LIVE UPDATES
Bota

Trazirat në Veri të Kosovës/ Ministria e Jashtme e Rusisë 'fajëson' Kurtin: Kërkon të pastrojë rajonin nga serbët

Sipas Zakharova, policia e Kosovës në veri të krahinës është e angazhuar vetëm në frikësimin e qytetarëve.

25 Shtator 2023, 22:18 Nga a.l
Trazirat në Veri të Kosovës/ Ministria e Jashtme e Rusisë
Maria Zakharova

RUSI- Ministria e Jashtme e Rusisë ka reaguar lidhur me sulmin e terroristëve serbë ndaj policisë së Kosovës, ku u vranë 5 veta, mes tyre rreshteri Afrim Bunjaku.  Përgjegjës për ngjarjen, Moska bën kryeministrin Albin Kurti.

Përshkallëzimi i fundit në Kosovë është rezultat i drejtpërdrejtë i politikës së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti për të pastruar rajonin nga serbët.Nuk ka dyshim se gjakderdhja e djeshme është rezultat i drejtpërdrejtë dhe i menjëhershëm i politikës së të ashtuquajturit kryeministër Albin Kurti për nxitjen e konfliktit, pastrimin e territorit të rajonit nga serbët. Përpjekjet e tij për të bërë presion shtesë nga perëndimi në Udhëheqja serbe të detyrojë Beogradin të njohë ‘pavarësinë’ e Kosovës përmes përshkallëzimit të situatës janë një pazar i vazhdueshëm me djallin, i cili, siç e shohim, ka një çmim të lartë dhe e sjell të gjithë rajonin e Ballkanit në një prag të rrezikshëm”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova.

Diplomatja ruse shtoi se për shkak të përshkallëzimit në rajon, ekziston rrezik i drejtpërdrejtë i spastrimit të ri etnik nga radikalët shqiptarë të Kosovës kundër serbëve, shkruajnë mediat e huaja. 

“Ekziston një kërcënim i drejtpërdrejtë i spastrimit të ri etnik të praktikuar nga radikalët shqiptarë të Kosovës më parë,” tha ajo.

Sipas Zakharova, policia e Kosovës në veri të krahinës është e angazhuar vetëm në frikësimin e qytetarëve.

“Forcat speciale të armatosura, të cilat kanë përmbytur zonat joshqiptare, mbeten mjeti kryesor për të nxjerrë serbët nga Kosova. Ajo që e përkeqëson situatën është ndalimi i importit të mallrave nga Serbia qendrore, për shkak të të cilit komunat veriore kanë ka qenë në prag të një fatkeqësie humanitare për muaj të tërë”, thuhet në deklaratën e saj.

Sakaq ajo shtoi se mënyra për të stabilizuar situatën rreth Kosovës ishte zbatimi i marrëveshjeve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së 

maria zakharova tensione në veri të kosovës

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni