LIVE UPDATES
Bota

Pse Kaliningrad është i rëndësishëm për Rusinë dhe pse mund ta sjellë atë në konflikt me NATO-n

Mosmarrëveshja tani kërcënon të përshkallëzojë tensionet midis Moskës dhe BE-së, e cila ka zbuluar disa paketa sanksionesh ndaj mallrave ruse.

22 Qershor 2022, 23:21 Nga I.A
Pse Kaliningrad është i rëndësishëm për
Kaliningrad

UKRAINË- Tensionet po rriten rreth enklavës ruse të Kaliningradit, një territor i izoluar por strategjikisht i rëndësishëm në bregun e Balltikut që së shpejti mund të tërhiqet zvarrë në luftën e Kremlinit. Rusia ka reaguar me tërbim pasi Lituania ndaloi kalimin e mallrave të sanksionuara nëpër territorin e saj dhe në Kaliningrad. Por Lituania thotë se thjesht po i mban sanksionet e Bashkimit Evropian dhe blloku evropian e ka mbështetur atë. Mosmarrëveshja tani kërcënon të përshkallëzojë tensionet midis Moskës dhe BE-së, e cila ka zbuluar disa paketa sanksionesh ndaj mallrave ruse.

Çfarë e ndezi këtë grindje?

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën në fund të shkurtit, ekspertët kanë frikë se Kaliningrad mund të shndërrohet në një pikë ndezjeje në tensionet midis Moskës dhe Evropës. Është territori më perëndimor i Rusisë dhe e vetmja pjesë e vendit e rrethuar nga shtetet e BE-së; Lituania qëndron midis saj dhe Bjellorusisë, një komb aleat i Rusisë, ndërsa Polonia kufizohet me të në jug.

Të hënën, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se masa ishte e paprecedentë dhe se Rusia e konsideronte atë të paligjshme. 

Është pjesë e bllokadës, sigurisht”, tha ai. Zyrtarë të tjerë rusë kanë kërcënuar me një përgjigje.

Nikolai Patrushev, sekretari i Këshillit të Sigurimit të Federatës Ruse, tha: Rusia me siguri do t'i përgjigjet veprimeve të tilla armiqësore. Masat janë duke u përpunuar në një format ndërinstitucional dhe do të merren në të ardhmen e afërt. Pasojat e tyre do të kenë një negativ serioz ndikim në popullsinë lituaneze.

Produktet e sanksionuara të ndaluara nga eksportimi në territorin rus nga Bashkimi Evropian përfshijnë makineri ndërtimi, vegla makinerish dhe pajisje të tjera industriale, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve TASS, duke cituar Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik. Përfshihen edhe disa mallra luksi. I Ngarkuari me Punë i Lituanisë në Moskë u thirr të hënën në Ministrinë e Jashtme ruse dhe iu tha se nëse tranziti i mallrave në rajonin e Kaliningradit nuk rivendosej plotësisht, Rusia rezervoi të drejtën të ndërmarrë veprime për të mbrojtur interesat e saj kombëtare.

Por BE-ja, sanksionet e së cilës Lituania po zbaton duke bllokuar tranzitin, ka mbështetur shtetin e saj anëtar. Fotografitë e luftës së Rusisë në Ukrainë shfaqen përgjatë stacionit hekurudhor ku kalojnë trenat nga Moska në Kaliningrad, si pjesë e një proteste të lituanezëve kundër pushtimit. Duke folur për Reuters, Dmitry Lyskov, një përfaqësues i qeverisë rajonale, u detyrua t'u kërkonte banorëve që të mos blenin panik në përgjigje të grindjeve.

Produktet e sanksionuara tani do të duhet të udhëtojnë nga deti. Një zyrtar lituanez, Rolandas Kacinskas, tha të martën se transiti i pasagjerëve dhe mallrave të pasanksionuara nga BE në rajonin e Kaliningradit përmes territorit të Lituanisë vazhdon pa ndërprerje. Lituania nuk ka vendosur asnjë kufizim të njëanshëm, individual ose shtesë për transit dhe po vepron plotësisht në përputhje me ligjin e BE-së.

Çfarë është Kaliningrad?

Kaliningrad është një enklavë ruse e vendosur midis Polonisë dhe Lituanisë. Ajo u kap nga trupat sovjetike nga Gjermania naziste në prill 1945 dhe më pas u bë pjesë e territorit sovjetik si rezultat i Marrëveshjes së Potsdamit. Ai u riemërua nga gjermani Königsberg në 1946.
Për dekada, ai ishte një rajon shumë i militarizuar, i mbyllur për të huajt. Por vitet e fundit Kaliningrad është bërë një destinacion turistik në zhvillim dhe ka pritur ndeshje gjatë Kupës së Botës 2018 të Rusisë.

Ka një popullsi prej rreth një milion, shumica e të cilëve jetojnë brenda ose afër kryeqytetit me të njëjtin emër. Ekklava është një nga rajonet më të begatë të Rusisë, me industri të gjerë. Porti i tij, Baltiysk, është porti më perëndimor në territorin rus dhe, në mënyrë të konsiderueshme, është pa akull gjatë gjithë vitit. Rrugët e qytetit kryesor janë të veshura me shembuj madhështor të arkitekturës së vjetër gjermane së bashku me blloqet e zymta, betoni të apartamenteve sovjetike.

Kaliningrad në përgatitjen e Kupës së Botës 2018, e cila e vendosi rajonin në platformën e tij kulturore më të madhe ndërkombëtare deri më sot. Por rëndësia e Kaliningradit vjen kryesisht nga vendi ku ai shtrihet në hartë. Një rrip i hollë toke në jug të Kaliningradit e ndan atë nga Bjellorusia dhe lidh territorin polak dhe lituanez. I njohur si korridori ose hendeku Suëalki, është e vetmja lidhje tokësore midis shteteve baltike dhe pjesës tjetër të Bashkimit Evropian.
Kaliningrad është gjithashtu selia e Flotës Ruse Balltike. Në vitin 2002, BE dhe Moska arritën një marrëveshje për udhëtimin midis Rusisë dhe Kaliningradit, përpara se Polonia dhe Lituania t'i bashkoheshin Bashkimit Evropian në 2004. Kur këto vende u bashkuan, enklava u rrethua nga tre anët nga territori i BE-së. Rusia thotë se marrëveshja e vitit 2002 tani është shkelur.

Prania bërthamore?

Rëndësia e Kaliningradit është bërë edhe më e madhe për Rusinë me anëtarësimin e planifikuar të Suedisë dhe Finlandës në NATO. Dmitry Medvedev, nënkryetari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare Ruse tha në maj se planet e pranimit nënkuptonin se nuk do të jetë më e mundur të flitet për ndonjë status jo-bërthamor të Balltikut ekuilibri duhet të rivendoset. Rusia ka refuzuar prej kohësh praninë e vendeve të NATO-s rreth Kaliningradit. 

"Ata zhvendosën infrastrukturën e NATO-s pranë kufijve tanë," tha Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov. Federata e Shkencëtarëve Amerikanë arriti në përfundimin se Rusia kishte modernizuar ndjeshëm një bunker për ruajtjen e armëve bërthamore në rajon, bazuar në analizën e imazheve satelitore. Që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia, Lituania i ka kërkuar NATO-s të rrisë vendosjen e trupave në territorin e saj. Në prill, Presidenti Gitanas Nauseda tha se Batalioni i Prezencës së Përparuar të NATO-s duhet të transformohet në "të paktën" madhësinë e një brigade dhe bëri thirrje për përforcimin e korridorit Suëalki.

lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave