LIVE UPDATES
Bota

Vrasja e gazetares palestino-amerikane, Izraeli nuk pranon të bashkëpunojë në hetimin e FBI-së

Ministri i mbrojtjes i Izraelit, Benny Gantz, e denoncoi hetimin si ndërhyrje në punët e brendshme të Izraelit" dhe tha se ai ua bëri të qartë përfaqësuesve amerikanë se ne qëndrojmë prapa ushtarëve të IDF-së [forcave të mbrojtjes së Izraelit], se nuk do të bashkëpunojmë me asnjë hetim të jashtëm.

15 Nëntor 2022, 11:54 Nga d.a.
Vrasja e gazetares palestino-amerikane, Izraeli nuk pranon të
Shireen Abu Akleh

IZRAEL- Izraeli ka thënë se nuk do të bashkëpunojë me një hetim të FBI- së për vrasjen e gazetares palestineze amerikane Shireen Abu Akleh nga ushtria izraelite.

Sipas Guardian, Ministri i mbrojtjes i Izraelit, Benny Gantz, e denoncoi hetimin si ndërhyrje në punët e brendshme të Izraelit" dhe tha se ai ua bëri të qartë përfaqësuesve amerikanë se ne qëndrojmë prapa ushtarëve të IDF-së [forcave të mbrojtjes së Izraelit], se nuk do të bashkëpunojmë me asnjë hetim të jashtëm.

“Vendimi i Departamentit Amerikan të Drejtësisë për të hetuar vdekjen fatkeqe të Shireen Abu Akleh është një gabim i rëndë. IDF kreu një hetim të pavarur dhe profesional, i cili iu prezantua amerikanëve të cilët ndanë detajet”, tha Gantz.

Por një dështim i plotë për të bashkëpunuar do të komplikonte marrëdhëniet me Uashingtonin dhe do të përforconte pretendimet për një fshehje izraelite të vdekjes së Abu Akleh, ndërsa ajo raportoi për një bastisje ushtarake në qytetin Jenin të Bregut Perëndimor në maj.

Hetimi i FBI -së vjen pas disa muajsh presioni nga familja e gazetarit shumë të respektuar të Al-Jazeera-s, e cila akuzoi administratën e Biden-it se “kërkohet drejt fshirjes së çdo keqbërjeje nga forcat izraelite”. Familja u mbështet nga dhjetëra anëtarë të Kongresit.

Lajmi i hetimit u mirëprit nga senatori Chris Van Hollen, i cili ishte shumë kritik ndaj dështimit të Izraelit për të dhënë llogarinë e duhur për vrasjen.

“Ky është një hap i vonuar, por i domosdoshëm dhe i rëndësishëm në ndjekjen e drejtësisë dhe përgjegjësisë në vrasjen me armë zjarri të shtetases dhe gazetares amerikane, Shireen Abu Akleh,” shkroi ai në Twitter.

IDF fillimisht mohoi përgjegjësinë për vrasjen e Abu Akleh dhe drejtoi gishtin nga personat e armatosur palestinezë. Por hetimet nga Kombet e Bashkuara dhe disa organizata të lajmeve arritën në përfundimin se gazetarja nuk ishte pranë të shtënave palestineze kur ajo u vra dhe se forcat izraelite ishin pothuajse me siguri përgjegjëse. OKB-ja tha se ushtarët izraelitë qëlluan "disa plumba të vetëm, në dukje të drejtuar mirë" ndaj Abu Akleh dhe gazetarëve të tjerë.

benny gantz chris van hollen vrasja e shireen abu akleh

Sondazh

Poll
Bota 15 Nëntor 2022, 11:27 d.a.

Pesë pikat kryesore nga takimi Biden-Xi

Jinping dhe Biden INDONEZI- Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, dhe udhëheqësi i Kinës, Xi Jinping, u takuan të hë...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh