LIVE UPDATES
Bota

Shkencëtarët australianë identifikojnë tre lloje të reja të kangurit të lashtë, njëri ishte më shumë se 6.6 metra i gjatë

Hulumtimi, i botuar të hënën në revistën Megataxa, bazohet në zbulimin e disa skeleteve fosile të plota nga paleontologët që punojnë në liqenin Callabonna në Australinë jugore. Kjo lejoi një ekip të udhëhequr nga Isaac Kerr, një paleontolog në Universitetin Flinders, t'u përgjigjej pyetjeve rreth Protemnodon.

16 Prill 2024, 22:38 Nga N.F
Shkencëtarët australianë identifikojnë tre lloje të
Kanguri

AUSTRALI- Shkencëtarët australianë kanë identifikuar tre lloje të reja të kangurit gjigant që kanë jetuar nga 5 milionë deri në 40,000 vjet më parë, njëri prej të cilave është rreth dyfishi i madhësisë së kangurëve më të mëdhenj që jetojnë sot. Kangurët gjigantë janë nga gjinia Protemnodon dhe do të kishin demonstruar më shumë ndryshueshmëri në formë, rreze dhe metodë kërcimi sesa mendonin studiuesit më parë, sipas një deklarate nga Universiteti Flinders në Australinë e Jugut.

Hulumtimi, i botuar të hënën në revistën Megataxa, bazohet në zbulimin e disa skeleteve fosile të plota nga paleontologët që punojnë në liqenin Callabonna në Australinë jugore. Kjo lejoi një ekip të udhëhequr nga Isaac Kerr, një paleontolog në Universitetin Flinders, t'u përgjigjej pyetjeve rreth Protemnodon.

Megjithëse fosilet e Protemnodonit janë mjaft të zakonshme në Australi, kuptimi i krijesave u pengua nga fakti se fosilet historikisht përbëheshin nga kocka individuale dhe jo nga kafshë të plota. Ndërsa kangurët do të dukeshin mjaft të ngjashëm me ata që shohim sot, ata ishin më të ngjeshur dhe muskuloz, shkruan CNN.

Tre speciet e përshkruara rishtazi do të kishin kërcyer në mënyra të ndryshme dhe do të përshtateshin për të jetuar në mjedise të ndryshme, shtuan studiuesit. Një specie - P. viator - do të peshonte deri në 170 kilogramë duke e bërë atë rreth dy herë më të rëndë se kangurët më të mëdhenj meshkuj të kuq që jetojnë sot.

Shembujt më të mëdhenj do të kishin qëndruar më shumë se 2 metra (6.6 këmbë) i gjatë, tha Kerr për CNN të hënën.

“Me këmbë të ngushta, kofshë relativisht të shkurtra dhe këllqe të gjata, ishte në përpjestim të ngjashëm me kangurët e gjallë të kuq dhe gri – të ndërtuar për të kërcyer shpejt dhe me efikasitet,” tha ai.

"Kjo do ta kishte ndihmuar atë të lëvizte midis burimeve të ushqimit dhe ujit në habitatin e tij të hapur dhe të thatë qendror australian," shtoi ai.

Dy speciet e tjera të përshkruara rishtazi janë P. mamkurra dhe P. dawsonae. P. mamkurra do të kishte qenë katërkëmbësh, tha Kerr në deklaratë, që do të thotë se do të kishte lëvizur kryesisht me katër këmbë në vend që të kërcente me dy. Punimi demonstron gjithashtu aftësinë e pazakontë të Protemnodon për të mbijetuar në mjedise të ndryshme.

Rreth 40,000 vjet më parë Protemnodon ishte zhdukur në kontinentin e Australisë, pavarësisht dallimeve midis specieve të ndryshme. Kjo zhdukje, megjithatë, nuk preku kafshë të ngjashme si Wallaroos dhe kangurët gri, për arsye që shkencëtarët nuk i kuptojnë plotësisht. Ekipi shpreson se studimi do të kontribuojë në kërkimet e ardhshme që shpjegojnë disi pse ndodhi kjo.

 

australi kangur studim

Sondazh

Poll

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!