LIVE UPDATES
Bota

Trump kritikon gjykatësin që do të shqyrtojë çështjen e tij penale

Paraqitja e zotit Trump para gjykatësit Merchan vjen pas hetimeve nga një juri e madhe lidhur me pagesat për të blerë heshtjen e aktores së filmave pornografikë Stormy Daniels në prag të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016.

1 Prill 2023, 21:03 Nga I.A
Trump kritikon gjykatësin që do të shqyrtojë
Juan Merchan

SHBA- Të martën, zoti Donald Trump do të dalë para gjykatësit Juan Merchan për t’u përballur me akuzat penale. Kjo shënon herën e parë në histori që një ish-president amerikan përballet me akuza penale. Vitin e kaluar, gjykatësi Merchan mbikëqyri çështjen penale ndaj Organizatës Trump, e cila u gjet fajtore për mashtrime tatimore dhe u gjobit, ndërsa një nga drejtuesit e lartë të organizatës, Allen Weisselber, pranoi fajësinë dhe u dënua me burg. Paraqitja e zotit Trump para gjykatësit Merchan vjen pas hetimeve nga një juri e madhe lidhur me pagesat për të blerë heshtjen e aktores së filmave pornografikë Stormy Daniels në prag të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016.

Susan Necheles, një avokate e zotit Trump, i tha agjencisë së lajmeve Reuters se ish-presidenti do të deklarohet i pafajshëm. Gjykatësi Merchan e dënoi Organizatën Trump me 1,6 milionë dollarë pasi juria vendosi dhjetorin e kaluar se kompania kishte shkelur ligjet. Zoti Weisselberg, i cili sherbeu për një kohë të gjatë nën drejtimin e zotit Trump, ishte dëshmitari kryesor i prokurorisë, dhe u dënua me pesë muaj burg. Të premten, zoti Trump ndaj të cilit nuk u ngritën akuza në rastin e kompanisë së tij, e kritikoi ashpër gjykatësin Merchan në platformën e tij “Truth Social”.

“Gjykatësi i caktuar në çështjen ndaj meje të gjuetisë së shtrigave, një padi që nuk është ngritur kurrë më parë, më urren”, shkruante zoti Trump në rrjetin social. Ai po kandidon për të rimarrë Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e vitit 2024.
Zoti Trump nuk iu përgjigj kërkesës për të komentuar.

Gjyqi i Organizatës Trump nuk është rasti i vetëm që gjykatësi Merchan është përballur me njerëz të afërt me ish-presidentin. Gjykatësi Merchan po kryeson gjithashtu një çështje penale ndaj ish-këshilltarit të zotit Trump gjatë fushatës presidenciale dhe në Shtëpinë e Bardhë, Steve Bannon, i cili ka deklaruar pafajësinë. Ai akuzohet për pastrim parashë dhe mashtrime që lidhen me një organizatë jo-fitimprurëse që mblodhi fonde për ndërtimin e një muri kufitar mes Shteteve të Bashkuara dhe Meksikës.
Gjykatësi Merchan ka sherbyer në gjykatën penale të Manhatanit që nga viti 2009. Më parë ai ka qënë gjykatës për çështje që ngrihen kundër shtetit dhe agjencive të saj dhe më herët në një gjykatë në Bronks.

Zoti Merchan ka lindur në Kolumbi dhe u zhvendos në Shtetet e Bashkuara kur ishte në moshën 6-vjeçare. Ai u rrit në Queens të Nju Jorkut, sipas njoftimeve. Zoti Merchan u diplomua në Kolegjin Baruch dhe Shkollën Juridike të Universitetit Hofstra. Ai e filloi karrierën e tij juridike në të njëjtën zyrë të Prokurorit të Qarkut që tani po ndjek penalisht zotin Trump. Në vitin 2011, Senatori demokrat Charles Schumer, i Nju Jorkut, i rekomandoi Presidentit Barack Obama që të emëronte zotin Merchan si gjyqtar federal në Bruklin. Zoti Merchan nuk u emërua për këtë post.

Marrë nga VOA

donald trump donald trump ne gjyq

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN