LIVE UPDATES
Bota

Studimi: Fetusi buzëqesh kur nëna konsumon karrota, mërzitet kur ha lakra

Tridhjetë e pesë gra konsumuan ekuivalentin e një karote mesatare dhe 34 gra konsumuan ekuivalentin e 100 gram lakër jeshile të copëtuar. 

22 Shtator 2022, 19:11 Nga I.A
Studimi: Fetusi buzëqesh kur nëna konsumon karrota, mërzitet kur
Fetusi

ANGLI- Sipas një studimi të ri të rreth 100 grave shtatzëna dhe fetuseve në Angli, fetuset në barkun e nënës mbytën pasi nënat e tyre hëngrën lakër jeshile, por buzëqeshën pasi hëngrën karota. Today shkruan se studimi ofron një vështrim të rrallë se si fetuset reagojnë ndaj shijeve në kohë reale.

Studiuesit u dhanë grave pjesëmarrëse kapsula që përmbanin versione pluhur të dy ushqimeve. Tridhjetë e pesë gra konsumuan ekuivalentin e një karote mesatare dhe 34 gra konsumuan ekuivalentin e 100 gram lakër jeshile të copëtuar. As 30 femrat e mbetura nuk konsumuan. 

Njëzet minuta më vonë, skanimet me ultratinguj treguan se shumica e fetuseve të ekspozuar ndaj aromës së lakra jeshile dukej se u grimasën, ndërsa pjesa më e madhe e ekspozuar ndaj karotës dukej se po qeshnin. Ndërkohë grupi i kontrollit nuk pati të njëjtat përgjigje.

"Ne jemi të parët që mund të tregojmë në një skanim me ultratinguj shprehjet e fytyrës në lidhje me ushqimin që nëna sapo ka konsumuar," tha Nadja Reissland, një bashkëautore e studimit dhe drejtuese e Kërkimit Fetal dhe Neonatal. Laboratori në Universitetin Durham. 

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se lëngu amniotik që rrethon një fetus mund të ketë  aroma ose shije  të ndryshme në varësi të dietës së një personi shtatzënë. Një  studim i vitit 2001  zbuloi gjithashtu se foshnjat që ishin të ekspozuar ndaj aromës së karotave përmes lëngut amniotik ose qumështit të gjirit treguan më pak shprehje negative të fytyrës në reagim ndaj drithërave me shije karrote sesa foshnjat që nuk kishin pasur ato ekspozime të mëparshme. Por studimi ekzaminoi përgjigjet e foshnjave vetëm jashtë mitrës. Fetuset në hulumtimin e ri ishin në javën e 32-36 të shtatzënisë. (Një shtatzëni mesatarisht zgjat 40 javë nga periudha e fundit menstruale.)

fetusi

Sondazh

Poll

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!