LIVE UPDATES
Bota

Sondazhi i IPSOS: 6 nga 10 amerikanë duan që Trump të jetë i pandehur për sulmin në Kapitol

Ky sondazh zbulon se vetëm 34% e amerikanëve po i ndjekin seancat dëgjimore disi ose shumë nga afër, duke përfshirë vetëm 9% që e ndjekin atë nga afër. 

20 Qershor 2022, 18:09 Nga d.a
Sondazhi i IPSOS: 6 nga 10 amerikanë duan që Trump të jetë i
Donald Trump

SHBA-Pas disa seancave dramatike gjatë dy javëve të fundit, një sondazh i ri i ABC News/Ipsos zbulon se qëndrimet e publikut amerikan në lidhje me fajësinë e Trump në trazirat e 6 janarit kanë mbetur kryesisht të pandryshuara. Kjo ndodh pavarësisht se shumica e amerikanëve mendojnë se komiteti po bën një punë të drejtë dhe të paanshme duke paraqitur rastin e tij dhe ka shumë të ngjarë, të nxitur nga partishmëria e rrënjosur dhe nga realiteti, që vetëm një e treta e vendit po ndjek nga afër procedurat.

Ky sondazh zbulon se vetëm 34% e amerikanëve po i ndjekin seancat dëgjimore disi ose shumë nga afër, duke përfshirë vetëm 9% që e ndjekin atë nga afër. Megjithatë, 60% besojnë se komisioni po kryen një hetim të drejtë dhe të paanshëm. Numra të ngjashëm, 58%, besojnë se Trump mban një përgjegjësi të madhe për ngjarjet e 6 janarit dhe se ai duhet të akuzohet për një krim. 

Ky sondazh i ABC News/Ipsos u krye nga 17 qershor deri më 18 qershor 2022, nga Ipsos duke përdorur KnowledgePanel® të bazuar në probabilitet. Ky sondazh bazohet në një kampion probabiliteti përfaqësues kombëtar prej 545 të rriturve 18 vjeç e lart.

Sondazhi u krye duke përdorur KnowledgePanel, paneli më i madh dhe më i vendosur në internet i bazuar në probabilitet që është përfaqësues i popullatës së rritur të SHBA. Procesi i rekrutimit përdor një metodologji të zhvilluar shkencërisht të kampionimit të bazuar në adresa duke përdorur skedarin më të fundit të sekuencës së dorëzimit të USPS, një bazë të dhënash me mbulim të plotë të të gjitha pikave të dorëzimit në SHBA. Familjet e ftuara për t'iu bashkuar panelit zgjidhen rastësisht nga të gjitha familjet e disponueshme në SHBA.

Studimi u krye në anglisht dhe spanjisht. Të dhënat u peshuan për t'u përshtatur për gjininë sipas moshës, racës/etnisë, arsimit, rajonit të regjistrimit, statusit të metropolit, të ardhurave familjare dhe identifikimit të partisë. Standardet demografike erdhën nga Anketa aktuale e Popullsisë 2021 (CPS) nga Byroja e Regjistrimit të SHBA. Standardet e ID-së së Partisë janë nga sondazhet e fundit telefonike të ABC News/Washington Post. Kategoritë e peshimit ishin si më poshtë:

Marzhi i gabimit të kampionimit është plus ose minus 4,5 pikë përqindje në nivelin 95% të besimit, për rezultatet e bazuara në të gjithë kampionin e të rriturve. Marzhi i gabimit të kampionimit merr parasysh efektin e projektimit, i cili ishte 1.17. Marzhi i gabimit të kampionimit është më i lartë dhe ndryshon për rezultatet e bazuara në nën-mostrat. 

donald trump sulmi ne kapitol

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra