LIVE UPDATES
Bota

Teleskopi hapësinor James Webb kap imazhe të qarta të Neptunit dhe unazave të tij

Imazhet e reja të publikuara të mërkurën nga teleskopi hapësinor James Webb i NASA-s po zbulojnë Neptunin dhe unazat e planetit të cilat janë të vështira për t'u zbuluar në një dritë të re.

22 Shtator 2022, 19:23 Nga s.s
Teleskopi hapësinor James Webb kap imazhe të qarta të Neptunit
Pamja më e qartë e unazave të planetit në më shumë se 30 vite

SHBA- Imazhet e reja të publikuara të mërkurën nga teleskopi hapësinor James Webb i NASA-s po zbulojnë Neptunin dhe unazat e planetit të cilat janë të vështira për t'u zbuluar në një dritë të re.

"Kanë kaluar tre dekada që kur i pamë për herë të fundit këto unaza të zbehta dhe me pluhur, dhe kjo është hera e parë që i kemi parë ato në rrezet infra të kuqe", tha në një intervistë Heidi Hammel, një eksperte e Neptunit dhe shkencëtare ndërdisiplinore në projektin Webb.

Përveç disa unazave të qarta dhe të ngushta, imazhet e Webb tregojnë brezat më të zbehta të pluhurit të Neptunit. Disa nga unazat nuk janë vëzhguar që kur Voyager 2 i NASA-s mori provën e parë fotografike të ekzistencës së unazave të Neptunit gjatë fluturimit të tij në 1989. I errët, i ftohtë dhe i rrahur nga erërat supersonike, Neptuni është planeti më i largët në sistemin tonë diellor. Planeti dhe fqinji i tij Urani njihen si "gjigantë akulli" sepse brendësia e tyre përbëhet nga elementë më të rëndë se gjigantët e gazit Jupiteri dhe Saturni, të cilët janë më të pasur me hidrogjen dhe helium, raporton CNN.

Në imazhet e reja, Neptuni duket i bardhë, në krahasim me pamjen tipike blu që ka në pamjet e kapura në gjatësi vale të dukshme të dritës. Kjo është për shkak se metani i gaztë, pjesë e përbërjes kimike të planetit, nuk duket blu në Kamerën me Infra të Kuqe afër të Webb-it . Gjithashtu të dukshme në imazhe janë retë metan-akulli, vija të ndritshme dhe pika që reflektojnë dritën e diellit përpara se të përthithet nga gazi metan. Është gjithashtu e mundur të dallohet një vijë e shndritshme dhe e hollë që rrethon ekuatorin e planetit, e cila mund të jetë "një nënshkrim vizual i qarkullimit atmosferik global që fuqizon erërat dhe stuhitë e Neptunit", sipas njoftimit.

Teleskopi hapësinor James Webb kap imazhe të qarta të Neptunit
Një numër i madh i qindra galaktikave të sfondit, të ndryshme në madhësi dhe formë, shfaqen së bashku me Neptunin.

Webb kapi gjithashtu shtatë nga 14 hënat e njohura të Neptunit, duke përfshirë hënën e tij më të madhe, Tritonin, i cili lëviz rreth planetit në një orbitë të pazakontë prapa. Astronomët mendojnë se Tritoni ishte ndoshta një objekt në Brezin Kuiper një rajon i objekteve të akullta në skajin e sistemit diellor që ra në kontrollin gravitacional të Neptunit. Shkencëtarët planifikojnë të përdorin Webb-in për të studiuar më tej Tritonin dhe Neptunin në vitet e ardhshme. I vendosur 30 herë më larg nga dielli se Toka, Neptuni lëviz nëpër orbitën e tij diellore në rajonin e largët dhe të errët të sistemit të jashtëm diellor. Në atë distancë, dielli është aq i vogël dhe i zbehtë sa që mesdita në Neptun është e ngjashme me një muzg të zbehtë në Tokë, thuhet në njoftimin e lajmeve.

Webb është një mision më shumë se 10-vjeçar i drejtuar nga NASA, Agjencia Evropiane e Hapësirës dhe Agjencia Kanadeze e Hapësirës. Krahasuar me teleskopët e tjerë, pasqyra masive e observatorit hapësinor mund të shohë galaktika më të zbehta që janë më larg dhe ka potencialin të përmirësojë të kuptuarit e shkencëtarëve për origjinën e universit. Megjithatë, ai po përdor gjithashtu cilësinë e tij të qëndrueshme dhe të saktë të imazhit për të ndriçuar sistemin tonë diellor, me imazhet e Marsit, Jupiterit dhe tani Neptunit.

satelit neptun teleskop james webb james webb space telescope

Sondazh

Poll

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'