LIVE UPDATES

studim

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

50 mln kredi për ‘transport miqësor’! Bashkia Tiranë kërkon borxh, komisioni e kalon me debate, përplasje të forta: Ku - Politike
LIVE UPDATES
Politike

50 mln kredi për ‘transport miqësor’! Bashkia Tiranë kërkon borxh, komisioni e kalon me debate, përplasje të forta: Ku

23 Qershor 2021, 09:31 Nga DOSJA
50 mln kredi për ‘transport miqësor’! Bashkia Tiranë

TIRANË– Bashkia e Tiranës ka kërkuar që të marrë 50 milionë euro kredi nga KFW-ja gjermane, që parashikohet të shpenzohen për projektin “Transport i Qëndrueshëm në Tiranë”. Marrëveshja kuadër e huasë është miratuar në “Komisionin për Ekoniminë dhe Financat”, një ditë më parë, mes debateve të forta mes anëatrëve. Mbledhjen e hapi Anastas Angjeli, dhe më pas fjalën e mori zëvendësministri Etjen Xhafaj, i cili prezantoi dhe projektin. Xhafaj lexoi relacionin dhe tha se Projekti për bashkëpunim financiar 2019 “Transport i qëndrueshëm në Tiranë”, do të ketë impakt të drejtpërdrejtë në përmirësimin e standardeve të jetesës dhe të lëvizshmërisë së udhëtarëve që përdorin transportin publik/urban në territorin e Bashkisë së Tiranës, duke respektuar e zbatuar normat mjedisore.


Xhafaj shtoi se Bashkia e Tiranës ka planifikuar të zhvillojë një sistem transporti me kapacitet të lartë, mbështetur në fizibilitetin dhe projektin që po hartohet me ndihmën dhe asistencën e KFW-së. Pikërisht kjo gjë nxiti dhe reagime nga anëtarët e pavarur. Ishte Artur Roshi ai që tha se sim und të miratohet një marrëveshje kuadër, kur nuk ka ende një studim fizibiliteti dhe nuk dihet se sa mund të jetë kostoja e kredisë, bashkë me përqindjen e interesit. Këtyre pyetjeve Xhafaj iu përgjigj me fjalët se kjo është thjesht një marrëveshje kuadër e miratuar në parim, por që më vonë do të kenë detaje të tjera në lidhje me mënyrën e financimit. Debate të forta pati edhe mes Senida Mesit, Artur Roshit e Anastas Angjelit. Duke u fshehur pas togëfjalëshit ‘Transporti urban miqësor’, Etjen Xhafaj ka shpjeguar se këto para do të shpenzohen për shërbime në personel e materiale, si dhe eventualisht në kontribute financimi, por pa treguar konkretisht se si.

Pjesë nga debatet në komision:

Etjen Xhafaj: Të nderuar deputetë, kemi ardhur këtu për miratimin e marrëveshjes për projetktin transporti i Qëndrueshëm në Tiranë. Ky është një projekt i propozuar nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjitikës. Ka qenë e parashikuar si pjesë e projekteve të Bashkisë Tiranë. ‘Transporti urban miqësor’ mbështetur në fizibilitetin. Studimi në proces do tu japë përgjigje disa pikave kryesore. mbi kapacitetin e nevojshëm të sistemit të transportit për përballimin e kërkesës për transport, zgjidhjen e problemeve teknike të projektit infrastrukturor, dhe modelin e funksionalitetit. Në bazë të marrëveshjes së Këshillit të Ministrave të Shqipërisë dhe qeverisë federale të Gjermanisë, kjo është një kredi e butë që do të shkojë për personel dhe materiale, deri në 50 milionë euro. Aktualisht Gjermania ka deleguar implementimin e këtij projekti. Për detaje teknike kemi dhe drejtorin e transportit publik.

Senida Mesi: Më vjen mirë që po e diskutojmë këtë. Kam parasysh tre element, për normat mjedisore. Po vijmë me Edlirën dhe nga një takim tjetër. Vlerësojmë që qeveria shqiptare ka bërë goxha shumë në lidhje me realizimin e këtyre objektiveve.

Edlira Hyseni: Vlera që po kërkohet është shumë. Madje do të kemi dhe një hua të dytë, prej 30 milionësh. Informacioni që ekmi është i vakët. Nuk na është dhënë asnjë detaj në lidhje me koston financiare në lidhje me këtë projekt që duke mjaft ambicioz nga ana e Bashkisë Tiranë. Sa do të jetë interesi? Kostoja? Afati? Ka ndonjë kush tjetër? Ju thoni këto 50 mln euro do të shkojnë për rijetësimin e një sistemi që do të jetë miqësor me mjedisin, jemi dakort që investimi kërkon kosto, por nuk thoni asgjë konkrete? Ju e keni nisur studimin, por ai nuk ka përfunduar ende. Dhe për ta gjykuara këtë duhet të jetë një preventive se si keni arritur tek kërkimi i kësaj shume. Sa autobusë do të jenë? Si e arritët këtë konkluzion>

Artur Roshi: Ju thatë që keni një projekt apo jo? Si mundeni ta bëni këtë gjë? Pa pasur as projekt-zbatimin, por as i fizibilitetit nuk është. Vini këtu me terma miqësorë me mjedisin. Çfarë transporti është? Urban, me tren, me tramvaj apo çfarë? Dhe aty e shohim ne sa miqësorë është. Për sa kohë kthehet ky investim? Se kur merret një borxh ka afate…zoti Enton apo jo?

Enton Punavija: Nuk mund të vij këtu me shifra të sakta pa mbaruar projekti

Etjen Xhafaj: T’ju them diçka, që në fillim të çdo mandate vendosen afate dhe për këtë gjë vijmë këtu që t’i realizojmë, kjo kredi nuk është 50 milion euro, por mund të vejë deri në atë masë dhe këtë e përcakton studimi.

Enton Punavija: Po pra ristrukturimi i të gjithë transportit public, detajet teknike…

Artur Roshi: Po na thoni afatet dhe interest

Etjen Xhafaj: Mirë mund t’jua shpjegon

Anastas Angjeli: A ka mundësi të mos e shndërrojmë në bisedë, mbylle mikrofonin, Senida do flasë një minutë, pastaj unë e kam fjalën. Kjo është marrëveshja kuadër

Artur Roshi: Po pse more mbi projekt-ide merren paratë orë

Anastas Angjeli: Kredinë e merr bashkia jo ky drejtori i transportit, tashi e merr bashkia pra.

Artur Roshi: Çfarë do rregullojë more me këto para

Anastas Angjeli: S’ka nevojë t’i themi ne si t’i shlyejë kreditë

Artur Roshi: Çfarë do investojë more, do hapë korsi të reja

Anstas Angjeli: Po dëgjo dhe ti tani…lekët s’i marr unë, jemi këtu për të diskutuar, procedura kështu është. Është procedurë e huaj. Të lutem tani. Ma bëre me sy ta bëra dhe unë me dorë, e kam fjalën unë.

Etjen Xhaxaj: Por e shpejgoi edhe drejtori pra…

Anstas Angjeli: Kaq ishte, mbyllet fjala, mbaroi koha. Kalojmë në votim.

Pavarësisht kundërshtimeve në Komision, Bashkia e Tiranës e ka miratuar këtë marrëveshje kuadër e cila tani ka mbërritur në Kuvend. Studimi në proces do të japë përgjigje mbi kapacitetin e nevojshëm të sistemit të transportit për përballimin e kërkesës për transport, zgjidhjen e problemeve teknike të projektit infrastrukturor, dhe modelin e funksionalitetit, dhe kjo do të thotë që studimi mund të tregojë se Tirana ka nevojë për një investim sa trefishi i kësaj shume. Si do të veprohet në atë rast?

Kryerja e këtij studimi ishte edhe një nga argumentet që u përdor nga Bashkia e Tiranës për heqjen e aboneve të përgjithshme për një periudhë 3-mujore, gjë që solli dhe protesta nga qytetarët që nuk kanë mundësi tjetër lëvizjeje dhe udhëtimi për brenda qytetit. ‘Transporti urban miqësor’ ka hapur debate ende pa qenë funksional, pasi nuk është e kuotueshme se sa miqësorë do të jenë këta urbanë, stacionet e tyre apo përmirësimi i standarteve të lëvizjes së udhëtarëve. A do të sjellë kjo një rritje të biletës së urbanit? As kjo nuk dihet.

(F.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike 50 mln euro kredi per transportin urban bashkia tirane merr 50 mln euro kredi 50 mln euro kredi per transportin urban bashkia tirane merr 50 mln euro kredi

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra