LIVE UPDATES
Bota

SHBA po vlerëson opsionet për të ndihmuar Afganistanin

Sekretari i Shtetit, Antony Blinken tha se Shtetet e Bashkuara janë në kontakt me grupet humanitare aktive në Afganistan që marrin mbështetje nga Uashingtoni.

22 Qershor 2022, 22:20 Nga k.m.
SHBA po vlerëson opsionet për të ndihmuar Afganistanin
Foto ilustruese

Shtetet e Bashkuara shprehën të mërkurën pikëllimin pas tërmetit shkatërrues në Afganistan dhe thanë se do të kërkonin mënyra për të ndihmuar, duke përfshirë bisedimet e mundshme me udhëheqësit talebanë.

"Shtetet e Bashkuara janë thellësisht të pikëlluara pas tërmetit shkatërrues që mori jetën e të paktën 1000 njerëzve në Afganistan," tha Jake Sullivan, këshilltari i sigurisë kombëtare i Presidentit, Joe Biden.

"Presidenti Biden po monitoron zhvillimet dhe ka drejtuar USAID-in dhe partnerët e tjerë të qeverisë federale që të vlerësojnë opsionet e reagimit të SHBA-së për të ndihmuar ata që janë më të prekurit,"-tha ai, duke iu referuar Agjencisë së SHBA-së për Zhvillim Ndërkombëtar.

Sekretari i Shtetit, Antony Blinken tha se Shtetet e Bashkuara janë në kontakt me grupet humanitare aktive në Afganistan që marrin mbështetje nga Uashingtoni.

“Partnerët humanitar të SHBA-së tashmë po përgjigjen, duke përfshirë edhe dërgimin e ekipeve mjekësore për të ndihmuar njerëzit e prekur dhe ne po vlerësojmë opsionet e tjera të reagimit”, tha Blinken në një deklaratë.

Tërmeti vjen gati një vit pasi Biden i dha fund përfshirjes ushtarake të SHBA-së në Afganistan, me kryengritësit talebanë që pushtuan shpejt vendin.

Shtetet e Bashkuara janë angazhuar në bisedime, por refuzuan të njohin qeverinë talebane, duke thënë se duan të shohin përparim në prioritetet kryesore të SHBA-së, duke përfshirë trajtimin e grave. Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha se Shtetet e Bashkuara ishin të hapura për diskutim me talebanët, por nuk ishin në dijeni të ndonjë kërkese të menjëhershme nga qeveria de fakto.

"Unë imagjinoj se përgjigja humanitare ndaj tërmetit do të jetë një temë e bisedës midis zyrtarëve amerikanë dhe zyrtarëve talebanë në ditët në vijim," u tha Price gazetarëve. Tërmeti me magnitudë 5.9 goditi një pjesë të thellë dhe të thyer të Afganistanit lindor, një nga vendet më të varfra në botë./REL

shba afganistan

Sondazh

Poll

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind