LIVE UPDATES
Bota

Vladimir Putin: SHBA po kërcënon paqen ndërkombëtare, jo ne

Putin theksoi se për shkak të ndryshimeve serioze në arenën botërore, dokumentet bazë strategjike duhej të rregulloheshin.

1 Prill 2023, 20:37 Nga I.A
Vladimir Putin: SHBA po kërcënon paqen ndërkombëtare, jo ne
Vladimir Putin

RUSI- Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi sot një dekret që përcakton kuadrin e ri të politikës së jashtme të Rusisë.

“Sot nënshkrova një dekret për miratimin e Konceptit të përditësuar të Politikës së Jashtme të Federatës Ruse”, tha presidenti rus gjatë një takimi me anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit.

Putin theksoi se për shkak të ndryshimeve serioze në arenën botërore, dokumentet bazë strategjike duhej të rregulloheshin. Sipas tij, plani i përditësuar i Politikës së Jashtme do të jetë baza e veprimeve praktike të vendit në afat të mesëm dhe afatgjatë dhe gjithashtu do të jetë një bazë e mirë për punë të mëtejshme në fushën e marrëdhënieve ndërkombëtare.

Dispozitat kryesore të doktrinës së përditësuar të Politikës së Jashtme, sipas Ria Novosti janë si më poshtë:

Rusia nuk e konsideron veten armik të Perëndimit dhe nuk izolohet prej tij, nuk ka synime armiqësore.

– Rusia po mbështet në realizimin se konfrontimi me Perëndimin është i kotë dhe vlerëson vlerën e kthimit në ndërveprim të barabartë.

– Moska e konsideron kursin amerikan si burimin kryesor të rrezikut për sigurinë e saj dhe paqen ndërkombëtare.

– Prioritet do t'i jepet heqjes së mbetjeve të dominimit të SHBA-së në botë.

– Moska përpiqet të sigurojë sigurinë në mënyrë të barabartë për të gjitha vendet bazuar në parimin e reciprocitetit.

– Thellimi i përgjithshëm i lidhjeve dhe koordinimit me Kinën dhe Indinë është i një rëndësie të veçantë.

– Qëllimi kryesor me vendet përreth është që rajoni të kthehet në një zonë paqeje, fqinjësie të mirë dhe prosperiteti.

Putin vuri në dukje se Ministria e Punëve të Jashtme, së bashku me departamentet e tjera, punuan për ta përafruar këtë dokument me realitetet moderne. Ai gjithashtu u kërkoi zyrtarëve të përfshirë në zbatimin e një politike të jashtme të përbashkët që t'i kushtojnë vëmendje të veçantë zgjerimit të lidhjeve me partnerët që mendojnë në mënyrë konstruktive dhe krijimit të kushteve që shtetet armiqësore të braktisin politikën e tyre armiqësore ndaj Rusisë.

Hera e fundit që Rusia ndryshoi planifikimin e politikës së saj të jashtme ishte në vitin 2016. Në fund të janarit 2022, Ministria e Punëve të Jashtme krijoi një draft të një dokumenti të ri, i cili merrte parasysh ndryshimet në arenën ndërkombëtare. Megjithatë, pasi drafti u diskutua në një takim të Këshillit të Sigurimit, Vladimir Putin urdhëroi që ai të finalizohej.

vladimir putin lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!