LIVE UPDATES
Bota

Trump nuk do të paraqitet para Gjykatës me pranga – angazhohet FBI dhe NYPD për sigurinë

Akuzat nuk janë ende publike dhe një avokat i Trump është shprehur se ende nuk e ka lexuar aktakuzën.

1 Prill 2023, 09:59 Nga k.m.
Trump nuk do të paraqitet para Gjykatës me pranga – angazhohet
Foto ilustruese

SHBA- Seanca gjyqësore e Donald Trump është caktuar për të martën pasdite. Ish-presidenti pritet të fluturojë nga Florida me avionin e tij privat dhe të dorëzohet te agjentët federalë. Kjo pasi një juri e madhe ka paditur Trump se i ka dhënë 130,000 dollarë, yllit të filmave porno, Stormy Daniels. Akuzat nuk janë ende publike dhe një avokat i Trump është shprehur se ende nuk e ka lexuar aktakuzën.

Por Trump nuk do të prangoset, pasi ato përdoren vetëm për të dyshuarit që mendohet se rrezikojnë arratisjen. Siguria për mbërritjen e Trump do koordinohet nga FBI, NYPD, Shërbimi Sekret dhe oficerët e gjykatës së Nju Jorkut.

Burimet i thonë CBS se ata po përgatiten për skenarë të mundshëm që përfshijnë sulme kundër Trump, prokurorëve, anëtarëve të jurisë ose publikut. Trump, 76 vjeç, mohon akuzat, ndërsa të premten, Trump filloi të sulmonte gjyqtarin e caktuar për çështjen e tij, si një përpjekje për të minuar besueshmërinë e hetimit.

Në vitin 2016, ylli i filmit për të rritur, Stormy Daniels kontaktoi me mediat duke i ofruar shitjen e rrëfimit të saj lidhur me marrëdhënien jashtëmartesore që kishte me Trump në vitin 2006 - një vit pasi ai u martua me gruan e tij aktuale, Melania. Por kur ekipi i zotit Trump e mori vesh këtë, avokati i tij, Michael Cohen, i pagoi 130,000 dollarë Daniels për të heshtur. Kjo nuk është e paligjshme.

Megjithatë, kur Trump rimbursoi Cohen, të dhënat i nënshkroi si tarifat ligjore. Prokurorët thonë se kjo do të thotë që Trump falsifikon të dhënat e biznesit, që është një kundërvajtje - një vepër penale - në Nju Jork. Presidenti Joe Biden nuk pranoi të komentonte lidhur me aktakuzën e ngritur ndaj paraardhësit të tij, pavarësisht se kishte presion mbi këtë çështje nga gazetarët.

Ndërkohë, në kanalet e mediave sociale të lidhura me ekstremistët dhe teoricienët e konspiracionit, njerëzit kërkuan një shpjegim pas akuzës së ish-presidentit Donald J. Trump. Disa e quanin atë viktimë të një gjuetie shtrigash demokrate për të shtypur ndikimin e tij dhe të tjerë e përshkruan atë si një 'mjeshtër i madh' që luan shah politik për të rimarrë presidencën.

Në vitet që kaluan, lëvizja politike e Trump ka përjetuar humbje të shumta elektorale. Disa mbështetës u burgosën pas sulmit në Kapitol. Peizazhi i mediave sociale ka ndryshuar dhe shtrirja dixhitale e Trump mbetet e kufizuar në rrjetin që ai ka krijuar vetë Truth Social./BBC

donald trump

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni