioni rus kërkoi baza mbi këtë vendim të Ramës. Ky debat ka tërhequr vëmendjen e mediave të mëdha ndërkombëtarë ku i kanë bërë jehonë në artikujt e tyre për mbledhjen, përgjigjes së Ramës që i dha përfaqësuesit rus në Këshillin e Sigurimit, Vasily Nebenzya, duke i thënë konkretisht “Ndërprit luftën dhe Zelenskyy nuk e merr fjalën”.

REUTERS ka veçuar ironinë e kryeministrit Rama me krahasimin me pushtimin në Ukrainë që rusët i thonë operacion special e jo luftë. “I siguroje kolegët rusë dhe të gjithë se nuk është operacion special i presidencës shqiptare…”, citohej në rreshtat e artikullit.

SKY NEWS është ndalur tek zgjidhja që Rama i ofron ambasadorit rus për të mos folur Zelensky në OKB: "Mos më provoko': Kryeministri shqiptar debaton me ambasadorin rus për fjalimin e Zelenskyit në OKB". Përfaqësuesi i Rusisë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së kundërshtoi mbajtjen e një fjalimi nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy. Kryeministri shqiptar i ofroi një “zgjidhje”, “ndalo luftën”.

Edhe FOX NEWS ka pasur si titull kryesor debatin e Ramës me ambasadorin e Rusisë në OKB: “Rusia sulmohet nga kryeministri shqiptar pas përpjekjes së dështuar për të penguar presidentin ukrainas Zelenskyy të flasë në OKB.” Kryeministri Rama theksoi hipokrizinë e zyrtareve rus për shkeljen e rregullave duke u kujtuar për pushtimin e bllokuar të Ukrainës nga Moska që ka kushtuar mijëra jetë.

Në të njëjtën linjë ka qenë edhe THE WASHINGTON POST me titullin: "Lideri i Shqipërisë ka deklaruar se OKB duhet ta identifikoje Rusinë si agresore të Ukrainës."

Po kështu edhe ZËRI I AMERIKËS e ka mbajtur me titulli: "Rama ambasadorit rus në OKB: Ndalni luftën dhe Ukraina nuk flet në Këshillin e Sigurimit."

Duke qenë se Shqipëria mban presidencën e Këshillit të Sigurimit, kryeministrit Edi Rama, në prezencën edhe të presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky drejtoi ditën e djeshme në mbledhje sesionin me debat me temë “Ruajtja e paqes dhe sigurisë së Ukrainës”.

edi rama keshilli i sigurimit te okb-se

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!