LIVE UPDATES
Bota

Ndryshon udhëtimi për në BE, shqiptarët duhet të paguajnë minimumi 7 euro

Kjo u bë e ditur ditën e sotme në faqen zyrtare të vizave shengen, ku me anë të një njoftimi thuhet se për të aplikuar për të hyrë në BE, duhet të paguhet një pagesë prej të paktën 7 euro.

24 Qershor 2022, 22:42 Nga I.A

Ndryshon udhëtimi për në BE, shqiptarët duhet të

BRUKSEL- Nga viti i ardhshëm në për të hyrë në Bashkimin Evropian duhet të aplikojmë me sistemin ETIAS. Kjo u bë e ditur ditën e sotme në faqen zyrtare të vizave shengen, ku me anë të një njoftimi thuhet se për të aplikuar për të hyrë në BE, duhet të paguhet një pagesë prej të paktën 7 euro.

Sipas njoftimit të publikuar, kjo skemë është e ngjashme me atë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ESTA. Qytetarët rezidentë në BE përjashtohen nga sistemi ETIAS dhe kanë të drejtën e lëvizjes së lirë.

Ndërsa të gjithë vendet jo anëtarë të BE-së që nuk kanë nevojë për vizë për tu futur në zonën Shengen, ku përfshihet edhe Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Bosnje Hercegovina duhet të paguajnë një tarifë trë vogël për të hyrë në BE. Ky sistem përfshin gjithashtu  SHBA-në dhe Mbretërinë e Bashkuar, e cila humbi të drejtën e lirisë së lëvizjes pas Brexit.

Autorizimi ETIAS është i vlefshëm për një numër të pakufizuar hyrjesh për tre vjet. Ndërkohë që personat që janë nga vendet e botës së tretë nuk mund të qëndrojnë më shumë se 90 ditë në bllokun europian në tërësi.

Plotësimi i formularit të aplikimit
Aplikimi ETIAS pritet të marrë rreth 10 minuta për t'u plotësuar. Do të jetë online kështu që nuk do t'ju duhet të kaloni nëpër dokumente. Në varësi të shtetit të nënshtetësisë që zgjidhni, ai do t'ju paraqesë disa fusha për të plotësuar. Ju duhet të jepni informacionin e mëposhtëm:

Informacion biometrik:

Emri
Mbiemri
Mbiemri në lindje
Data e lindjes
Vendi i lindjes
Informacion në lidhje me shtetësinë tuaj:
Adresë
Email dhe numri i telefonit
Arsim dhe eksperience pune
Shteti i parë i BE-së që keni ndërmend të vizitoni

Pyetjet e historikut dhe të përshtatshmërisë do të pyesin për gjendjen tuaj mjekësore, udhëtimin në vendet e luftës ose vendet ku jeni deportuar ose refuzuar, si dhe të dhënat kriminale

Për të miturit, kujdestari ligjor duhet të aplikojë për ETIAS

Për anëtarët e familjeve të qytetarëve të BE-së nga vende të tjera, ju duhet të paraqisni vërtetimin e marrëdhënies, kartën e qëndrimit dhe informacione të tjera sfondi

bashkimi evropian etias

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE