LIVE UPDATES
Bota

Studimi: Nënvariantet e reja të Covid-19 u shpëtojnë antitrupave nga vaksinimi dhe Omicron

Megjithatë, vaksinimi kundër Covid-19 pritet ende të ofrojë mbrojtje thelbësore kundër sëmundjeve të rënda dhe prodhuesit e vaksinave po punojnë në vaksina të përditësuara.

23 Qershor 2022, 07:48 Nga A.B
Studimi: Nënvariantet e reja të Covid-19 u shpëtojnë
Mjeke

SHBA- Nënvariantet e Omicron BA.4 dhe BA.5  u shpëtojnë përgjigjeve të antitrupave të njerëzve që kishin infeksion të mëparshëm Covid-19 dhe atyre që janë vaksinuar. CNN raporton se këto përfundime dolën pas të dhënave të reja nga studiuesit në Qendrën Mjekësore Beth Israel Deaconessm të Shkollës Mjekësore të Harvardit.

Megjithatë, vaksinimi kundër Covid-19 pritet ende të ofrojë mbrojtje thelbësore kundër sëmundjeve të rënda dhe prodhuesit e vaksinave po punojnë në vaksina të përditësuara që mund të nxisin një përgjigje më të fortë imune kundër varianteve.

Nivelet e antitrupave neutralizues që shkakton një infeksion ose vaksinim i mëparshëm janë disa herë më të ulëta kundër nënvarianteve BA.4 dhe BA.5 krahasuar me koronavirusin origjinal, sipas hulumtimit të ri të botuar në Neë England Journal of Medicine të mërkurën.

"Ne vëzhguam reduktime 3-fish të titrave të antitrupave neutralizues të shkaktuar nga vaksinimi dhe infeksioni kundër BA4 dhe BA5 krahasuar me BA1 dhe BA2, të cilat tashmë janë dukshëm më të ulëta se variantet origjinale të COVID-19," Dr. Dan Barouch, një autor i punimit. dhe drejtori i Qendrës për Kërkimin e Virologjisë dhe Vaksinave në Qendrën Mjekësore Beth Israel Deaconess në Boston, shkroi në një email për CNN.

"Të dhënat tona sugjerojnë se këto nënvariante të reja të Omicron ka të ngjarë të jenë në gjendje të çojnë në rritje të infeksioneve në popullatat me nivele të larta të imunitetit të vaksinave, si dhe imunitet natyror BA1 dhe BA2," shkroi Barouch. "Megjithatë, ka të ngjarë që imuniteti i vaksinës do të sigurojë ende mbrojtje thelbësore kundër sëmundjeve të rënda me BA4 dhe BA5."

Gjetjet e publikuara rishtazi i bëjnë jehonë kërkimeve të veçanta nga shkencëtarët në Universitetin e Kolumbisë.
Kohët e fundit ata zbuluan se viruset BA.4 dhe BA.5 kishin më shumë gjasa të shpëtonin nga antitrupat nga gjaku i të rriturve plotësisht të vaksinuar dhe të rritur në krahasim me nënvariantet e tjera të Omicron, duke rritur rrezikun e infeksioneve të përhapjes së vaksinës Covid-19.

covid-19 studim

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave